Hujjat bilan energiya tejash sohasidagi qoidabuzarliklar uchun javobgarlik choralari belgilangan. Ular “O‘zenergoinspeksiya” va boshqa nazorat qiluvchi organlar tomonidan o‘tkaziladigan nazorat tadbirlari asosida qo‘llaniladi.
Moliyaviy jarimalarni undurish sud orqali amalga oshiriladi, bundan korxona aybiga iqror bo‘lgan va jarimani ixtiyoriy ravishda to‘lagan hollar mustasno.
Jarimalar miqdori foiz sifatida belgilanadi. Xususan, neft va gaz sohasi uchun uning miqdori quyidagicha:
- sifat talablariga javob bermaydigan neft, gaz kondensati, neft mahsulotlari, suyultirilgan gazni sotish — qoidabuzarliklar bilan sotilgan tovarlar qiymatining 50%i.
- neft mahsulotlarini nazorat-o‘lchov vositalaridan asboblarida orqali sertifikatlashtirishdan o‘tkazmasdan yetkazib berish, ularning ishlashiga aralashish — oxirgi tekshiruvdan o‘tkazilgan kundan boshlab sotilgan tovar qiymatining 50%i;
- me’yordan ortiq tabiiy gaz yetkazib berishda texnologik yo‘qotishlarga yo‘l qo‘yish — ortiqcha yo‘qotilgan gazning 50%i;
- gazdan ruxsatsiz foydalanish uchun qurilmalarda sinov-sozlash ishlari — hisoblangan hajmining 10%i va gaz tarmog‘idan uzish.
Elektr energetikasi uchun:
- standartlarga javob bermaydigan elektr energiyasini yetkazib berish — uning qiymatining 1%;
- elektr yoritgichlarni me’yoridan ortiq, ishlab chiqarish zaruriyatisiz foydalanish, kunning yorug‘ davrida maqsadsiz yoritish — elektr energiyasi narxining 50%i;
- reaktiv quvvat kompensatsiyasi tartibini buzish — sarflangan energiya qiymatining 50%i.
Issiqlik energiyasi uchun:
- issiqlik ta’minoti tashkilotining issiqlik energiyasining sifat ko‘rsatkichlaridan chetga chiqishi — yetkazib beriladigan energiya qiymatining 1%;
- issiqlik iste’mol qiluvchi asbob-uskunalar va issiqlik tarmoqlarini qoidalarga muvofiq bo‘lmagan holatda ishlatish — issiqlik energiyasi o‘rtacha oylik miqdorining 5%i;
- yirik iste’molchilar tomonidan issiq suv, bug‘ va bug‘ kondensatining asossiz sarflanishi, issiq suvning sirqib to‘kilishi, issiqlik izolyatsiyasisiz quvurlarning ishlashi — issiqlik energiyasini yo‘qotish narxining uch barobari.
Boshqa:
- sertifikatlanmagan energiya uskunalari, tarmoq elementlari, energiya ta’minoti tizimlaridan foydalanish — foydalanilgan yoki uzatilgan energiya qiymatining 10%i;
- yirik iste’molchilar tomonidan belgilangan muddatda majburiy energetika tekshiruvlarini o‘tkazmaslik, belgilangan talablarni bajarmaslik — oylik energiya iste’moli qiymatining 3%i miqdorida.
Agar jarima miqdori oxirgi hisobot kunidagi holatga ko‘ra korxonaning joriy aktivlarining 20%idan oshsa, uni olti oy davomida bo‘lib-bo‘lib to‘lashga ruxsat etiladi.
Birinchi qoidabuzarlik uchun, agar kompaniya uni ixtiyoriy ravishda bartaraf etsa va yetkazilgan zararni qoplagan bo‘lsa, jarima undirilmaydi. Shuningdek, tabiiy ofatlar, avariyalar va boshqa favqulodda vaziyatlarning oqibatlarini bartaraf etishda huquqbuzarlik sodir etilgan hollarda moliyaviy sanksiyalar qo‘llanilmaydi.
Avvalroq prezident tomonidan qabul qilingan “Elektr energetikasi to‘g‘risida"gi qonun bilan tariflar va to‘lovlarni Energetika bozorini rivojlantirish va tartibga solish agentligi belgilashi ma’lum qilingandi.

Как ранее сообщал Spot, президент 7 августа подписал закон «Об экономии энергии, ее рациональном использовании и повышении энергоэффективности».
В законе прописываются меры ответственности за нарушения в сфере энергосбережения. Они применяются на основании контрольных мероприятий, проводимых Узэнергоинспекцией и другими контролирующими органами.
Финансовые взыскания проводятся через суд, кроме случаев признания предприятием вины и с добровольной уплатой штрафа.
Размеры штрафов устанавливаются в процентном соотношении. Для нефтегазовой сферы:
- реализация нефти, газового конденсата, нефтепродуктов, сжиженного газа, не отвечающих требованиям качества — 50% стоимости проданного с нарушениями товара.
- поставка нефтепродуктов с использованием контрольно-измерительных приборов без сертификации, а также вмешательств в их работу — 50% стоимости товара, проданного со дня последней проверки;
- допущение технологических потерь при поставке природного газа сверх нормы — 50% избытка потерянного газа;
- испытательно-наладочные работы в устройствах использования газа без разрешения — 10% расчетного объема работ плюс отключение от газовой сети.
Для электроэнергетической сферы:
- поставка не отвечающей стандартам электроэнергии — 1% от ее стоимости;
- использование электроосвещения сверх нормы, без производственной нужды, бесцельное освещение в дневное время — 50% стоимости электроэнергии;
- нарушение порядка работ по компенсации реактивной мощности — 50% стоимости потраченной энергии.
Для отопительной сферы:
- отклонение теплоснабжающей организацией от показателей качества тепловой энергии — 1% от стоимости поданной энергии;
- эксплуатация теплопотребляющего оборудования и теплосетей в состоянии, не отвечающем правилам — 5% стоимости среднемесячного объема тепловой энергии;
- необоснованный расход крупными потребителями горячей воды, пара, парового конденсата, утечка горячей воды, эксплуатация труб без теплоизоляции — трехкратная стоимость потерь тепловой энергии.
Прочее:
- использование несертифицированного энергооборудования, элементов сетей, систем энергоснабжения — 10% стоимости использованной или переданной энергии;
- непроведение крупными потребителями в установленный срок обязательных энергопроверок, а также неисполнение их требований — 3% средней стоимости месячного энергопотребления.
Если размер штрафа превышает 20% текущих активов предприятия на последний отчетный день, разрешается его оплата в рассрочку в шестимесячный срок.
Штраф не взыскивается при первом нарушении, если предприятие добровольно устранило его и возместило ущерб. Также финансовые санкции не применяются в случаях, когда нарушение произошло при ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и других чрезвычайных ситуаций.
Ранее Spot писал, что Узэнергоинспекция за полугодие пресекла продажу 3,8 млн литров некачественного бензина.