Dastur eksport bo‘yicha bitimlarni olishga qiziqqan, lekin bu borada amaliy tajribaga ega bo‘lmagan tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan. Kompaniya vakillari jahon bozorlariga chiqishga tayyorlanishadi.
Akseleratsiya dasturi “IMGR” xalqaro kompaniyasi tomonidan uch bosqichda o‘tkazilib, unda eksportchi maqomini olish uchun amaliy bilim olgan 100ta kompaniya tanlab olinadi. Dasturda ishtirok etish bepul.
Birinchi bosqich doirasida kompaniyalar xalqaro bozorlarning o‘ziga xos xususiyatlari va import mahsulotlariga bo‘lgan talablari, eksport jarayonlari va maqsadli yetkazish uchun raqobatbardosh mahsulotni qanday tayyorlashni o‘rganishadi.
Ikkinchi bosqichda marketing materiallari ishlab chiqilib, muzokaralarga tayyorlanadi. Yakuniy bosqichda esa, ishtirokchilar potensial xorijiy hamkorlar bilan turli ko‘rinishlarda — ko‘rgazma va forumlarda yuzma-yuz hamda onlayn muzokaralar olib borishadi.
Bundan tashqari, barcha bosqichlarda ishtirokchilar mutaxassislardan individual yo‘l-yo‘riq va shaxsiy fikr-mulohazalar olishlari mumkin.
“Jamoamiz uchun bu muhim loyiha bo‘lib, biz bir vaqtning o‘zida o‘zbekistonlik kompaniyalarni noldan xorijiy bozorlarga chiqishga tayyorlaymiz, shu bilan birga, ular bilan global bozorda talab qilinadigan noyob eksport mahsulotini ishlab chiqmoqdamiz. Akseleratorda ishtirokchilarimiz uchun sheriklarni qidiramiz va real vaqt rejimida birga muzokaralar olib boramiz”, — dedi “IMGR” bosh direktori Yekaterina Norkina.
Eksportni tezlashtirishga qaratilgan dasturda ishtirok etish uchun arizalarni joriy yilning 20-sentabrigacha havola orqali jo‘natish mumkin.
Dastur haqida batafsil bu yerda.
Avvalroq “Plug and Play Uzbekistan” startaplar uchun akseleratsiya dasturining 3-bosqichiga arizalar qabul qilinayotgani haqida xabar berilgandi.

Министерство инвестиций, промышленности и торговли сообщило о начале набора для участия в программе экспортной акселерации.
Инициатива преследует цель поддержки предпринимателей, которые заинтересованы в получении экспортных контрактов, но не имеют практического опыта в этой сфере. Представителей компании подготовят к выходу на мировые рынки.
Для участия в программе будет отобрано 100 компаний, которые будут проходить подготовку в течение года. Организатором программы была выбрана компания IMGR.
Акселерация и обучение будут состоять из трех этапов. На первом этапе участники изучат особенности международных рынков, их требования к импортной продукции, экспортные процессы, а также создание конкурентоспособного продукта для целевой страны.
Второй этап включает разработку маркетинговых материалов и подготовку к общению с потенциальными партнерами. После этого участники будут проводить практические переговоры в онлайн- и оффлайн-формате, по итогам которых ожидается заключение контрактов.
«Для нашей команды это знаковый проект, где мы одновременно с нуля готовим узбекистанские компании к выходу на зарубежные рынки, вместе с тем, по сути, разрабатываем совместно с ними уникальный экспортный продукт, который должен быть востребованным на глобальном рынке», — отметила глава IMGR Екатерина Норкина.
Участие в программе полностью бесплатно. Подать заявку можно до 20 сентября на официальном сайте программы.