Shavkat Mirziyoyev 4-sentabr kuni sog‘liqni saqlash tizimining birlamchi bo‘g‘inini takomillashtirish hamda tibbiy sug‘urta mexanizmlarini joriy etish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Sog‘liqni saqlash sohasidagi islohotlardan yana biri — davlat tibbiy sug‘urtasi. Bu borada muayyan ishlar boshlangan va tayyorgarlik ko‘rilgan.
Davlat tibbiy sug‘urtasi tizimini shu yil 1-oktabrdan boshlab Toshkent shahri va Sirdaryo viloyatida, 2025-yil 1-yanvardan Qoraqalpog‘iston Respublikasida joriy etish taklif etilmoqda.
Buning uchun 2024-yil yakuniga qadar “Elektron poliklinika” va “Elektron shifoxona” axborot tizimlari joriy qilinadi. Tibbiyot xodimlari ulardan foydalanish bo‘yicha o‘qitiladi. Muassasalar zarur texnika va tarmoq qurilmalari bilan jihozlanadi.
Bu tizimning ahamiyati shundaki, tibbiyotda natijaga asoslangan moliyalashtirish usullari tatbiq qilinadi. Sug‘urta doirasida tibbiy xizmatlarni ko‘rsatish va dori vositalarini taqdim etish davlat budjeti hisobidan amalga oshiriladi, aholidan qo‘shimcha to‘lov undirilmaydi.
Davlat tibbiy sug‘urtasi tizimini boshqa hududlarda 2026-yil yakuniga qadar joriy etish rejalashtirilgan.
Joriy yil yanvar oyida Shavkat Mirziyoyev sog‘liqni saqlash sohasidagi ishlarni tezlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergandi.
Unda davlat rahbari Sog‘liqni saqlash loyihalari markazini tashkil etish taklifini bildirgandi. U sohada raqamli texnologiyalarni keng joriy qilish, DXSh loyihalarini tezlashtirish hamda farmatsevtika sohasini isloh qilishga ko‘maklashadi.
Iyul oyida sog‘liqni saqlash vaziri vazifasini bajaruvchi Asilbek Xudayarov joriy yilda elektron retseptlarga o‘tishni ma’lum qilgan edi.
Tizim bemorlarga keraksiz dori-darmonlar yozilishining oldini olish, shuningdek, farmatsevtika mahsulotlari kontrabandasiga qarshi kurashish uchun mo‘ljallangan.

С 1 октября внедряется государственное медицинское страхование в Ташкенте и Сырдарьинской области, сообщает пресс-служба президента.
До конца нынешнего года планируется внедрить информационные системы «Электронная поликлиника» и «Электронная больница», а также обучить медработников по их использованию. Более того, учреждения будут оснащены необходимой техникой и сетевым оборудованием.
С 1 января 2025 года страхование запустится в Каракалпакстане, а до конца 2026 года охватит и другие регионы Узбекистана.
Важность этой системы заключается в том, что в медицине будут применяться методы финансирования, основанные на результатах.
Оказание медуслуг и предоставление лекарств в рамках страхования осуществляется за счет госбюджета. В свою очередь, это означает, что с населения дополнительная плата за медстраховку взиматься не будет.
Медицинское страхование
В январе в структуре Минздрава было создано новое учреждение — Центр проектов здравоохранения. Проектный офис должен привлекать частный сектор для ГЧП и реформировать сферу фармацевтики.
В 2024 году начнется внедрение механизмов государственной медицинской страховки в Ташкенте. Систему планируется финансировать из общих налогов, не взимая при этом дополнительных сборов.
В июле исполняющий обязанности министра здравоохранения Асилбек Худаяров анонсировал в этом году переход на электронные рецепты. Система призвана предотвратить выписывание пациентам ненужных лекарств, а также помочь в борьбе с контрабандой фамрпродукции.