O‘zbekiston va Ozarbayjon qo‘shma investitsiya fondi miqdorini oshirishga kelishib oldi. Bu haqda “Report” axborot agentligi xabar berdi.
Shavkat Mirziyoyev ikki davlat ishbilarmonlari vakillari bilan o‘tgan uchrashuvda Ozarbayjon shaharlaridan Samarqand, Farg‘ona va Urganchga aviaqatnovlarni ochish, qo‘shma sayyohlik-ishbilarmonlik majmualari tashkil etishni taklif qildi.
“Ilhom Haydarovich (Aliyev) bilan kelishib oldik, men Bokuda ham, Toshkentda ham o‘zimiznikiga o‘xshash — agar eshitgan bo‘lsangiz, Samarqandda bunyod etilgan xuddi shu “Boqiy shahar"ga o‘xshash shahar qurilishini boshlashni taklif qildim. Xatto qancha gektar bo‘lishini ham aytdim: bizga kamida 5 gektar kerak, agar 10 ga bo‘lsa, undan ham yaxshiroq. Ya’ni, barcha sharoitlar yaratilardi. Bokuda o‘zbek yeri, Toshkentda esa ozarbayjon yeri bo‘ladi”, — dedi O‘zbekiston rahbari.
ozarbayjon, shavkat mirziyoyev, ilhom aliyev
Ilhom Aliyev sanoat (og‘ir, avtomobilsozlik, yengil), qishloq xo‘jaligi (paxtachilik, ipakchilik, bog‘dorchilik), turizm va mehmonxona biznesida hamkorlik qilish imkoniyatlarini qayd etdi.
Shuningdek, Ozarbayjon prezidenti biznes loyihalarini axboriy qo‘llab-quvvatlash muhimligini ham ta’kidladi. U Boku meriga O‘zbekistonning burchagi uchun 5−10 gektar maydon tanlash bo‘yicha topshiriq berishini aytdi.
“Ikkinchidan, men Ilhom Haydarovichga doim bir narsani aytaman, agar biz import o‘rnini bossak, biz boshqa mamlakatlarni boqamiz, shunchaki ularni boqamiz. Hamkorlik qilsak esa, 2−3 yil ichida ko‘p narsaga erishamiz, natija ham bo‘ladi”, — dedi Mirziyoyev.
Aliyevning aytishicha, Ozarbayjonning Yevlax viloyatida barpo etiladigan “Global Textile” yangi to‘qimachilik klasterida 40 ming tonna paxta xomashyosi ishlab chiqariladi, bu mahalliy ishlab chiqarishning deyarli 15%iga to‘g‘ri keladi. Kelgusida korxona maydonini ikki barobarga — 5 ming gektardan 11 ming gektargacha oshirish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Ozarbayjon prezidenti dengizda yuk tashish bo‘yicha hamkorlikni, ayniqsa, Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston uch tomonlama temir yo‘li qurilishi fonida hamkorlikni taklif qildi.
“Qora dengizda ilgari kemalarimiz borligiga qaramay, biz 4ta „Aframax“ tankerini sotib oldik. Shuning uchun, agar kelajakda bu sizni qiziqtirsa, biz Qora dengizda yuk tashish bo‘yicha birgalikda ishlashimiz mumkin, chunki unda buyurtmalar hajmi yetarli darajada katta. Qora dengiz havzasining murakkabligi esa, aytganlaridek, barchaga ma’lum. Shu sabab ham bu yerda biz hamkorlik qilishimiz mumkin bo‘lgan ma’lum bir bo‘sh joylar bor”, — dedi Aliyev.
Mirziyoyev yettita loyihani moliyalashtirish uchun ajratilgan qo‘shma sarmoya jamg‘armasi miqdorini oshirish va uchinchi davlatlar, jumladan Afg‘oniston bozorlariga chiqish bo‘yicha kelishuv imzolanganini ma’lum qildi.
O‘tgan yilning 24-fevral kuni Toshkent shahrida o‘tkazilgan ikki tomonlama mintaqalararo forumda O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasida ustav kapitali $500 mln bo‘lgan qo‘shma investitsiya fondini yaratish to‘g‘risidagi bitim imzolangandi.
O‘sha forumda tomonlar o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini $1 mlrdga yetkazishga kelishib oldilar. Buning uchun o‘zaro talabga ega bo‘lgan mahsulotlarni yetkazib berishni oshirish, ishbilarmonlik aloqalari uchun platformalar yaratish rejalashtirilgan.
2023-yilning iyulida O‘zbekiston prezidenti Ozarbayjon bilan loyihalarni moliyalashtirish uchun investitsiya fondini tashkil etish to‘g‘risidagi kelishuvni tasdiqladi.
Avvalroq “Spot” O‘zbekiston va Ozarbayjon prezidentlari yangi loyihalarni boshlagani haqida xabar bergandi.

Узбекистан и Азербайджан договорились увеличить сумму совместного инвестиционного фонда, сообщает информационное агентство Report.
Во время встречи с представителями бизнеса двух стран Шавкат Мирзиёев предложил открыть рейсы из азербайджанских городов в Самарканд, Фергану, Ургенч и создать совместные туристическо-деловые комплексы.
«Мы с Ильхамом Гейдаровичем [Алиевым] договорились, я предложил начать строительство и в Баку, и в Ташкенте такого, как у нас, — если Вы слышали, мы в Самарканде построили „Вечный город“, похожий на этот „Вечный город“. Я даже сказал сколько гектаров: нам минимум нужно 5 гектаров, если будет десять — еще лучше. То есть создать все условия. В Баку будет земля узбекская, а в Ташкенте — земля азербайджанская», — сказал узбекский лидер.
Ильхам Алиев отметил потенциал сотрудничества в промышленности (тяжелая, автомобильная, легкая), сельском хозяйстве (хлопководство, шелководство, садоводство), туристическом и гостиничном бизнесе.
Также президент Азербайджана подчеркнул важность информационной поддержки бизнес-проектам. Он сообщил, что даст поручение мэру Баку подобрать территорию площадью от 5 до 10 га под уголок Узбекистана.
«И второе, я всегда Ильхаму Гейдаровичу одну вещь говорю, что если мы на свое импортозамещение посмотрим, то мы кормим другие страны, просто кормим их. А если мы будем сотрудничать, то за 2−3 года многого добьемся, и результат будет», — сказал Мирзиёев.
Алиев рассказал, что новый текстильный кластер Global Textile, который построят в Евлахском районе Азербайджана, будет производить 40 тыс. тонн хлопка-сырца, что соответствует почти 15% внутреннего производства. В будущем планируется удвоить площадь предприятия — с 5 до 11 тыс. га.
Кроме того, азербайджанский президент предложил сотрудничать по морским грузоперевозкам — особенно на фоне строительства трехсторонней железной дороги Китай — Кыргызстан — Узбекистан.
«Мы приобрели 4 танкера Афрамакс. Ну, не считая того, что у нас и раньше были суда в Черном море. Поэтому если Вас в перспективе это заинтересует, мы можем совместно и в Черном море работать по транспортировке, потому что объем заказов там достаточно большой, а сложности Черноморского бассейна сейчас, как говорится, известны. Поэтому, здесь определенные ниши есть, где мы могли бы совместно работать», — заявил Алиев.
Мирзиеёв сообщил о договоренности увеличить сумму совместного инвестиционного фонда, которую выделили для финансирования семи проектов, и выйти на рынки третьих стран, включая Афганистан.
24 февраля прошлого года на двустороннем межрегиональном форуме в Ташкенте Узбекистан и Азербайджан подписали соглашение о создании совместного инвестиционного фонда с уставным капиталом $500 млн.
На том же форуме стороны договорились довести товарооборот до $1 млрд. В частности, для этого планируется увеличить взаимные поставки востребованной продукции и создать площадки для бизнес-контактов.
В июле того же года президент Узбекистана утвердил соглашение о создания инвестфонда с Азербайджаном для финансирования проектов.