Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri Behzod Musayev 2024-yilda oliy o‘quv yurtlari bitiruvchilarini ishga joylashtirish bo‘yicha joriy ma’lumotlarni taqdim etdi. Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida vazir axboroti tinglandi.
Musayev joriy yilda o‘qishni tamomlagan 214 ming nafar bitiruvchining 41%i yoki 88 ming nafari Yagona milliy bandlik tizimi orqali ishga joylashish imkoniga ega bo‘lganini ta’kidladi.
Biroq, 59% yoki 126 ming nafar yosh mutaxassislar hali ham ishsiz. Avgust oyida har bir bitiruvchini yashash joyidan kelib chiqib, tuman va shahar bandlik tizimlari orqali ishga joylashtirish rejalashtirilgan.
Vazir yoshlarning ishsizlik muammosini hal qilish uchun avgustdan sentabrgacha tashkilotlar bilan faol ish olib borilishini ta’kidladi.
Hozirda mamlakatda 358 mingta bo‘sh ish o‘rinlari ro‘yxatga olingan bo‘lib, ulardan 112 mingtasi oliy ma’lumotga ega bo‘lishni talab qiladi.
Bo‘sh ish o‘rinlarining umumiy sonidan 81 mingtasi davlat organlarida, 277 mingtasi esa xususiy sektorda. Eng ko‘p ochiq pozitsiyalar quyidagilarda kuzatiladi:
- xizmat ko‘rsatish sohasi — 96 ming;
- ta’lim — 56 ming;
- sanoat va ishlab chiqarish — 57 ming;
- qishloq xo‘jaligi — 48 ming;
- qurilish — 32 ming;
- sog‘liqni saqlash — 26 ming;
- moliya va sug‘urta — 5 ming;
- aloqa va axborot texnologiyalari — 7 ming;
- madaniyat — 4 ming.
Shuningdek, yilning ikkinchi yarmida aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.
Xususan, yig‘im-terim mavsumi boshlanishi bilan qishloq xo‘jaligiga 500 mingga yaqin aholini jalb etish rejalashtirilgan.
Turizm sohasida, xalqaro avtomobil yo‘llari va savdo markazlarida, ko‘p qavatli uylar qurishda, “Yangi O‘zbekiston” massivlarini barpo etishda, ijtimoiy obyektlarni rekonstruksiya qilishda, hamda 5 mingdan ortiq investitsiya loyihasini amalga oshirish rejalashtirilmoqda.
Yil boshida prezident 5 mln kishini ish bilan ta’minlash dasturi qabul qilinishini ma’lum qilgan edi. O‘tgan yili 16 ta tuman va shaharda ish o‘rinlari yaratish rejasi atigi 30%ga bajarilgan.
Shuningdek, Bandlik vazirligiga 100 ming nafar O‘zbekiston fuqarosini o‘qitish va xorijga jo‘natish topshirildi.
Avvalroq “Spot” 2024/2025-o‘quv yili uchun to‘lov-kontrakt miqdorlari tasdiqlangani haqida yozgandi.

Министр занятости и трудовых отношений Бехзод Мусаев представил актуальные данные о трудоустройстве выпускников вузов 2024 года. Информация была заслушена на очередном заседании законодательной палаты.
Мусаев отметил, что из 214 тысяч выпускников, завершивших обучение в этом году, 41% или 88 тысяч человек уже смогли найти работу через единую национальную систему трудоустройства.
Однако 59% или 126 тысяч молодых специалистов пока остаются без работы. В августе планируется трудоустроить каждого выпускника в зависимости от его места жительства через районные и городские системы занятости.
Министр отметил, что для решения проблемы безработицы среди молодежи с августа по сентябрь будет проведена активная работа с организациями.
В стране на сегодняшний день зарегистрировано 358 тысяч вакансий, из которых 112 тысяч требуют наличия высшего образования.
Из общего числа вакансий 81 тысяча приходится на государственные структуры, а 277 тысяч — на частный сектор. Наибольшее количество открытых позиций наблюдается в:
- сфера услуг — 96 тысяч;
- образование — 56 тысяч;
- промышленность и производство — 57 тысяч;
- сельское хозяйство — 48 тысяч;
- строительство — 32 тысячи;
- здравоохранение — 26 тысяч;
- финансы и страхование — 5 тысяч;
- связь и информационные технологии — 7 тысяч;
- культура — 4 тысячи.
Во второй половине года также предусмотрены дополнительные меры для трудоустройства. В частности, в сельскохозяйственном секторе, где с началом сезона сбора урожая планируется привлечь около 500 тыс. человек.
Дополнительные места планируется предоставть в сфере туризма, на объектах международных автомобильных дорог и торговых центрах, в строительстве высотных домов, при создании массивов Нового Узбекистана, реконструкции социальных объектов, а также в рамках реализации более 5 тыс. инвестиционных проектов.
В начале года президент сообщил о планах принять программу по трудоустройству 5 млн человек. В прошлом году в 16 районах и городах план по созданию рабочих мест был выполнен лишь на 30%.