Yetti oylik yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston gaz importini sezilarli darajada oshirdi. Bu “Spot” o‘rgangan Statistika agentligi ma’lumotlaridan kelib chiqadi.
Yanvar-iyul oylarida Turkmaniston va Rossiyadan ko‘k yoqilg‘i importi 4,9 barobarga oshib, $983,7 mlnga yetdi.
2023-yil oxirida O‘zbekiston tarixda birinchi marta gaz eksportchisidan import qiluvchi davlatga aylandi.
O‘tgan oyda Xitoyga tabiiy gaz eksporti 2,2 baravar kamaydi — iyun oyidagi $181,5 mlndan $81,7 mlngacha. Yil boshidan beri mamlakatga ko‘k yoqilg‘i yetkazib berish $323,1 mlnni tashkil etdi, bu o‘tgan yilga 5,5%ga kam.
Biroq, Statistika agentligi ma’lumotlari Xitoy Bosh bojxona boshqarmasi ma’lumotlaridan biroz farq qiladi, unga ko‘ra, yanvar-iyul oylarida O‘zbekiston $304,1 mlnlik gaz eksport qilgan, bu 2023-yildagiga deyarli teng.
Bundan tashqari, Xitoy bojxonasi iyul oyida O‘zbekistondan tabiiy gaz yetkazib berish sezilarli darajada kamayganini ma’lum qildi — iyun oyida $81,11 mlndan $69,1 mlngacha.
Xitoyga gaz eksporti bo‘yicha yetakchilikni yil boshidan beri $5,67 mlrdlik gaz yetkazib bergan Turkmaniston egallab turibdi. Ikkinchi o‘rinda gaz eksportini sezilarli darajada oshirmagan Rossiya ($4,69 mlrd) turgan bo‘lsa, undan keyin Myanma ($782,4 mln) va Qozog‘iston ($730,6 mln) turibdi.
Avvalrpq “Spot” tadbirkorlar uchun elektr va gaz iste’molining 20%gacha oshgan qismiga bazaviy tarif saqlanib qolinishi haqida yozgandi.
Tadbirkorlik reytingida yuqori va o‘rta toifadagi korxonalarga elektr uchun oldindan to‘lovni bir oyda ikkiga bo‘lib to‘lashga ruxsat beriladi.

По итогам семи месяцев Узбекистан значительно нарастил импорт газа. Это следует из данных Агентства статистики, которые изучил Spot.
В январе-июле импорт голубого топлива из Туркменистана и России увеличился в 4,9 раза — до $983,7 млн. По итогам 2023 года Узбекистан впервые в истории превратился из экспортера в импортера газа.
В прошлом месяце экспорт природного газа в Китай упали в 2,2 раза — с июньских $181,5 до $81,7 млн. С начала года поставки голубого топлива в Поднебесную составили $323,1 млн, что на 5,5% меньше год к году.
Однако сведения Агентства статистики незначительно отличаются от данных Главного таможенного управления Китая, согласно которым в январе-июле Узбекистан экспортировал газ на $304,1 млн, что практически соответствует аналогичному показателю 2023 года.
Кроме того, китайская таможня сообщает об ощутимом снижении в июле поставок природного газа из Узбекистана — с июньских $81,11 до $69,1 млн.
Лидерство по экспорту газа в Китай продолжает удерживать Туркменистан, поставивший с начала года голубого топлива на $5,67 млрд. На втором месте расположилась Россия, несущественно нарастившая экспорт газа, — до $4,69 млрд. Далее идут Мьянма ($782,4 млн) и Казахстан ($730,6 млн).