Hujjat bilan, davlat tibbiy sug‘urtasi doirasida bepul tibbiy xizmatlar ko‘rsatish va dori vositalarini taqdim etish budjetga to‘lanayotgan soliqlar hisobidan amalga oshiriladi. Bunda aholidan davlat tibbiy sug‘urtasi uchun qo‘shimcha to‘lov undirilmaydi.
Davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlari bosqichma-bosqich joriy etiladi. Budjet mablag‘lari hisobidan qoplanadigan tibbiy yordamning kafolatlangan hajmlari tasdiqlanadi va bu paketga kiritilgan tibbiy xizmatlar va dori vositalari Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan taqdim etiladi.
Bunda tibbiy xizmatlardan bepul foydalanish uchun belgilangan muddatlarda tibbiy ko‘riklardan o‘tish, oilaviy shifokorga yoki tibbiyot brigadasiga murojaat qilish kerak bo‘ladi.
Shifokor rasmiylashtirgan elektron retsept asosida dori vositalari kafolatlangan paket doirasida bemorlarga dorixonalar tomonidan bepul beriladi va dorixonalarning tegishli sarf-xarajatlari jamg‘arma mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
Tibbiyot tashkilotlari faoliyatidagi jarayonlarni o‘z ichiga oluvchi “Elektron sog‘liqni saqlash” axborot tizimi yaratiladi hamda ishga tushiriladi. Kafolatlangan paketga kiritilgan tibbiy xizmatlarni ko‘rsatishga davlat va nodavlat tibbiyot tashkilotlari jalb etiladi.
Tuman (shahar), viloyat va respublika shifoxonalarida tibbiy yordam ko‘rsatishda kasallikning og‘irlik darajasidan kelib chiqib, bepul davolanadigan kasalliklar ro‘yxati tasdiqlanadi va amaliyotga joriy etiladi.
Shuningdek, imtiyozli toifadagi shaxslar shifokor ko‘rsatmasi asosida budjet mablag‘lari hisobidan bepul davolanadi. Buning uchun ularga tizim orqali yo‘llanma shakllantiriladi.
2025-yilning 1-iyulidan ayrim fuqarolar davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlari joriy etilgan hududlardagi tibbiyot muassasalarida rejali statsionar tibbiy yordamni elektron navbat asosida bepul olish huquqiga ega bo‘ladi.
Bular qatorida jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i yoki ijtimoiy soliq to‘lovchilari, mehnat stajini hisoblab chiqarish uchun belgilangan miqdorlarda soliq to‘lagan shaxslar bor.
Shuningdek, quyidagilarga ham elektron navbat asosida bepul tibbiy yordam beriladi:
• voyaga yetmaganlar;
• o‘quvchi-talabalar;
• homilador ayollar va ikki yoshga to‘lmagan bolasini parvarishlayotganlar;
• ishsiz sifatida rasmiy ro‘yxatdan o‘tganlar;
• pensionerlar;
• “yagona reyestr” orqali kam ta’minlangan deb topilgan oilalarning a’zolari.
Bundan tashqari, 2027-yildan boshlab bir yil davomida kamida 6 oy JShODS yoki ijtimoiy soliq to‘laganlar uchun davlat tibbiy sug‘urtasi tizimida yuqori texnologik tibbiy yordam bepul amalga oshiriladi.
Joriy yilning may oyida Shavkat Mirziyoyev Sog‘liqni saqlash loyihalari markazi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar va yangi takliflar taqdimoti bilan tanishgandi. Unda joriy yilda Toshkent shahrida davlat tibbiy sug‘urta mexanizmlari joriy etilishi ma’lum qilingandi.
Sog‘liqni saqlash vaziri v.b. Asilbek Xudayarov joriy yilda O‘zbekistonda elektron retsept tizimiga o‘tilishini qayd etgandi. Bu tizim keraksiz dori-darmonlarni retseptlashning oldini oladi va kontrabandaga qarshi kurashda yordam beradi.

Шавкат Мирзиёев 5 сентября подписал постановление о внедрении механизмов государственного медицинского страхования. Об этом сообщил Минюст.
Согласно документу, бесплатные медуслуги и лекарства будут предоставляться за счет налогов без дополнительной платы. Информационная система медстраховки должна заработать до конца 2024 года.
Будут утверждены гарантированные объемы медпомощи. Услуги и лекарства, входящие в пакет, будут предоставляться за счет Фонда государственного медстрахования.
К оказанию гарантированных медуслуг привлекаются как государственные, так и частные клиники. Управление процессами их работы будет организовано через систему «Электронное здравоохранение».
Для бесплатного пользования медуслугами в рамках пакета требуется прохождение медосмотров в установленные сроки. Услуги предоставляются по направлению семейного врача либо бригады скорой помощи.
В местных, региональных и республиканских больницах будет составляться перечень заболеваний, подлежащих бесплатному лечению. Лица из льготных категорий получат лечение бесплатно по назначению врача. Базовые расценки поручено переутвердить до апреля 2025 года.
Лекарства в рамках пакета будут выдаваться пациентам бесплатно по электронному рецепту. Фонд возместит затраты аптек путем программы реимбурсации.
С июля 2025 года в регионах, где действует система медстрахования, следующие категории граждан будут иметь право на бесплатное стационарное лечение в порядке электронной очереди:
- плательщики НДФЛ и соцналога, лица, оплатившие налог для зачета трудового стажа;
- несовершеннолетние, учащиеся образовательных учреждений;
- беременные женщины и лица, ухаживающие за детьми до 2 лет;
- зарегистрированные в органах занятости безработные;
- малообеспеченные лица согласно Единому реестру соцзащиты;
- пенсионеры.
Для медперсонала и фармацевтов вводится особый порядок оплаты труда. Будет организован контроль качества медуслуг и их соответствия протоколам.
На совещании у президента 4 сентября сообщалось о планах запустить систему медстрахования в Ташкенте и Сырдарьинской области к 1 октября. С начала 2025 года она должна заработать в Каракалпакстане, а до конца 2026 года — охватить все регионы.