“ADM Jizzakh” elektromobillar importi uchun bojlarni qaytarishni taklif qilmoqda. Bu haqda 26-iyul kuni avtomobilsozlik va elektrotexnika sohasi tadbirkorlari bilan bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotda “ADM Jizzakh” avtomobil zavodi bosh direktori Doniyor Davletiyarov ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistondagi avtomobil bozori “haddan tashqari to‘yingan va qizib ketgan”, shuning uchun u jismoniy shaxslar tomonidan olib kiriladigan avtomobillar importini tartibga solishni taklif qildi. Agar avtomobil ishlab chiqaruvchisi 60dan ortiq texnik talablarga javob berishi kerak bo‘lsa, unda import mahalliy standartlarga javob bermaydi.
Shuningdek, “ADM Jizzakh” bosh direktori avtotransport vositalarini rasmiy dilerlar orqali olib kirish tartibini tiklash tashabbusi bilan chiqdi. Mart oyi oxirida “Gazeta.uz” 1-apreldan avtomobillar importi tartibining kuchaytirilishi kutilayotgani haqida yozgandi. Biroq Vazirlar Mahkamasining qarori rasman e’lon qilinmagan.
Bundan tashqari, Doniyor Davletiyarov import qilinadigan butlovchi qismlar va tovarlar uchun boj to‘lanishi kerakligidan shikoyat qildi. Shu bilan birga, elektromobil yetkazib beruvchilar shu kabi bojlarni to‘lamaydilar, dedi u.
“Bugungi kunda O‘zbekistonda sof elektromobil ishlab chiqarish maqsadga muvofiq emas, chunki hech qanday bojlar yo‘q. Ishlab chiqarish qimmat bo‘ladi, chunki ehtiyot va butlovchi qismlarni ishlab chiqarish va import qilish uchun biz hamma narsani 100% mahalliylashtira olmaymiz — import bojlarini to‘lashimiz kerak”, — dedi Davletiyarov.
O‘z navbatida, u elektromobillar importi bozorini “oqlash” va asosan Xitoydan olib kelingan va mahalliy talablarga javob bermaydigan import qilinadigan elektromobillarga “belgilangan bojlar”, jumladan, yangi sertifikatlash talablarini joriy etishni taklif qilmoqda.
2026-yildan boshlab “ADM Jizzakh” gibrid va elektromobillar ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda. Yaqin uch yilda avtomobil zavodi yangi loyihalarga $550 mln sarmoya kiritadi va ishchilar sonini ikki barobarga — 4,5 mingdan 10 ming kishigacha oshiradi.
Iyun oyi oxirida Jizzax viloyatidagi “BYD” zavodi elektromobillar ishlab chiqarishni boshladi. Qo‘shma korxona o‘z mahsulotlarini mintaqa mamlakatlari bozorlariga olib chiqish va ishlab chiqarish hajmini 500 mingtaga yetkazishni maqsad qilgan.
2019-yilda O‘zbekistonga olib kirilayotgan elektromobillar bojxona, aksiz va avtotransport soliqlaridan ozod qilingan. 2021-yilning noyabrida YHXBB elektromobillar uchun “yashil” davlat raqamlarini berishni boshladi.

ADM Jizzakh предлагает вернуть пошлины на ввоз электромобилей. Об этом 26 июля на открытом диалоге с предпринимателями автомобильной и электротехнической сфер заявил гендиректор автозавода ADM Jizzakh Данияр Давлетияров.
По его словам, рынок автомобилей в Узбекистане «перенасыщен и перегрет», в связи с чем он предложил отрегулировать импорт авто, которое ввозится физическими лицами. Если автопроизводитель должен соблюдать более 60 технических требований, то импортируемый транспорт не соответствует местным нормам, проходя по упрощенной процедуре сертификации.
Также гендиректор ADM Jizzakh выступил с инициативой по возвращению порядка импорта автотранспорта через официальных дилеров. В конце марта «Газета.uz» писала, что с 1 апреля ожидается ужесточение порядка импорта автомобилей. Однако постановление Кабмина официально не публиковалось.
Кроме того, представитель завода посетовал на то, что приходится платить пошлины на импортируемые комплектующие и товары. В то же время поставщики электрокаров аналогичных пошлин не платят, отметил он.
«На сегодняшний день в Узбекистане нет никакой целесообразности производить чистый электромобиль, потому что никаких пошлин нет. Производство будет дороже, так как на выпуск и импорт частей и комплектующих — мы не можем все на 100% локализовать — мы должны платить импортные пошлины», — заявил Давлетияров.
В свою очередь, он предлагает обелить рынок ввоза электромобилей и ввести «определенные пошлины», включая новые сертификационные требования, к новым импортируемым электрокарам, которые в основном едут из Китая и не соответствуют местным требованиям, подчеркнул гендиректор автозавода.
С 2026 года ADM Jizzakh планирует выпускать гибридные и электрические автомобили. В ближайшие три года автозавод инвестирует в новые проекты $550 млн и удвоит число работников — с 4,5 до 10 тыс. человек.
В конце июня завод BYD в Джизакской области начал производить электромобили. Совместное предприятие ставит цель по выводу своей продукции на рынки стран региона и наращиванию выпуска до 500 тыс. машин.
В 2019 году импортируемый в Узбекистан электротранспорт освободили от уплаты таможенной пошлины, акциза и автотранспортных сборов. В ноябре 2021 года ГУБДД начало выдавать «зелёные» номера для электромобилей.