AQSh Moliya vazirligining Xorijiy aktivlarni nazorat qilish boshqarmasi sanksiyalar ro‘yxatiga bir qator Rossiya tashkilotlari va ular bilan aloqador shaxslarni qo‘shdi.
Rossiya, Belarus, Avstriya, Italiya hamda Xitoy kabi mamlakatlarning 50 nafar fuqarosi blokirovka qilingan sanksiyalarga (SDN) uchrashdi. Ular orasida hozirda Belarus fuqaroligiga ega bo‘lgan O‘zbekiston fuqarolari Igor Kuzmenko va Anton Lavrentevlar ham bor.
Shuningdek, “SDN” ro‘yxatiga 334 ta korxona, asosan Rossiya korxonalari kiritilgan. Ular orasida “Evraz” xolding tuzilmalari, bir qancha ko‘mir va energetika kompaniyalari, shuningdek, IT-sohasi vakillari bor.
Xususan, logistika sektori uchun raqamli yechimlar ishlab chiqaruvchi “Intheme Lab” kompaniyasi Amerika sanksiyalari ostida qoldi. Ro‘yxatda (xatolik bilan) uning O‘zbekistondagi ofisining manzili ko‘rsatilgan.
Korxona va tashkilotlarning yagona davlat reestri ma’lumotlariga ko‘ra, “Intheme Lab” MChJ 2023-yilning sentabrida Toshkent shahrida tashkil etilgan. Kompaniya rasmiy ravishda veb-portallarni ishlab chiqish bilan shug‘ullanadi va o‘sha yilning dekabr oyidan boshlab “IT Park” rezidenti maqomini olgan.
Kompaniyaning ustav kapitali 10 mln so‘mni tashkil etdi. 90% ulushi Rossiyaning “Intheme Lab” kompaniyasiga, qolgan 10%i esa asosiy kompaniya bosh direktori Mixail Igoshinga tegishli.
Sanksiyalarga uchragan yana bir kompaniya Novosibirskning “Moliyaviy texnologiyalar markazi” (MTM) bo‘ldi. Bu kompaniya “Zolotaya Korona” to‘lov tizimi uchun mobil ilovani ishlab chiqqan.
Avvalroq Yaponiya O‘zbekistonning “Mvizion” kompaniyasiga qarshi sanksiyalar kiritgani haqida xabar berilgandi.

Управление контроля за зарубежными активами Минфина США внесло в санкционные списки ряд российских и связанных с ними физлиц и организаций.
Под блокирующие санкции (SDN) попали 50 граждан России, Беларуси, Австрии, Италии, Китая и других стран. Среди них оказались уроженцы Узбекистана Игорь Кузьменко и Антон Лаврентьев, сейчас имеющие белорусское гражданство.
Также в список SDN внесли 334 предприятия, преимущественно российских. В их числе — структуры холдинга Evraz, несколько угольных и энергетических компаний, а также представители IT-сферы.
В частности, под американские санкции попала фирма «Интем Лаб» (Intheme Lab), разрабатывающая цифровые решения для логистической сферы. В перечне (с ошибкой) указан адрес ее офиса в Узбекистане.
Согласно данным ЕГРПО, в сентябре 2023 года в Ташкенте было учреждено ООО Intheme Lab. Компания официально занимается разработкой веб-порталов и с декабря того же года имеет статус резидента IT Park.
Уставной капитал компании составил 10 млн сумов. Доля в 90% принадлежит российской Intheme Lab, еще 10% — гендиректору материнской компании Михаилу Игошину.
Еще одной компанией, на которую распространились санкции, стал новосибирский «Центр финансовых технологий» (ЦФТ). Эта компания создала мобильное приложение для платежной системы «Золотая Корона».