Raqamli texnologiyalar vazirligi O‘zbekistonda “Youtube” videoxostingi faoliyatidagi uzilishlar haqidagi xabarlarni rad etdi. Bu bo‘yicha “Spot” vazirlik matbuot kotibi Sherzod Axmatovga murojaat qildi.
So‘nggi kunlarda ijtimoiy tarmoqlardagi mahalliy foydalanuvchilar “Youtube"ning yomon ishlashi, jumladan, videolarning sekin yuklanishi haqida shikoyat qilishmoqda. Bir nechta “Spot” jurnalistlari ham xizmatdan foydalanishda xuddi shunday muammoga duch kelishdi.
Raqamli texnologiyalar vazirligi matbuot xizmati “Spot"ga “YouTube” “me'yorida” ishlayotganini bildirdi. Bundan tashqari, Rossiyada videoxosting tezligining sekinlashishi bilan bog‘liq vaziyat O‘zbekistonga “hech qanday ta’sir qilmaydi”, deya ta’kidlandi.
“Agar „YouTube“ bir davlatda sekinlashsa, bu O‘zbekistonda ham sekinlashadi, degani emas, ya’ni bir davlatga bog‘lanib qolinmagan”, — dedi Sherzod Axmatov.
Iyul oyi o‘rtalarida “Rostelekom” davlat internet provayderi Rossiyada “Youtube” videoxostingi ishining sekinlashgani haqida xabar bergandi. Bunga Amerikaning “Alphabet” kompaniyasining mahalliy serverlari ishidagi “texnik muammolar” sabab bo‘lishi aytildi.
O‘tgan hafta Rossiya Davlat Dumasi deputati Aleksandr Xinshteyn Rossiyada ish stoli kompyuterlarida “Youtube"ni yuklab olish tezligi kelasi haftada 70%ga tushishini aytdi. Cheklov chorasi faqat ish stoli versiyalariga ta’sir qilib, hozircha mobil qurilmalarga ta’sir qilmaydi.
Avvalroq 31-iyuldan 5-avgustgacha elektr energiyasi uchun onlayn to‘lovlarda texnik uzilishlar bo‘lishi mumkinligi haqida xabar berilgandi.

В Министерстве цифровых технологий опровергли сообщения о сбоях в работе видеохостинга Youtube в Узбекистане. Spot обратился с запросом к пресс-секретарю госведомства Шерзоду Ахматову.
В последние дни в местных соцсетях пользователи жалуются на плохую работу Youtube, включая медленную загрузку роликов. Несколько журналистов Spot также столкнулись с аналогичной проблемой при использовании сервиса.
В пресс-службе Минцифры Spot заверили, что Youtube работает «в нормальном режиме». Более того, ситуация с замедлением скорости видеохостинга в России «никак не отразится» на Узбекистане, подчеркнули в ведомстве.
«Если Youtube замедлится в одной стране, то это не значит, что он замедлится и в Узбекистане, то есть он не привязан к одной стране», — сказал Шерзод Ахматов.
В середине июля государственный интернет-провайдер «Ростелеком» сообщил о замедление работы видеохостинга YouTube в России. Причина — «технические проблемы» в работе местных серверов американской компании Alphabet.
На прошлой неделе депутат Госдумы РФ Александр Хинштейн рассказал, что скорость загрузки YouTube на стационарных компьютерах в России снизится до 70% на следующей неделе. Ограничительная мера коснется только десктопных версий, но не затронет пока мобильные устройства.