Hujjat bilan, joriy yilning 1-avgustidan xorijiy ko‘rgazma va yarmarkalarda namoyish etish uchun olib chiqiladigan tayyor zargarlik buyumlarini “vaqtincha olib chiqish” bojxona rejimiga joylashtirishda yig‘im undiriladi. Uning miqdori BHMning 1 baravarini (340 ming so‘m) tashkil etadi.
1-oktabrdan 2027-yilning 1-oktabrigacha O‘zbekistonda ishlab chiqarilmaydigan hamda zargarlik sohasida foydalaniladigan asbob-uskunalar, qadoqlash va etiketkalash mahsulotlari bojxona bojidan ozod etiladi. Bu belgilangan tartibda tasdiqlanadigan ro‘yxatlar bo‘yicha import qilinadigan mahsulotlarga nisbatan amal qiladi.
“Uzbek Jewellery Fair” xalqaro ko‘rgazma savdosi doirasida norezidentlar tomonidan mamlakat hududiga vaqtincha olib kiriladigan hamda keyinchalik qaytarib olib chiqiladigan zargarlik buyumlariga nisbatan bojxona hujjatlarini rasmiylashtirishda bojxona yig‘imlari undirilmaydi.
2024-yilning 1-noyabridan chet elda ishlab chiqarilgan zargarlik buyumlarini bojxona to‘lovlari amalga oshirilganligini tasdiqlovchi hujjatlar bo‘lmasa, sotuvga qo‘yish va chakana savdoda sotish taqiqlanadi.
Mazkur tartib buxgalteriya hisobi qonunchiligiga muvofiq joriy yilning 1-sentabrigacha rasmiylashtirilgan (kirim qilingan) zargarlik buyumlariga nisbatan tatbiq etilmaydi.
Qimmatbaho metallarning hamda qimmatbaho metallar bilan qoplangan metallarning chiqindilari va parchalari litsenziya asosida eksport qilinadigan maxsus turdagi tovarlar ro‘yxatiga kiritiladi.
Shuningdek, asillik inspeksiyasining xulosasi bo‘lmagan yarim tayyor zargarlik buyumlarini O‘zbekiston bojxona hududidan tashqariga olib chiqish man etiladi.
Jismoniy shaxslar tarkibida 200 grammgacha kumush yoki 65 grammgacha oltin va boshqa qimmatbaho metallar bo‘lgan zargarlik buyumlarini bojxona deklaratsiyasini to‘ldirmasdan olib chiqishlari mumkin. Mazkur miqdordan yuqori bo‘lganda esa, deklaratsiya rasmiylashtirilishi kerak.
2027-yilgacha O‘zbekistonga olib kiriladigan tayyor zargarlik buyumlariga nisbatan import bojxona bojlari 20%dan 10%gacha kamaytiriladi.
Bundan tashqari, 2025-yilgacha Toshkent shahri, Buxoro, Namangan, Samarqand va Xorazm viloyatlarida zargarlik buyumlarining asilligini tezkor tekshirish bo‘yicha xizmatlarni ko‘rsatuvchi shoxobchalar tashkil etiladi.
Joriy yilning may oyida zargarlik uchun qimmatbaho toshlarni olib kirish soliqdan ozod qilindi. Bu bo‘yicha prezident tegishli qonunni imzoladi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев 23 июля подписал указ с новыми мерами по развитию ювелирной промышленности.
С 1 августа при помещении под таможенный режим «временный вывоз» ювелирных изделий, вывозимых для показа на зарубежных выставках и ярмарках, будет взиматься сбор. Его размер составит 1 БРВ (340 000 сумов).
Начиная с 1 октября 2024 года, импортируемая для нужд ювелирной отрасли лигатура освобождается от уплаты таможенной пошлины на три года — до октября 2027 года. Для ее ввоза не потребуется лицензия на импорт специфических товаров.
Также от таможенных пошлин освободят оборудование, упаковочные и этикеточные материалы для ювелирной отрасли, которые не выпускаются в Узбекистане. Перечни продукции будут утверждены «в установленном порядке».
Кроме того, не будут взиматься таможенные сборы за временный ввоз нерезидентами ювелирных изделий в рамках международной выставки-ярмарки Uzbek Jewellery Fair. Однако это распространяется только на образцы, в дальнейшем подлежащие вывозу из страны.
С 1 ноября запрещается продажа в Узбекистане импортных ювелирных изделий без документов об уплате начисленных по ним таможенных платежей. Исключение делается для изделий, оформленных по бухгалтерскому учету до 1 сентября.
При этом таможенные пошлины на импортируемые ювелирные украшения снижаются вдвое — с 20% до 10%. Льгота будет действовать до начала 2027 года.
Физлица смогут вывозить без таможенного декларирования ювелирные изделия, содержащие до 200 граммов серебра либо 65 граммов золота или других драгоценных металлов.
Отходы и лом драгметаллов, а также изделий с покрытием из драгметаллов можно будет экспортировать только по лицензии. Запрещается вывоз из Узбекистана ювелирных полуфабрикатов без заключения Пробирной инспекции.
В Ташкенте, Самарканде, Бухаре, Намангане и Хорезме поручено до начала 2025 года открыть пробирные пункты для быстрой проверки пробы ювелирных изделий.