Bu qadam zamonaviy voqeliklardan kelib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 30-noyabrdagi PF №-381 “Raqamli mahsulotlar (xizmatlar) isteʼmolchilari huquqlarini himoya qilishni kuchaytirish va raqamli texnologiyalar orqali sodir etilgan huquqbuzarliklarga qarshi kurash chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi farmoniga muvofiq amalga oshirilmoqda.
Raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish, raqamli xizmatlar sohasida isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirish va kiberjinoyatlarga qarshi kurashish, shuningdek, aholining raqamli moliyaviy savodxonligini oshirishga doir hujjatga muvofiq 2024-yil 1-iyuldan boshlab to‘lov tashkilotlari o‘z faoliyatini faqat ustav kapitali 10 mlrd so‘mdan kam bo‘lmagan AJ shaklida amalga oshirishlari mumkin.
“Aksiyadorlik jamiyatiga o‘tish shunchaki rasmiy tartib emas, balki yana-da ochiq va shaffof jamiyat yaratish yo‘lidagi muhim qadamdir. Qayta tashkil etish kompaniyaning bozordagi mavqeini mustahkamlash, ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish va korporativ boshqaruvning yuqori standartlariga rioya etilishini taʼminlash, shuningdek, kompaniyaning uzoq muddatli biznes maqsadlarini hal etishga qaratilgan rivojlanishning yangi bosqichini anglatadi”, — deya izohlaydi, Sello kompaniyasining boshqaruvchi hamkori va bosh direktori Iskandar Yusupov.
Bunday o‘zgarish kompaniya va uning mijozlariga qanday foyda keltiradi?
Mijozlar va kompaniya uchun konversiyaning afzalliklari:
- kompaniyaning ochiqligi va shaffofligi oshadi, bu, o‘z navbatida, hamkorlar va foydalanuvchilar tomonidan ham ishonchni mustahkamlaydi;
- kompaniyaning uzoq muddatli biznes maqsadlarini hal qilish, chunki AJ ga aylantirish Sello kompaniyasiga o‘zining strategik maqsadlarini yana-da samarali amalga oshirish, yangi bozorlarga chiqish va raqobatdosh ustunliklarini mustahkamlash imkonini beradi;
- xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish va yangi mahsulotlarni ishlab chiqish.
2024-yil 5-apreldan boshlab barcha huquq va majburiyatlar MARKETPLACE TRADING aksiyadorlik jamiyati etib hisoblanadi.
Sello haqida
Sello ekotizimi o‘z faoliyatini 2020-yil sentyabr oyida boshlagan va bir necha yil ichida O‘zbekistondagi E-sommerse va fintex bozorining muhim o‘yinchisiga aylana oldi.
Sello ekotizimi Sello Market, Sello Logistics va Sello Pay kabi raqamli mahsulotlari rivojlanayotgan prinsip asosida qurilgan. 2024-yil mart oyida kompaniya yagona ilova doirasida o‘zining Sello Pay to‘lov xizmatini eʼlon qildi. Bugungi kunda Sello o‘z mijozlariga O‘zbekiston fuqarolarining hayotini yana-da qulayroq qilishga yordam beradigan qulay va dolzarb raqamli xizmatlarni taklif etadi:
- Sello Market — bu merchantlar va xaridorlarni birlashtirgan 20 dan ortiq toifadagi 165 mingdan ortiq mahsulotga ega marketpleys.
- Sello Pay — bu B2B ekvayring xizmati, yuridik shaxslar uchun saytda QR-kod orqali to‘lov va P2P o‘tkazmalari, jismoniy shaxslar uchun esa turli xizmatlar uchun to‘lov.
Sello Pay o‘z mijozlariga quyidagilarni taklif qiladi:
- 1-iyuldandan boshlab barcha yangi foydalanuvchilar 3 oy davomida UZCARD va Humo tizimlarida 3 million so‘mgacha mablag‘ni komissiyasiz o‘tkazishlari mumkin;
- istalgan vaqtda kommunal to‘lovlarni tezda to‘lash va avtomatik to‘lovlarni sozlash;
- “Mening uyim” va “Mening avtomobilim” tezkor xizmatlaridan foydalanish.
Sello Logistics butun O‘zbekiston bo‘ylab yetkazib berish xizmati bo‘lib, biznes hamkorlar kompaniyaning logistika imkoniyatlaridan foydalanishlari uchun, shuningdek, operatorning pochta yoki muvingxizmatidan foydalana oladigan jismoniy shaxslar uchun mo‘ljallangan.

Экосистема Sello, в которую входят три цифровых продукта: Sello Market (маркетплейс), Sello Logistics (сервис логистики) и Sello Pay (платежная система), завершила процедуру преобразования из формы общества с ограниченной ответственности (ООО) в акционерное общество (АО).
Данный шаг продиктован современными реалиями и следует согласно постановлению президента Узбекистана ПП №-381 от 30 ноября 2023 года «О мерах по усилению защиты прав потребителей цифровой продукции (услуг) и борьбы с правонарушениями, совершаемыми посредством цифровых технологий».
Согласно документу для развития цифровой экономики, усиления защиты прав потребителей в области цифровых услуг и борьбы с кибер-правонарушениями, а также в целях повышения цифровой финансовой грамотности населения с 1 июля 2024 года платежные организации могут осуществлять свою деятельность только в форме АО с уставным капиталом не менее 10 млрд сумов.
«Преобразование в АО — это не просто формальная процедура, а важный шаг на пути к созданию более открытой и прозрачной компании. Реорганизация знаменует собой новый этап развития компании, направленный на укрепление ее позиций на рынке, повышение качества предоставляемых услуг и обеспечение соответствия высоким стандартам корпоративного управления, а также для решения долгосрочных бизнес-задач компании», — прокомментировал управляющий партнер и генеральный директор Sello Искандар Юсупов.
Какие преимущества несет преобразование для компании и ее клиентов
Преимущества преобразования для клиентов и компании:
- повышение открытости и прозрачности компании, что в свою очередь, укрепит доверие также со стороны партнеров и пользователей;
- решение долгосрочных бизнес-задач компании, поскольку преобразование в АО поможет Sello более эффективно реализовывать стратегические цели, выходить на новые рынки и укреплять свои конкурентные преимущества.
- повышение качества предоставления услуг и развитие новых продуктов.
С 5 апреля 2024 года правопреемником по всем правам и обязательствам является акционерное общество MARKETPLACE TRADING.
О Sello
Экосистема Sello начала деятельность с сентября 2020 года, и всего за несколько лет смогла стать значимым игроком на рынке E-commerce и Fintech Узбекистана.
Sello устроена по принципу экосистемы, в которой развиваются такие цифровые продукты, как: Sello Market, Sello Logistics и Sello Pay. В марте 2024 года компания анонсировала в рамках единого приложения собственный платежный сервис Sello Pay. Сегодня Sello предлагает клиентам удобные и актуальные цифровые сервисы, которые помогают сделать жизнь узбекистанцев еще комфортнее:
- Sello Market — это маркетплейс с более 165 тысяч товарами из более 20 категорий, который объединяет мерчантов и покупателей.
- Sello Pay — это сервис B2B-эквайринга, который предоставляет такие возможности, как оплата по QR-коду на местах для юридических лиц и P2P-переводы, оплата различных услуг для физических лиц.
Sello Pay уже предлагает клиентам:
- c 1 июля все новые пользователи могут в течении трёх месяцев переводить без комиссии денежные средства до 3 млн сумов в системах UZCARD и HUMO;
- быстро оплачивать коммунальные услуги в любое время и настраивать автоплатежи;
- пользоваться быстрыми сервисами «Мой дом» и «Мой автомобиль».
Sello Logistics — сервис доставки по всему Узбекистану и предназначен для бизнес-партнеров, чтобы те могли пользоваться логистическими мощностями компании, а также для физических лиц, которые могут использовать как почтовый сервис оператора или мувинг-сервис.