Birinchi bosqich doirasida loyihaga $50 mln investitsiya mablag‘lari yo‘naltiriladi. Uning natijasida, 400−500ta yangi ish o‘rinlari yaratilishi kutilmoqda.
Toshkent viloyati hokimligi matbuot xizmatining xabar berishicha, konda aniqlangan ruda zahiralari 12 yilga yetadi. Ikkinchi bosqichda o‘nlab xizmat ko‘rsatish obyektlarini qurish, kichik korxonalar tashkil etish ko‘zda tutilgan.
KTYDR ma’lumotlariga ko‘ra, “Limaomaoli Metal Company” 2019-yilning noyabrida tashkil etilgan. Investor temir rudasini qazib olish bilan shug‘ullanadi va kichik biznes sifatida tasniflanadi. Korxonalarning ustav kapitali 9,64 mlrd so‘m bo‘lib, asosiy aksiyador (53,6%) va direktori Song Liping hisoblanadi.
Joriy yilning may oyida prezident noyob metallar ishlab chiqarish bo‘yicha yangi kombinat tashkil etish bo‘yicha topshiriq bergandi.

Китайская компания Limaomaoli Metal Company построит горнодобывающий комплекс в Ташкентской области, сообщает пресс-служба Мингеологии.
18 июля началось строительство горнодобывающего комплекса Сюрената в Паркентском районе. Запуск проекта позволит производить 2,4 млн тонн руды в год, а мощность комплекса — 1 млн тонн железорудного концентрата в год.
На первом этапе китайская компания планирует инвестировать $50 млн, что создаст 400−500 новых рабочих мест.
В пресс-службе хокимията Ташкентской области сообщают, что обнаруженных на руднике запасов рудного сырья хватит на 12 лет. Второй этап предполагает строительство десятков сервисных объектов и создание малых предприятий.
Согласно ЕГРПО, Limaomaoli Metal Company была создана в ноябре 2019 года. Инвестор занимается добычей железной руды и относится к субъектам малого предпринимательства. Уставной капитал предприятия составляет 9,64 млрд сумов, а мажоритарный акционер (53,6%) и руководитель — Сонг Липинг.