Oliy Majlis Qonunchilik palatasi “Xalqaro mehnat tashkilotining Haq to‘lanadigan ta’tillar to‘g‘risidagi Konvensiyasini ratifikatsiya qilish haqida"gi qonunni uchinchi o‘qishda ma’qulladi
Konvensiyaning asosiy maqsadi — barcha ishlaydigan xodimlarga dam olish va ishlash qobiliyatini tiklash uchun ish o‘rni (lavozimi) hamda o‘rtacha ish haqi saqlab qolingan holda xodim ishdan ozod etiladigan, xodimga har yili ish yili davomida beriladigan ta’tillarni ta’minlashdan iborat.
Bugungi kunda Konvensiya 38ta davlat tomonidan ratifikatsiya qilingan. Ular orasida Rossiya, Belarus, Armaniston, Ozarbayjon, Vengriya, Germaniya, Finlandiya, Chexiya, Shveysariya va Shvetsiya bor.
Qayde tilishicha, O‘zbekistonda xodimlarning mehnat huquqlarini, shu jumladan, dam olish va haq to‘lanadigan ta’tillardan foydalanish huquqlarini ta’minlash qonun loyihasining maqsad va vazifalari hisoblanadi.
Ushbu Konvensiyaning ratifikatsiya qilinishi milliy qonunchilikni yanada takomillashtirishga, Xalqaro mehnat tashkilotining hujjatlarida belgilangan mehnat huquqlarini, shu jumladan, dam olish va haq to‘lanadigan ta’tillardan foydalanish huquqlarini ta’minlash bo‘yicha xalqaro standartlarni samarali joriy etishga xizmat qiladi.
Avvalroq “Spot” O‘zbekiston XMTning to‘liqsiz ish vaqti to‘g‘risidagi konvensiyasini ratifikatsiya qilayotgani haqida yozgandi.
Hujjat to‘liqsiz ish vaqtida ishlovchilarni ish haqi va ijtimoiy ta’minot sohasida kamsitishlardan himoyalashga qaratilgan.

Законодательная палата в трех чтениях одобрила закон, ратифицирующий очередную конвенцию Международной организации труда. Об этом сообщила пресс-служба Олий Мажлиса.
Конвенция об оплачиваемых отпусках была принята в Женеве в 1970 году. Ее основная цель — обеспечение всем работникам отпусков с освобождением от работы при сохранении рабочего места и зарплаты в целях реализации права на отдых.
Согласно документу, все наемные работники имеют право на ежегодный оплачиваемый отпуск установленной минимальной продолжительности, которая не может составлять меньше трех недель.
Если сотрудник в течение года проработал меньше времени, чем требуется для полного отпуска, он имеет право на отпуск пропорционально времени работы. Минимальный период работы для права на отпуск не должен превышать 6 месяцев.
Компетентные органы стран-участниц конвенции имеют право регулировать разбивку отпусков на составные части. Если иное не предусматривается трудовым договором, одна из частей отпуска должна длиться не менее двух недель.
На данный момент конвенцию об оплачиваемых отпусках ратифицировали 38 стран. В их числе — Россия, Беларусь, Армения, Азербайджан, Венгрия, Германия, Финляндия, Чехия, Швейцария и Швеция.