26-iyul kuni avtomobilsozlik va elektrotexnika sohasi tadbirkorlari bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda “ADM Jizzakh” zavodi bosh direktori Doniyor Davletiyarov elektromobillar importi uchun bojlarni qaytarishni taklif qildi.
Proteksionistik choralarsiz elektromobillarni ishlab chiqarish maqsadga muvofiq emas, chunki import qiluvchilar butlovchi qismlarga boj to‘lamaydi, deya qayd etdi u.
“Bugungi kunda O‘zbekistonda sof elektromobil ishlab chiqarish maqsadga muvofiq emas, chunki hech qanday bojlar yo‘q. Ishlab chiqarish qimmat bo‘ladi, ehtiyot va butlovchi qismlarni ishlab chiqarish va import qilish uchun biz hamma narsani 100% mahalliylashtira olmaymiz — import bojlarini to‘lashimiz kerak”, — dedi Davletiyarov.
2026-yildan “ADM Jizzakh” gibrid va elektromobillar ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda. Yaqin uch yilda avtomobil zavodi yangi loyihalarga $550 mln investitsiya kiritadi va ishchilar sonini ikki barobarga — 4,5 mingdan 10 ming nafargacha oshiradi.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov 1-avgust kuni eksportchilar bilan o‘tkazilgan uchrashuvda mahalliy ishlab chiqaruvchilarga yordam beradigan bojxona to‘lovlarini qaytarish masalasini ko‘rib chiqishni taklif qildi. Shuningdek, u xorijiy mamlakatlarning elektromobillar importiga hisoblanadigan foiz stavkalari haqida to‘xtaldi.
Import o‘rnini bosishning nimasi yomon?
Iqtisodchi Otabek Bakirov Davron Vahobov o‘z nutqida aytib o‘tgan Yevropa, AQSh, Braziliya va Turkiya bozorlarida avtomobil ishlab chiqaruvchilar o‘rtasida raqobat yuqori ekanini ta’kidladi. Biroq O‘zbekistonda raqobat koeffitsiyenti rivojlangan davlatlarnikidan ancha past.
“Elektromobillarga boj joriy etish misolida keltirilgan AQSh, Yevropa Ittifoqi, Turkiya va Braziliyaning O‘zbekistondan yana bir katta farqi bor. Bu mamlakatlarda biron bir avtomobil ishlab chiqaruvchi kompaniya yashirin va maxfiy qaror bilan import bojlardan (QQS) ozod qilinmaydi”, — deya qayd etdi u.
2020-yilning noyabr oyida Oliy Majlis Qonunchilik palatasining sobiq deputatlari Rasul Kusherboyev va Doniyor G‘aniyevlar “UzAuto Motors” va Jizzax avtomobil zavodining avtomobillar importi va qayta ishlash to‘lovlari bo‘yicha imtiyozlari haqidagi ma’lumotlar sir bo‘lib qolgani haqida xabar bergandi.
Bakirovning ta’kidlashicha, rivojlangan mamlakatlarda Savdo-sanoat palatasi rahbari aytib o‘tgan tarif bojlari haqiqatdan tubdan farq qiladi. Shuningdek, u AQSh va Yevropada tariflarni joriy etish takliflari qattiq tanqidga uchraganini qo‘shimcha qilib, O‘zbekiston boy davlatlarning xatolarini takrorlayotgani achinarli ekanini aytdi.
O‘z navbatida, iqtisodchi Yuliy Yusupov butlovchi qismlar uchun bojlarni bekor qilish taklifini qo‘llab-quvvatladi. U nima uchun elektromobil ishlab chiqaruvchi kompaniya tashkil etilganidan so‘ng uning raqobatbardosh emasligi va raqobatni cheklash zarurligi aniqlanganiga savol bilan yuzlandi.
“Bu bizning mamlakatimizda eng muhim sarmoyaviy qarorlar hali ham xususiy investorlar tomonidan emas, balki sovet davridagidek rasmiylar tomonidan qabul qilinganligi sababli sodir bo‘ldi. Negadir ular O‘zbekistonda elektromobillar va boshqa ko‘plab tovarlar ishlab chiqarish kerak, degan qarorga kelishdi. Aynan ular potensial investorlarga katta va’dalar berishgan va hatto, katta ehtimol bilan ularga soliq to‘lovchilar, qarz oluvchilar, iste’molchilar bir qator imtiyozlar (soliq, bojxona, kredit va hokazo) taqdim etganlar”, — deb yozadi Yusupov.
Iqtisodchining ta’kidlashicha, amaldorlar raqobatni cheklash va turli imtiyozlar berish orqali import o‘rnini bosuvchi mahalliy ishlab chiqarishlarni tashkil etishni nazarda tutuvchi 1996-yilda boshlangan import o‘rnini bosish siyosati mantig‘idan voz kecha olishmaydi. Bu siyosat O‘zbekistonga xalqaro mehnat taqsimotida to‘liq ishtirok etish va raqobatbardosh ishlab chiqarishlarni yaratish imkonini bermayapti. Muqobil variant sifatida u eksportga yo‘naltirilgan modelni taklif qilmoqda, bunda mamlakat faqat o‘zi qiyosiy ustunlikka ega bo‘lgan va eksportni rag‘batlantiradigan narsalarni ishlab chiqaradi.
Import o‘rnini bosuvchi modeldan voz kechilmasa, samarasiz korxonalar raqobatbardosh ishlab chiqarish uchun yetarli bo‘lmagan cheklangan resurslardan foydalanadi, deya qo‘shimcha qildi Yuliy Yusupov.
“Bundan tashqari, ular raqobatbardosh tarmoqlarni qo‘llab-quvvatlash va mansabdor shaxslarimizning korrupsiya bo‘g‘inlarini to‘ldirish uchun zarur bo‘lgan soliqlar va biznes yuritishdagi boshqa to‘siqlar bilan ezib tashlashadi”, — deya xulosa qildi u.
Fan doktori, Viskonsin universiteti (AQSh) ilmiy xodimi Behzod Hoshimovning aytishicha, Asakadagi “GM Uzbekistan” zavodi O‘zbekiston iqtisodiyoti va ayniqsa, sanoati uchun katta to‘siq va o‘lponga bo‘lgan.
Uning fikricha, Asaka avtomobil zavodi “samarasizlik va Karimov davridagi noto‘g‘ri iqtisodiy siyosat ramzi” bo‘lib, uning proteksionistik chora-tadbirlari o‘nlab yillar davomida oddiy o‘zbeklar tomonidan yashirib kelinmoqda.
“Shuning uchun hukumatga tavsiyam quyidagicha: xohlagan ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlashsin. Faqat, bojlar orqali emas — to‘g‘ridan to‘g‘ri budjetdan pul berib, shunda shikast karrasiga kamroq bo‘ladi. Albatta, xalq pulidan ayrim ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlamaslik eng ideal nфкқф bo‘lardi, lekin buniтп iloji bo‘lmasa, qo‘llab-quvvatlamasak bo‘lmaydi, deb o‘ylashsa — unda to‘g‘ridan to‘g‘ri mablag‘ berish iqtisodiyotimizga ancha arzonga tushardi”, — dedi Hoshimov.
Bundan tashqari, bloger Shuhratbek Qurbonov import o‘rnini bosish taklifi importdan himoya qilish taklifi bilan birga kelsa, buning samaradorligi past bo‘lishini ta’kidladi. Misol tariqasida u 10 yil avval chiqarilishi 30%ga qimmatlashgan plastik kartalarni keltiradi. Natijada, xaridorlar “mahalliy” mahsulot uchun sezilarli darajada ortiqcha to‘lashlari kerak bo‘lar edi.
Qurbonov 30%lik ustamani “xorijiy valyutani tejash”, qo‘shimcha ish o‘rinlarini yaratish va soliq tushumlari hisobidan qoplash masalasini ko‘tardi. U tegishli hisob-kitoblar amalga oshirilmasligini, hisobotlarda esa “mahalliylashtirish” va “import o‘rnini bosish” kabi so‘zlarni qatnashishini tahmin qildi.
Avvalroq O‘zbekistonda elektromobillarni quvvatlash uskunalari uchun alohida hisob yuritish rejalashtirilayotgani haqida xabar berilgandi.

26 июля на открытом диалоге с предпринимателями автомобильной и электротехнической сфер гендиректор автозавода ADM Jizzakh Данияр Давлетияров предложил вернуть пошлины на ввоз электромобилей.
Без протекционистских мер производство электрокаров нецелесообразно, так как импортеры не платят пошлины на комплектующие, отметил он.
«На сегодняшний день в Узбекистане нет никакой целесообразности производить чистый электромобиль, потому что никаких пошлин нет. Производство будет дороже, так как на выпуск и импорт частей и комплектующих — мы не можем все на 100% локализовать — мы должны платить импортные пошлины», — заявил Давлетияров.
С 2026 года ADM Jizzakh планирует выпускать гибридные и электрические автомобили. В ближайшие три года автозавод инвестирует в новые проекты $550 млн и удвоит число работников — с 4,5 до 10 тыс. человек.
На встрече с экспортерами 1 августа председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов предложил рассмотреть вопрос возврата пошлин, что поможет местным производителям. В частности, глава ТПП сослался на опыт других развитых стран, которые ввели пошлины на импортные электрокары.
Что не так с импортозамещением
Экономист Отабек Бакиров отметил, что на рынках Европы, США, Бразилии и Турции, которые в своем выступлении упомянул Даврон Вахабов, существует высокая конкуренции среди автопроизводителей. Однако коэффициент конкуренции в Узбекистане значительно ниже, чем в развитых странах.
«США, Евросоюз, Турция и Бразилия, которые приведены в качестве примеров введения пошлин на электромобили, имеют еще одно огромное отличие от Узбекистана. В этих странах ни один автопроизводитель не освобождается от ввозной пошлины (НДС) тайным и секретным решением», — заявил он.
В ноябре 2020 года бывшие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Расул Кушербаев и Дониёр Ганиев сообщили, что информация о льготах UzAuto Motors и Джизакского автомобильного завода при импорте автомобилей и утилизационном сборе оказалась секретной.
Бакиров подчеркнул, что тарифные пошлины в развитых странах, упомянутые главой ТПП, сильно отличаются от действительности. Также он добавил, что предложения по введению тарифов в США и Европе подвергались сильной критике, посетовав на повторение Узбекистаном ошибок богатых стран.
В свою очередь, экономист Юлий Юсупов поддержал предложение по отмене пошлин на комплектующие, с которым, «как ни странно», не выступил гендиректор ADM Jizzakh Данияр Давлетияров. Он задается вопросом, почему после создания компании по производству электромобилей обнаружилась ее неконкурентоспособность и необходимость в ограничении конкуренции.
«А получилось это потому, что важнейшие инвестиционные решения в нашей стране по-прежнему принимают не частные инвесторы, а чиновники, как и в советские времена. Именно они почему-то решили, что Узбекистану обязательно нужно производить электромобили и еще многие другие товары. И именно они наобещали в три короба потенциальным инвесторам и даже, скорее всего, предоставили им кучу льгот (налоговых, таможенных, кредитных и пр.) — за счет налогоплательщиков, заемщиков, потребителей», — написал Юсупов.
Экономист подчеркнул, что чиновники не могут отказаться от логики политики импортозамещения, начатой в 1996 году и предполагающей создание местных производств для замещения импорта посредством ограничения конкуренции и предоставления разного рода льгот. Такая политика не позволяет Узбекистану полноценно участвовать в международном разделении труда и создавать конкурентоспособные производства. В качестве альтернативы он предлагает модель экспортоориентации, когда страна производит только том, в чем обладает сравнительными преимуществами, и стимулирует экспорт.
Если не отказаться от модели импортозамещения, то неэффективные компании будут использовать ограниченные ресурсы, которых не хватит для конкурентоспособных производств, добавил Юлий Юсупов.
«Плюс их замордуют налогами и прочими барьерами ведения бизнеса, которые нужны для поддержания неконкурентоспособных производств и для пополнения коррупционных кормушек наших чиновников», — резюмировал он.
Доктор наук, исследователь Висконсинского университета (США) Бехзод Хошимов заявил, что завод GM Uzbekistan в Асаке стал «большим препятствием и налогом для экономики и, особенно, промышленности Узбекистана».
По его мнению, Асакинский автозавод — «символ неэффективности и неправильной экономической политики эпохи Каримова», протекционистские меры которого на протяжении десятилетий покрывают простые узбекистанцы.
«Поэтому моя рекомендация правительству такая: пусть поддерживают тех производителей, которых хотят. Только не через налоги, а давая деньги напрямую из бюджета, тогда ущерб был бы в разы меньше. Конечно, было бы идеально не поддерживать некоторых производителей за счет государства, но если это невозможно, если они думают, что мы не можем их не поддержать, — тогда прямое финансирование обойдется нашей экономике гораздо дешевле», — констатировал Хошимов.
Кроме того, блогер Шухратбек Курбанов отметил, что если предложение об импортозамещении идет вместе с предложением защиты от импорта, то эффективность от этого будет низкой. В качестве примера он приводит пластиковые карты, выпуск которых 10 лет назад стоил на 30% дороже. В итоге покупателям пришлось бы существенно переплачивать за «местный» продукт.
Курбанов поставил вопрос о покрытии 30% наценки за счет «экономии валютных средств», создания дополнительных рабочих мест и налоговых поступлений. Он предположил, что соответствующие расчеты не проводятся, а в отчетах фигурируют такие слова, как «локализация» и «импортозамещение».