Mavsumiy deflyatsiya iyul oyida ham davom etdi. Oy davomida iste’mol narxlari 0,28%ga pasaydi. Bu haqda Statistika agentligi hisobotida keltirilgan.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, oylik narxlarning pasayishi 2021-yildan beri eng kuchlisi bo‘ldi. Shu bilan birga, yil boshidan buyon inflyatsiya 4,9%ni tashkil etdi — oldingi besh yilda yuqori ko‘rsatkich faqat 2022-yilda kuzatilgandi.
Oxirgi 12 oy ichida narxlarning o‘sishi 10,5%ni tashkil etdi. Bu 2023-yilning iyul oyi oxiridagi yillik inflyatsiyadan sezilarli darajada yuqori, ammo oldingi uch yilga nisbatan past.
Oziq-ovqat narxlari iyul oyida 1,5%ga, yetti oy davomida esa 3,3%ga kamaydi. Yillik asosda oziq-ovqat narxlari atigi 2,9%ga o‘sdi, bu so‘nggi yillardagi minimal ko‘rsatkichdir.
Iyul oyida meva narxi 11,2%ga, sabzavotlar 5,6%ga pasaygan. Tuxum 2,5%ga, sut 0,5%ga arzonlashdi. Shu bilan birga, yog‘-moy mahsulotlari oy davomida 0,8%ga, baliq 0,6%ga qimmatlashdi.
Yil davomida sabzavot narxi 18,6%ga pasaygan. Piyoz va karam qariyb ikki barobarga, pomidor 27,6%ga arzonlashdi. Shu bilan birga, mevalar o‘rtacha 11%ga, anor 1,9 barobarga, uzum 60%ga qimmatlashgan.
Ishlab chiqarilgan mahsulotlar segmentida narxlarning oylik o‘sishi 0,7%ni tashkil etgan bo‘lsa, yillik o‘sish 8,3%gacha tezlashdi. Kiyim-kechak narxi iyul oyida 0,6%ga, yil davomida esa 6%ga oshgan. Poyafzal narxining o‘sishi mos ravishda 0,3% va 5,5% ni tashkil etdi.
Maishiy texnika narxlari oy davomida 0,9%ga, o‘tgan iyulga nisbatan esa 6,8%ga oshgan. Smartfonlar yana 0,1%ga (yiliga 0,6%), kompyuterlar 0,8%ga (2,1%) qimmatlashdi. Dori vositalarining narxi oy davomida 2,2%ga, yil davomida esa 22%ga oshdi.
O‘tgan iyul oyidan beri narx 20%ga oshgan bo‘lsa-da, benzin narxi oy davomida 0,7%ga tushdi. Propan narxi iyul oyida 1,9% va yil davomida 16%ga o‘sdi.
Xizmat ko‘rsatish sohasida inflyatsiya iyul oyida atigi 0,5%ni tashkil etdi. Shu bilan birga, energiya tariflari oshirilganidan keyin yillik o‘sish 28%ga yetdi.
Umumiy ovqatlanishda narxlarning o‘sishi biroz tezlashdi (oyiga 0,7% va yiliga 12,2%), mehmonxona sohasida sekinlashdi (0,2% va 17,8%). Iyul oyida aviatashuvlar 0,8%ga (yiliga 6,9%), temir yo‘l transporti 2%ga (43,9%) qimmatlashdi.

В июле продолжилась сезонная дефляция. За месяц потребительские цены упали на 0,28%, сообщает Агентство статистики.
Месячное снижение цен по официальным данным стало сильнейшим с 2021 года. При этом инфляция с начала года составила 4,9% — в предыдущие пять лет более высокий показатель наблюдался только в 2022 году.
За последние 12 месяцев прирост цен составил 10,5%. Это заметно выше годовой инфляции на конец июля 2023 года, однако ниже трех предшествующих лет.
Продукты питания подешевели на 1,5% в июле и на 3,3% — за семь месяцев. На годовой дистанции цены на продовольствие прибавили только 2,9%, что стало минимумом за последние годы.
Цены на фрукты в июле снизились на 11,2%, на овощи — на 5,6%. Яйца стали дешевле на 2,5%, молоко — на 0,5%. При этом масложировая продукция за месяц подорожала на 0,8%, рыба — на 0,6%.
За год цены на овощи снизились на 18,6%. Лук и капуста стали дешевле почти вдвое, томаты — на 27,6%. При этом цены на фрукты в среднем выросли на 11%, гранаты подорожали в 1,9 раза, виноград — на 60%.
В сегменте промтоваров месячный рост цен составил 0,7%, при этом годовой ускорился до 8,3%. Одежда в июле подорожала на 0,6%, а за год — на 6%. Рост цен на обувь составил 0,3% и 5,5% соответственно.
Цены на бытовую технику выросли на 0,9% за месяц и 6,8% — к прошлому июлю. Смартфоны стали дороже еще на 0,1% (0,6% за год), компьютеры — на 0,8% (2,1%). Лекарства выросли в цене сразу на 2,2% за месяц и 22% — на годовой дистанции.
Бензин за месяц подешевел на 0,7%, хотя с прошлого июля цена выросла на 20%. Пропан подорожал на 1,9% в июле и 16% за год.
Инфляция в сфере услуг за июль составила только 0,5%. При этом годовой прирост после повышения энерготарифов достиг 28%.
Рост цен в общепите немного ускорился (0,7% за месяц и 12,2% за год), в гостиничной сфере замедлился (0,2% и 17,8%). Авиаперевозки в июле подорожали на 0,8% (6,9% за год), железнодорожные — на 2% (43,9%).