Avvalroq avtomobilsozlik va elektrotexnika sohasi tadbirkorlari bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda “ADM Jizzakh” zavodi bosh direktori Doniyor Davletiyarov elektromobillar importi uchun bojlarni qaytarishni taklif qilgandi.
Shundan so‘ng, bu ijtimoiy tarmoqlarda keng jamoatchilik o‘rtasida muhokamalarga sabab bo‘ldi. 1-avgust kuni eksportchi tadbirkorlar bilan o‘tgan uchrashuvda Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov mazkur masala o‘rganib chiqilganini ma’lum qildi.
“Bitta tadbirkor o‘zi standart olib, o‘zi unga javob beradigan qo‘shimcha elementni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ymoqda. Buning sababi, bizda ishlab chiqarishning borligidir”, — dedi u
Shuningdek, u xorijiy mamlakatlarning elektromobillar importiga hisoblanadigan foiz stavkalari haqida to‘xtalib o‘tdi. Xususan, AQShda Xitoy avtomobillariga standartlarga javob bermasligi, dilerlari bo‘lmagani uchun narxga nisbatan qo‘shimcha 102,5% import boji belgilangan. Yevropa Ittifoqiga kiruvchi mamlakatlarda esa bu 38,1%ni, Turkiyada — 50%, Braziliyada 10%ni (2026-yildan 35%) tashkil etadi.
Bunday talablar mavjudligi sabab Turkiya Xitoy elektromobillariga nisbatan qo‘shimcha bojlarni 50%gacha oshirgandan keyin, “BYD” kompaniyasi mamlakatda $1 mlrdlik zavodini qurish to‘g‘risida qaror qabul qilgan. Vahobov oldingi muloqotda tadbirkor olib chiqqan masala monopoliya bilan bog‘lik emasligini, bunga kengroq qarash kerakligini qayd etdi.
“Bu ishchi o‘rni emas, monopoliya emas. Bu avtosanoatda kelajakda farzandlarimiz ishlaydigan bo‘lsa, ulardan malakali mutaxassislar chiqadi. <...> Shuni aytmoqchimanki, mahalliy ishlab chiqaruvchini qo‘llab-quvvatlash deganda faqat mahalliy ishlab chiqaruvchi moshinasini sotadi [degani] emas”, — dedi u.
Savdo-sanoat palatasi matbuot xizmati boj tariflarining nol qiymatda saqlanib qolishi Xitoy elektromobillarining sifatli xizmat ko‘rsatish va hech qanday kafolatlarsiz ommaviy ravishda mamlakatga kirib kelishiga sabab bo‘lishini qayd etdi.
Shu bilan birga, ekspertlar elektromobillarga bojlarni gibrid avtomobillarniki bilan tenglashtirib, akkumulatorlarni qayta ishlash bo‘yicha loyihalarga jamg‘armalar tashkil etish va yangi texnologiyalar jalb qilish kerakligini keltirishgan.
“Oldingi yig‘ilishimizda tadbirkorimiz ko‘targan masalani men 100% qo‘llab-quvvatlayman. Sababi, bu sanoat rivojlansa bizda minglab ishlab chiqaruvchilar rivojlanadi”, — deya xulosa qildi u.

Как ранее писал Spot, гендиректор ADM Jizzakh Данияр Давлетияров выдвинул предложение восстановить импортные пошлины на электромобили.
На круглом столе для экспортеров 1 августа глава Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов предложил рассмотреть вопрос возврата пошлин. Этот шаг поможет местным производителям, отметил он.
«Каждый предприниматель берет свой стандарт и запускает производство дополнительного элемента, соответствующего ему. Это объясняется тем, что у нас есть производство», — заявил Вахабов.
Глава ТПП сослался на опыт других стран, которые ввели пошлины на импортные электрокары: в ЕС ставка равна 38,1%, в Турции — 50%, в Бразилии — 10% с повышением до 35% в 2026 году. В США при отсутствии официального дилера ставка достигает 102,5%.
После введения Турцией пошлин компания BYD объявила о строительстве в стране завода за $1 млрд, отметил Вахабов. По его мнению, Узбекистан таким образом тоже усилит свой автопром и обеспечит формирование слоя квалифицированных специалистов.
«Речь идет не о рабочих местах и не о монополии», — добавил Вахабов. — «Поддержка местных производителей вовсе не означает продажу только машин от местных производителей».
В ТПП отмечают, что нулевая пошлина стимулирует ввоз автомобилей без гарантий качества. По оценкам Alixpartners, к 2030 году из 137 китайских производителей электрокаров будут работать менее 15% — это означает проблемы с техобслуживанием для местных автовладельцев.
Помимо того, Вахабов затронул вопрос переработки израсходовавших ресурс аккумуляторов. За счет введения пошлин для электромобилей Узбекистан должен создать фонды для финансирования проектов по переработке батарей.
«Я на 100% поддерживаю вопрос, поднятый предпринимателем на предыдущей встрече», — заключил глава ТПП. — «Если отрасль будет развиваться, у нас получат стимул тысячи производителей».
Ранее Spot публиковал мнение регионального директора Zeekr о выходе новых брендов электромобилей на рынок Узбекистана.