Qozog‘istonning “Kaspi” fintex guruhi to‘lov tizimini sotib olishga qiziqish bildirgan. Kompaniya “Humo"ning joriy biznes modelini to‘lov texnologiyalari va xizmatlari bilan to‘ldirishni rejalashtirmoqda.
Ekspertlarning fikricha, “Humo"ning minimal qiymati $60−80 mlnni tashkil qiladi. Aniq narxni aniqlash uchun to‘lov tizimining joriy va prognozli moliyaviy ma’lumotlariga kirish zarur.
“Spot” fintex bozori ishtirokchilari bilan “Kaspi"ning O‘zbekiston bozoriga kengayishi, “Humo” bilan kelishuv ehtimoli, to‘lov tizimini sotib olishdagi rejalar va mahalliy biznesning “Kaspi” bilan raqobatlashishga tayyorligi haqida suhbatlashdi.
“Kaspi” qiziqishi va kelishuv ehtimoli
“Humans Group” bosh direktori va asoschisi Vladimir Dobrininning qayd etishicha, “Kaspi” uchun Qozog‘iston bozorida imkoniyatlar yetarli emas, shu sabab ham yaqin madaniy va iqtisodiy aloqalarga ega qo‘shni davlatga kirish mutlaqo mantiqiydir.
“O‘zbekistonga kirish — bu xalqaro rivojlanish ambitsiyalarining to‘liq tushunarli ro‘yobga chiqishi. „Kaspi“ menejmenti uchun mamlakat potensial yangi bozorlar orasida birinchi o‘rinda turadi. Shu bilan birga, bunday yirik o‘yinchining O‘zbekistonga bo‘lgan qiziqishi mamlakatning iqtisodiy istiqbollari yuqori baholanishidan dalolat beradi”, — dedi u.
“Oson” asoschisi va bosh direktori Farhod Mahmudovning fikricha, “Kaspi"ning “Humo"ni sotib olish imkoniyatlarini da’vogarlarning to‘liq ro‘yxati e’lon qilingandan keyingina baholash mumkin. Shu bilan birga, u Qozog‘istonda ekotizimni rivojlantirishda xorijiy fintex guruhining kuchli tomonlari, innovatsion texnologiyalar va ularning muzokaralar o‘rnini mustahkamlashi mumkin bo‘lgan kuchli kapitalni qayd etadi.
“Gafurov, Kardash & Partners” hamkori va hammuasisi Yodgor G‘ofurov avvalroq “Spot"ga bergan izohida “Kaspi” mahalliy kompaniyalar tomonidan qiyinchiliklarga duch kelishi mumkinligini aytgan edi.
““Kaspi"ning bitimni muvaffaqiyatli yakunlash imkoniyati yuqori emas degan taxminlar mavjud. Kelishuv amalga oshsa ham, mahalliy o‘yinchilar o‘z manfaatlarini himoya qilish uchun tartibga soluvchi va ma’muriy vositalardan foydalanishlari mumkin. Bu esa “Kaspi” uchun jiddiy qiyinchiliklarni yuzaga chiqaradi va bizning bozordagi o‘sishini sekinlashtiradi”, — deya o‘rtoqlashdi ekspert.
“Humo"ning minimal qiymatini baholash uchun Vladimir Dobrinin kompaniyaning moliyaviy hisobotlari va holatini, shuningdek, kelgusi uch-besh yildagi istiqbollarini ko‘rib chiqishni taklif qiladi. Ekspertlarning hisob-kitoblariga ko‘ra, to‘lov tizimining narxi taxminan $280−300 mlnni tashkil qilishi mumkin.
O‘z navbatida, iqtisodchi Yuliy Yusupov mazkur tizim mijozlaridan birining milliy to‘lov tizimiga egalik qilishning maqbulligi va halol raqobat tamoyillariga muvofiqligi masalasini o‘rtaga tashladi. Buni Markaziy bank hal qilishi kerak, deya qo‘shimcha qildi u.
“Humo” va fintex bozori qanday o‘zgarishi mumkin?
Farhod Mahmudovning so‘zlariga ko‘ra, “Humo"ni sotib olish “Kaspi"ning O‘zbekiston bozoridagi ishtirokini kengaytirish orqali o‘ziga ko‘proq foyda keltiradi. “Humo"da yangi funksiyalar paydo bo‘lishi mumkin, ammo u to‘lov tizimining ishlashida katta o‘zgarishlar bo‘lishini kutmayapdi.
Ko‘p sonli kartalar chiqarilishi va barcha banklarning integratsiyalashuvi sababli “Humo” faoliyatida tub o‘zgarishlar bo‘lishini kutmaslik kerak, degan fikrga Vladimir Dobrinin ham qo‘shiladi. Shu bilan birga, u “Humo"ning texnik konturini takomillashtirishga umid bildirdi. Bu to‘lov tizimini yanada ishonchli va yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan fors-major holatlariga chidamli bo‘lishiga, shuningdek, yangi texnologiyalar joriy etilishini tezlashtirishga imkon beradi.
“Spot” so‘roviga javoban ekspertlar “Kaspi"ning kelishi mahalliy fintex bozorida raqobatni kuchaytirishini, xizmatlar sifatini oshirishi hamda innovatsiyalarni rag‘batlantirishga olib kelishini qayd etishdi.
Xususan, Farhod Mahmudovning fikricha, “Kaspi” va “Uzum” kabi yirik ekotizimlar o‘rtasidagi raqobat butun fintex sektorining o‘sishiga yordam beradi.
“Bu, albatta, global fintex hamjamiyati uchun muhim kelishuv bo‘ladi — aksiyalari “NASDAQ"da kotirovka qilinadigan yirik ommaviy o‘yinchilar ishtirokidagi har qanday bitim kabi. Agar bunday darajadagi kompaniya O‘zbekiston bozoriga kirib, bu yerda aktivlarni qo‘lga kiritsa va kelgusidagi investitsiyalar bo‘yicha rejalarini e’lon qilsa, demak, u butun mamlakat iqtisodiyoti va taraqqiyoti istiqboliga ishonadi”, — dedi Vladimir Dobrinin.
“Humans Group” bosh direktori va asoschisi vaziyatning rivojlanish ssenariylari “Kaspi"ning o‘ziga xos harakatlariga va boshqa bozor ishtirokchilari qanday moslashish strategiyalarini tanlashiga bog‘liq bo‘lishini qo‘shimcha qildi.
“Kaspi” rejalari va biznesning raqobatga tayyorligi
“Oson” asoschisi va bosh direktori Farhod Mahmudovga ko‘ra, “Kaspi” “Humo"ni sotib olishi hamda to‘lov tizimidan O‘zbekiston bozorining boshqa segmentlariga kirish nuqtasi sifatida foydalanishi mumkin.
““Payme"ni xarid qilish orqali bozorga kirgan “TBC Bank” analogi kabi, “Kaspi” O‘zbekistonda yangi mahsulotlar taklif qilish va ekotizimini mustahkamlash orqali o‘z xizmatlarini kengaytirishi mumkin”, — dedi u.
Vladimir Dobrininning fikricha, “Kaspi” Qozog‘istondagi fintex guruhining asosiy daromadini yaratuvchi aholini kreditlash, to‘lov operatsiyalari va marketpleysni rivojlantirishdan manfaatdor bo‘lishi mumkin.
Shunga qaramay, ekspert “Humo” faqat moliyaviy operatsiyalar protsesingini amalga oshirishi va mijoz bilan bevosita aloqa o‘rnatmasligini hisobga olishga chaqiradi. Mijozlarga kirish imkoniyatining yo‘qligi “Kaspi"ning mahalliy bozordagi rivojlanishini nazariy jihatdan cheklaydi, deya ogohlantiradi u.
“Kaspi” bilan raqobatga tayyorlik haqida savolga “Oson” B2B-segmentida hamkorlikni kengaytirish, jumladan, Qozog‘iston va O‘zbekiston o‘rtasidagi to‘lovlarni qabul qilish rejalariga to‘xtaldi. To‘lov xizmati litsenziya oldi va yaqin orada Qozog‘istonda ishga tushadi. To‘lov kompaniyasi “Kaspi” bilan hamkorlikni rivojlantirishni kutmoqda, ayniqsa B2B-sohasida.
Vladimir Dobrinin “Humans” mavjud bo‘lgan barcha sohalarda yuqori raqobatni ta’kidladi: uyali aloqa, fintex, elektron tijorat. Kompaniya kreditlash bozoriga kirishni rejalashtirmoqda. Uning ta’kidlashicha, ushbu bozorlarning barchasi monopollashtirilmagan va yangi o‘yinchilar uchun ochiqdir.
“Umuman olganda, yangi yirik o‘yinchi paydo bo‘lishi bilan „Humans“ strategiyasida hech narsa o‘zgarmaydi — biz har doim o‘z biznesimizni bozordagi eng ochiq va liberal muhit asosida qurganmiz”, — dedi “Humans” bosh direktori va asoschisi.

В середине июля Агентство по управлению государственными активами (АУГА) объявило о начале приватизации 100% доли в Национальном межбанковском процессинговом центре, управляющем платежной системой Humo.
Консультантом по сделке выступила консалтинговая компания Deloitte. Торги организуются в три этапа, первый из которых завершился 22 августа. Однако в англоязычной версии объявления в качестве крайнего срока значилось 30 августа, на что обратил внимание экономист Отабек Бакиров. Позже АУГА исправило ошибку, никак не прокомментировав ситуацию.
Казахстанская финтех-группа Kaspi выразила интерес к приобретению платежной системы. Компания планирует развивать действующую бизнес-модель Humo, дополнив ее платежными технологиями и сервисами.
По оценкам опрошенных Spot экспертов, минимальная стоимость Humo варьируется в диапазоне $60−80 млн. Для определения точной цены необходим доступ к текущим и прогнозным финансовым данным Humo.
Spot поговорил с участниками рынка финтеха об экспансии Kaspi на рынок Узбекистана, вероятности сделки по Humo, планах в случае приобретения платежной системы и готовности местного бизнеса к конкуренции с Kaspi.
Интерес Kaspi и вероятность сделки
CEO и основатель Humans Group Владимир Добрынин отмечает, что Kaspi не хватает возможностей на рынке Казахстана, поэтому выход в соседнюю страну с тесными культурными и экономическими связями абсолютно логичен.
«Выход в Узбекистан — вполне понятная реализация амбиций на международное развитие — для менеджмента Kaspi страна является приоритетом номер один среди потенциальных новых рынков. Интерес к Узбекистану со стороны столь крупного игрока также говорит о том, что экономические перспективы страны оцениваются им очень высоко», — заявил он.
Основатель и CEO Oson Фарход Махмудов полагает, что оценить шансы Kaspi на покупку Humo можно только после объявления полного списка претендентов. Однако он отмечает сильные стороны иностранной финтех-группы в развитии экосистемы в Казахстане, инновационных технологий и мощного капитала, что может усилить их переговорную позицию.
Партнер и со-основатель компании Gafurov, Kardash & Partners Ёдгор Гафуров в комментарии Spot ранее заявил, что Kaspi может столкнуться с вызовами со стороны местных компаний.
«Есть предположение, что шансы Kaspi на успешное завершение сделки не высоки. Даже если сделка состоится, местные игроки могут использовать регуляторные и административные инструменты для защиты своих интересов, что создаст серьезные вызовы для Kaspi и замедлит его рост на нашем рынке», — поделился эксперт.
Для оценки минимальной стоимости Humo Владимир Добрынин предлагает смотреть на финансовую отчетность и состояние компании, а также на ее перспективы в ближайшие три-пять лет. По оценкам эксперта, стоимость платежной системы может составить около $280−300 млн.
В свою очередь, экономист Юлий Юсупов поставил вопрос о приемлемости владения национальной платежной системой одним из клиентов этой системы и совместимости с принципами честной конкуренции. Это предстоит решить Центробанку, добавил он.
Как может измениться Humo и рынок финтеха
По мнению Фархода Махмудова, приобретение Humo принесет больше пользы самому Kaspi за счет расширения присутствия на рынке Узбекистана. Новые функции могут быть внедрены в Humo, но он не ожидает кардинальных изменений в работе платежной системы.
Владимир Добрынин согласен с тем, что не стоит ожидать принципиальных изменений в работе Humo из-за выпуска большого количества карт и интеграции всех банков. При этом он выразил надежду на улучшение технического контура Humo, что позволит ей стать более надежным и устойчивым к возможным форс-мажорам, а также на ускорение внедрения новых технологий.
Опрошенные Spot эксперты считают, что приход Kaspi усилит конкуренцию на местном рынке финтеха и приведет к улучшению качества услуг и стимулированию инновациям.
Так, Фарход Махмудов отметил, что конкуренция между такими крупными экосистемами, как Kaspi и Uzum, будет способствовать росту всего сектора финтеха.
«Однозначно это будет знаковая сделка для мирового финтех-сообщества — как и любая сделка с участием крупных публичных игроков, акции которых котируются на NASDAQ. Если компания такого уровня выходит на рынок Узбекистана, приобретает здесь активы и объявляет о планах на дальнейшие инвестиции, значит она верит в перспективы экономики и развития страны в целом», — поделился Владимир Добрынин.
CEO и основатель Humans Group добавил, что сценарии развития ситуации будут зависеть от конкретных действий Kaspi и от того, какие адаптационные стратегии выберут другие участники рынка.
Планы Kaspi и готовность бизнеса к конкуренции
По словам основателя и CEO Oson Фархода Махмудова, Kaspi может приобрести Humo и использовать платежную систему как точку входу в другие сегменты узбекистанского рынка.
«По аналогии с TBC Bank, который вошел на рынок через покупку Payme, Kaspi может расширить свои услуги, предлагая новые продукты и укрепляя свою экосистему в Узбекистане», — сказал он.
Владимир Добрынин полагает, что Kaspi может быть заинтересован в развитии кредитования населения, платежных транзакций и маркетплейса, которые приносят основную выручку финтех-группы в Казахстане.
Тем не менее, эксперт призывает учитывать, что Humo только осуществляет процессинг финансовых операций, а не строит прямую коммуникацию с клиентом. Отсутствие доступа к клиенту теоретически будет ограничивать развитие Kaspi на местном рынке, предупреждает он.
На вопрос о готовности к конкуренции с Kaspi в Oson рассказали о планах по расширению сотрудничество в B2B-сегменте, включая прием платежей между Казахстаном и Узбекистаном. Платежный сервис получил лицензию и в ближайшее время запуститься в Казахстане. В платежной компании рассчитывают развивать партнерство с Kaspi — особенно в области B2B.
Владимир Добрынин отметил высокую конкуренцию во всех сферах, где присутствует Humans — сотовая связь, финтех, электронная коммерция. В планах компании — выход на рынок кредитования. Он подчеркивает, что все эти рынки не монополизированы и открыты для новых игроков.
«В целом с появлением нового крупного игрока в стратегии Humans ничего не изменится — мы всегда строили бизнес исходя из максимально открытой и либеральной среды на рынке. Однако конкурентная борьба будет обостряться, и повышать рыночную долю станет сложнее», — рассказал CEO и основатель Humans Group.