Avvalroq nogironligi bo‘lgan shaxslarga qulay va to‘siqlarsiz muhit yaratish bo‘yicha prezident qarori qabul qilingani haqida xabar berilgandi.
Hujjat bilan nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qulayliklar yaratish talabi kiritilgan litsenziyalanadigan faoliyat turlari belgilab berilgan.
Bunga quyidagilar kiradi:
- maktabgacha ta’lim (oilaviy bolalar bog‘chalaridan tashqari);
- umumiy o‘rta ta’lim;
- o‘rta maxsus va professional ta’lim;
- oliy ta’lim;
- oliy ta’limdan keyingi ta’lim;
- avtomaktab;
- bank;
- kredit byurolari;
- tibbiyot muassasalari;
- dorixonalar va tibbiy buyumlar do‘koni (oftalmologiya tibbiy buyumlarini chakana realizatsiya qilish mustasno).
Joriy yilning 10-avgustidan muntazam ravishda mukammal va joriy ta’mirlashga tushgan ko‘p kvartirali uylar nogironligi bo‘lgan shaxslarning to‘siqsiz harakatlanishi uchun moslashtiriladi.
Bunda uylarning asosiy kirish yo‘laklaridan liftgacha bo‘lgan qismi belgilangan talablar asosida pandus bilan ta’minlanadi.
2025-yilning 1-oktabrigacha imkoniyati cheklangan shaxslar uchun xorijiy tajriba asosida universal loyihalashtirish bo‘yicha normativ-texnik hujjat loyihasi ishlab chiqiladi. Buning uchun Jahon banki mablag‘lari jalb qilinadi.
Bundan tashqari, har bir hududda 2026-yilgacha 100tadan umumfoydalanishdagi hojatxonalar nogironligi bo‘lganlarning to‘siqsiz foydalanishlari uchun jihozlanadi.
Avvalroq o‘zgartirishlar bilan o‘zgalar parvarishiga muhtoj yolg‘iz keksalar, yolg‘iz yashovchi keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslar yo‘qolgan, yaroqsiz holga kelgan ID-karta yoki biometrik pasportni almashtirishda davlat bojidan ozod etilishi mumkinligi haqida xabar berilgandi.

Как ранее сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев 18 июля подписал постановление о создании безбарьерной среды для лиц с инвалидностью.
В документе обозначаются виды лицензируемой деятельности, для которых вводится требование обеспечения удобств для лиц с инвалидностью. Сюда входят:
- частные дошкольные образовательные учреждения (кроме семейных детских садов);
- частные среднеобразовательные школы;
- частные колледжи и техникумы;
- частные университеты;
- негосударственные учебные центры;
- автошколы;
- банки;
- кредитные бюро;
- медицинские учреждения;
- аптеки и магазины медицинских товаров (кроме оптических салонов).
С 10 августа многоквартирные дома в рамках реконструкции и ремонта будут адаптировать к нуждам лиц с инвалидностью. В частности, от входа в подъезд до лифта будут устанавливать пандусы.
До октября 2025 года ставится задача разработать нормативно-правовой акт об универсальном проектировании благоприятной среды для лиц с инвалидностью на основе зарубежного опыта. На это планируется привлечь грант Всемирного банка.
Работы по созданию инфраструктуры для лиц с инвалидностью будут вестись с привлечением средств международных финансовых организаций и фондов. Провести переговоры с ними планируется к концу следующего года.
Здания госорганов и вузов поручено обеспечить пандусами и другой инфраструктурой для доступа лиц с инвалидностью. Кроме того, в каждом регионе до конца 2026 года планируется создать по 100 туалетов, приспособленных для лиц с ограниченными возможностями.