Avvalroq Nukusda Shavkat Mirziyoyevning tadbirkorlar bilan ochiq muloqoti o‘tkazilayotgani haqida xabar berilgandi.
Unda barcha sanoat korxonalari elektr va gazga o‘rnatilgan limit oshib ketsa, to‘lov ikki barobar ko‘p undirilayotganidan norozi bo‘layotgani qayd etildi. Muloqotda sanoatning o‘sishiga ta’sir qiladigan bunday cheklovlar qisqartirilishi belgilandi.
Endilikda biznes uchun elektr va gaz iste’moli limitdan 20%gacha oshib ketsa ham bazaviy tarif saqlanib qoladi. Agar iste’mol 20%dan o‘tib ketsa, oshgan qismiga to‘lov 20%ga qimmatlashadi.
Tadbirkorlik reytingida “yuqori”, “o‘rta” toifadagi korxonalarga elektr uchun oldindan to‘lovni bir oyda ikkiga bo‘lib to‘lashga ruxsat beriladi.
Budjet, kredit va boshqalardan qarzi bor tadbirkorlarni hisob raqamiga “inkasso” qo‘yilgani uchun, ular elektr, gaz va suvga to‘lov qila olmayotgani qayd etildi.
Endilikda “inkasso” bo‘lganda ham, kommunal xizmatlarga to‘lovlar to‘xtatilmaydi. Bu esa ishlab chiqarishni to‘xtatmasdan, qarzdorlikni tezroq uzish imkonini beradi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев проводит открытый диалог с предпринимателями в Нукусе.
Глава государства остановился на теме энергоснабжения бизнеса. Он отметил недовольство политикой двукратного увеличения тарифов на электроэнергию и газ, если предприятие превысит установленные лимиты на их потребление.
Подобные ограничения, влияющие на развитие промышленности, планируется смягчить. Базовый тариф сохранится, если месячный потолок превышен менее чем на 20%, а цена использованных после этой отметки ресурсов повысится на 20%.
Также будут предоставлены дополнительные льготы предприятиям с высоким или средним рейтингом устойчивости. Они смогут вносить предоплату за электроэнергию два раза в месяц вместо одного.
В случае наложения инкассо на счета предпринимателей с задолженностью (по кредитам, платежам в бюджет
Ранее Spot сообщал об отмене ограничений на налоговые льготы за установку фотоэлектрических панелей.