“Beepul” to‘lov xizmati operatori “Beelab” aksiyadorlik jamiyati sifatida qayta tashkil etilishini yakunladi. Bu haqda Korporativ axborot yagona portalida xabar berilgan.
Aksiyalarning birlamchi chiqarilishini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish 9-avgust kuni bo‘lib o‘tdi. Kompaniya yopiq obuna asosida nominal qiymati 100 so‘m bo‘lgan 176,5 mingta aksiya chiqargan.
“Beelab” rahbariyati tegishli qarorni iyun oyida qabul qilgan. Shu bilan birga, “Beeline” kompaniyasining barcha qimmatli qog‘ozlarini aksiyalarga ulush almashtirish orqali yagona ta’sischi sifatida joylashtirish tasdiqlandi.
1-iyuldan O‘zbekistondagi barcha to‘lov tashkilotlari va xizmatlari, prezident qaroriga muvofiq, aksiyadorlik jamiyati shaklida faoliyat yuritishi kerak. To‘lov tashkilotlari ustav kapitalining eng kam miqdori 10 mlrd so‘mgacha oshiriladi.
Transformatsiyadan o’tgan birinchi kompaniyalardan biri fevral oyida “Oson” xizmatining operatori “Brio Group” bo‘ldi. 14-may kuni “Humo” to‘lov tizimi AJga aylanishi haqida eʼlon qildi va 24-may kuni “Uzcard” aksiyalarning dastlabki chiqarilishini ro‘yxatdan o‘tkazdi.
“Click” 11-iyun kuni aksiyadorlik jamiyatiga aylanish va ustav kapitalini oshirish yakunlanganini bildirdi. Iyul oyida Rossiyaning “CloudPayments” kompaniyasining sobiq shuba korxonasi bo‘lgan “Xonsaroy Payments"ning transformatsiyasi ma’lum bo‘ldi.
Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov regulyator yangi talablarga rioya qilmagani uchun 7−7ta to‘lov tashkilotlarining litsenziyalarini bekor qilganini aytgandi. Yana 3−4ta to‘lov xizmatlarini aksiyadorlik jamiyatiga o‘tish uchun hujjatlarni tayyorlashga kechiktirdi.

Компания Beelab — оператор платежного сервиса Beepul — завершил реорганизацию в виде акционерного общества, сообщается на Едином портале корпоративной информации.
Государственная регистрация первичного выпуска акций состоялась 9 августа. Компания выпустила 176,5 тыс. акций номинальной стоимостью 100 сумов по закрытой подписке.
Менеджмент Beelab принял соответствующее решение в июне. Тогда же было утверждено размещение всех ценных бумаг компании Beeline как единственному учредителю путем обмена доли на акции.
С 1 июля все платежные организации и сервисы в Узбекистане, согласно постановлению президента, должны работать в форме АО. Минимальный размер уставного капитала для платежных сервисов повышается до 10 млрд сумов.
Одной из первых компаний, прошедших трансформацию, в феврале стала Brio Group — оператор сервиса Oson. 14 мая о переходе объявила платежная система Humo, а 24 мая Uzcard зарегистрировала первичный выпуск акций.
Компания Click сообщила о выполнении перехода и увеличении уставного капитала 11 июня. В июле стало известно, что трансформацию прошла Xonsaroy Payments — бывшая «дочка» российской CloudPayments.
Председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов заявил, что регулятор отозвал лицензии «семи или восьми» платежных организаций за невыполнение новых требований. Еще 3−4 организации взяли отсрочку по обязательствам из-за оформления документов.
Ранее Spot писал, что бывший гендиректор Payme Давид Меликидзе будет руководить Uzcard в качестве доверительного управляющего.