Prezident tomonidan 7-avgust kuni “Elektr energetikasi to‘g‘risida"gi qonun yangi tahrirda qabul qilindi.
Hujjat Qonunchilik palatasida uch marta o‘qishdan o‘tgan va iyun-iyul oylarida Senat tomonidan ma’qullangan. Unda elektr energetikasi sohasidagi munosabatlarni tartibga solish, shuningdek, raqobatbardosh elektr energiyasi bozorini yaratish chora-tadbirlari belgilab berilgan.
Elektr energetikasi sohasini davlat tomonidan tartibga solishni hukumat, Energetika vazirligi, Energetika bozorini rivojlantirish va tartibga solish agentligi, “O‘zenergoinspeksiya” hamda mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari amalga oshiradi:
Vazirlar Mahkamasi elektr energetikasi sohasida yagona davlat siyosati amalga oshirilishini ta’minlaydi. Energetika vazirligi elektr energetikasi sohasidagi maxsus vakolatli davlat organidir.
Quyidagilar elektr energiyasi bozorining ishtirokchilaridir:
- elektr energiyasi bozori operatori;
- ishlab chiqaruvchi;
- elektr energiyasini saqlash tizimi operatori;
- uzatish tizimi operatori;
- markaziy xarid qiluvchi;
- treyder;
- taqsimlash tizimi operatori;
- ta’minotchi;
- iste’molchi.
Tariflar va to‘lovlarni belgilash uslubiyati hamda uning asosida tartibga solinadigan tariflar va to‘lovlar Energetika bozori regulyatori tomonidan belgilanadi.
Bunda tarif va to‘lovlar kuchga kirishidan kamida 15 besh kun oldin e’lon qilinadi. Tarif yoki to‘lovlar orqaga qaytish kuchiga ega bo‘lmaydi. Qonun rasmiy e’lon qilingan kundan 3 oy o‘tib, kuchga kiradi.
“Mobil aloqada xizmat ko‘rsatadigan kompaniyani tanlaganingizdek energiya sotadigan kompaniyani ham tanlash huquqingiz bo‘ladi. Energiya ishlab chiqaruvchi va sotuvchi kompaniyalar orasida raqobat bo‘ladi. Amaldagi qonunda bu taqiqlangan edi”, — degandi Alisher Qodirov.
2023-yilning sentabrda energetika sohasini isloh qilishga qaratilgan prezident farmoni qabul qilindi. 2026-yilga borib, elektr energiyasi talab va taklif asosida shakllanadigan erkin, ulgurji bozor ishga tushadi.
Mamlakatda yagona elektr savdosi platformasini yaratish va 2024-yil yakunigacha uni sinovdan o‘tkazib, ishga tushirish belgilangan.

Шавкат Мирзиёев 7 августа подписал закон «Об электроэнергетике» в новой редакции. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Документ прошел три чтения в Законодательной палате и получил одобрение Сената в июне-июле. В нем обозначаются меры по регулированию отношений в сфере электроэнергетики, а также по созданию конкурентного рынка электроэнергии.
Роль регулятора отводится Агентству по развитию и регулированию энергетического рынка при Кабмине. Как сообщалось ранее, оно будет выдавать лицензии на работу электростанций.
Кабмин отвечает за реализацию единой государственной политики в сфере. Специально уполномоченным госорганом по вопросам электроэнергетики назначается Минэнерго.
Законом определяется порядок производства электроэнергии, ее передачи, распределения, хранения, купли-продажи, импорта и экспорта. Более подробно прописан статус, права и обязанности участников рынка электроэнергии, к которым относятся:
- оператор рынка электроэнергии;
- производитель;
- оператор системы хранения энергии;
- оператор системы передачи;
- центральный закупщик;
- трейдер;
- оператор системы распределения;
- ️поставщик;
- потребитель.
Тарифы и платежи, а также методика их расчета будут утверждаться Агентством по развитию и регулированию энергетического рынка. Новые расценки должны публиковаться минимум за 15 дней до вступления в силу. Тарифы не имеют обратной силы.
Кроме того, агентство будет утверждать общие правила для рынка электроэнергии. На него возлагается публикация годовых отчетов с информацией о деятельности рынка и его участников, механизмах ценообразования, применении тарифов.