Rossiya Raqamli rivojlanish vazirligi reyestriga kiritilgan yuridik shaxslar va yakka tartibdagi tadbirkorlar mayning bilan shug‘ullanishlari mumkin bo‘ladi.
Fuqarolar ishlab chiqarish energiya iste’moli chegarasidan oshmasligi sharti bilan, reyestrga kiritilmasdan kriptovalyuta qazib olish huquqiga ega bo‘ladi.
Kompaniyalarga qazib olishni elektr energiyasini ishlab chiqarish, uni sotib olish va sotish, uzatish, shuningdek elektr energetika obyektlarini operativ dispetcherlik nazorati bilan birlashtirishi taqiqlanadi.
Maynerlar “Rosfinmonitoring"ga tranzaksiyalarni yozib olish uchun olingan raqamli valyuta va identifikator manzillari haqidagi ma’lumotlarni yuborishlari kerak bo‘ladi. Rossiya maynerlari tomonidan qazib olingan kriptovalyuta Rossiyada to‘lovlar uchun ishlatilishi mumkin.
Rossiya blokcheyn platformalarida xorijiy raqamli moliyaviy aktivlar bilan savdo qilishga ham ruxsat beriladi, biroq ularni ruxsatisiz jismoniy shaxslar tomonidan sotib olish taqiqlanadi.
Rossiya banki raqamli aktivlar va ularning xaridorlari uchun qo‘shimcha talablarni joriy etishi mumkin bo‘ladi.
Raqamli valyutalarni, shuningdek, ularning muomalasini tashkil etish xizmatlarini va tegishli tovarlarni reklama qilish taqiqlanadi. Bundan tashqari, Initial Coin Offering (ICO) orqali investitsiyalarni jalb qilishga ruxsat berilmaydi.
Shu kuni raqamli valyutada transchegaraviy to‘lovlarni amalga oshirishga ruxsat beruvchi qonun imzolandi. Ularni 1-sentabrdan boshlab Rossiya Markaziy banki tomonidan tasdiqlangan eksperimental huquqiy rejim doirasida amalga oshirish mumkin bo‘ladi.
Sanoatni tartibga solish funksiyalari ham Markaziy bankka yuklangan. U, shuningdek, eksperimental huquqiy rejimlar tashkilotchilari ishini monitoring qilish uchun mas’uldir.
Shuningdek, Milliy to‘lov tizimi asosida kriptovalyuta bilan operatsiyalar uchun elektron platforma yaratish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Avvalroq “Spot” Qozog‘istonda “Toncoin” kriptovalyutasiga rasman ruxsat berilgani haqida yozgandi.
Endilikda investorlar litsenziyalangan platformalarda mazkur raqamli aktiv bilan savdo qilishlari mumkin bo‘ladi.

С 1 ноября в России официально разрешается добыча криптовалюты. Соответствующий закон подписал президент Владимир Путин, передает «Интерфакс».
Заниматься майнингом смогут юрлица и индивидуальные предприниматели, внесенные в реестр Минцифры РФ. Граждане будут иметь право на добычу криптовалюты без внесения в реестр при условии, что их добыча не превышает лимиты энергопотребления.
Компаниям запрещается совмещать майнинг с деятельностью по производству электроэнергии, ее купле-продаже, передаче, а также с оперативно-диспетчерским управлением электроэнергетическими объектами.
Майнеры должны будут направлять в Росфинмониторинг сведения о полученной цифровой валюте и адреса-идентификаторах для учета транзакций. Добытую российскими майнерами криптовалюту разрешается использовать для расчетов внутри России.
Также допускаются торги с иностранными цифровыми финансовыми активами на российских блокчейн-площадках, но запрещается их покупка физлицами без разрешения. Банк России сможет вводить дополнительные требования к цифровым активам и их покупателям.
Запрещается рекламировать цифровые валюты, а также услуги по организации их оборота и связанные с этим товары. Кроме того, не допускается сбор инвестиций через первичное предложение токенов (ICO).
В тот же день был подписан закон о разрешении трансграничных платежей в цифровой валюте. Проводить их будет можно с 1 сентября в рамках экспериментального правового режима, утвержденного ЦБ РФ.
Функции регулирования отрасли также возлагаются на Центробанк. Он же отвечает за мониторинг работы организаторов экспериментальных правовых режимов, а также сможет создать электронную платформу для операций с криптовалютой на базе Национальной платежной системы.