Qimmatli qog‘ozlar bozorida “tartibga solish qumdoni"ga yangi ishtirokchi qo‘shildi. Bu haqda Toshkentda bo‘lib o‘tgan “Cbonds” kapital bozori bo‘yicha xalqaro konferensiyada ILMA rahbari o‘rinbosari Vyacheslav Pak ma’lum qildi.
Joriy yilning yanvar oyida 38ta davlatning xorijiy investitsiya vositachilari uchun kapital bozorida alohida huquqiy rejim to‘g‘risidagi nizom tasdiqlangandi. Fevral oyida “Bank of Georgia” uning birinchi ishtirokchisi sifatida ro‘yxatga olindi.
“Bu haftada Vengriyaning „OTP banki“ ham „qumdon“ ishtirokchisi maqomini oldi. Maxsus rejim professional investorlar uchun mahalliy bozorga kirishni osonlashtiradi”, — dedi Pak.
Sentabr oyi oxiriga qadar yangi tartib bo‘yicha birinchi dividend to‘lovlari Markaziy depozitariy yoki brokerlar orqali amalga oshirilishi kerak. Ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi allaqachon O‘zbekistonda birinchi “yashil” obligatsiyalarni chiqargan.
Bundan tashqari, ILMA rahbari o‘rinbosari qonunchilikka oid qadamlarni ta’kidladi. Joriy yilda qimmatli qog‘ozlar bozorida mijozlarni masofadan raqamli identifikatsiya qilish tartibi va shaxsiy investitsiya hisobvarag‘ini ochish tartibi tasdiqlandi.
Hozirda xorijiy valyutadagi korporativ obligatsiyalarni chiqarishga ruxsat beruvchi huquqiy hujjat ustida ish olib borilmoqda. Bu bozorga ham davlat mablag‘larini, ham to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish imkonini berishi, qayd etildi.
Shu bilan birga, kapital bozori to‘g‘risidagi qonun loyihasi ishlab chiqilmoqda. Hujjatda islomiy qimmatli qog‘ozlar, jumladan islom ishtiroki sertifikatlari, ijara, savdo, islomiy investitsiya fondlarining aksiya va ulushlari bo‘yicha alohida bo‘lim bo‘ladi.
Bundan tashqari, ILMA tomonidan “Aksiyadorlik jamiyatlari to‘g‘risida"gi qonunning yangi tahriri va jamoaviy investitsiya mexanizmlari to‘g‘risidagi yangilangan qonun loyihalari ishlab chiqilmoqda. Bozorga yangi vositalarni joriy etish, savdo va axborot oshkoraligini avtomatlashtirish ishlari olib borilmoqda.
Yana bir ustuvor yo‘nalish — xususiy kompaniyalarning mablag‘ jalb etishdagi faolligini oshirish, shuningdek, investorlar va birinchi navbatda, minoritar aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda, deya qo‘shimcha qildi Pak.

К «регуляторной песочнице» на фондовом рынке присоединился новый участник. Об этом сообщил замглавы НАПП Вячеслав Пак на международной конференции по рынку капитала Cbonds в Ташкенте.
Положение о специальном правовом режиме на рынке капитала для иностранных инвестиционных посредников из 38 государств было утверждено в январе этого года. Ее первым участником с февраля стал Bank of Georgia.
«Буквально на этой неделе» статус участника «песочницы» также получил венгерский OTP Bank. Специальный режим упрощает доступ к местному рынку для профессиональных инвесторов, подчеркнул Пак.
До конца сентября должны состояться первые выплаты дивидендов по новому порядку через Центральный депозитарий или брокеров. Компания по рефинансированию ипотеки уже выпустила первые в Узбекистане «зеленые» облигации.
Отдельно замглавы НАПП отметил законодательные шаги. В этом году были утверждены порядок дистанционной цифровой идентификации клиентов на рынке ценных бумаг и порядок открытия индивидуального инвестиционного счета.
Сейчас идет работа над нормативно-правовым актом, разрешающим выпуск корпоративных облигаций в иностранной валюте. Это позволит привлечь на рынок как средства населения, так и прямые иностранные инвестиции.
В разработке находится проект закона о рынке капитала. Документ будет включать отдельную главу по исламским ценным бумагам, включая сертификаты исламского участия, аренды, торговли, акции и паи исламских инвестфондов.
Также НАПП разрабатывает закон «Об акционерных обществах» в новой редакции и обновленные законопроекты о коллективных инвестиционных механизмах. Кроме того, идет работа по внедрению на рынке новых инструментов, автоматизации торговли и раскрытия информации.
Еще один приоритет — повышение активности частных компаний по привлечению средств Особое внимание также уделяется защите прав инвесторов и в первую очередь миноритариев, добавил Пак.
Ранее Spot писал, что для компаний из Узбекистана планируется организовать IPO в казахстанском МФЦА.