“Firibgarlardan qanday himoyalanish mumkin” kursi birinchi kurs kabi 8 ta moduldan iborat. Ularning har birida onlayn va oflayn firibgarlikning turli ssenariylari batafsil tahlil qilingan. Modullardagi barcha amaliy masalalar Mastercard ekspertlarining izohlariga ega. Kurs yakunida foydalanuvchilar o‘z bilimlarini tekshirish va mustahkamlash uchun testdan o‘tishlari mumkin.
“Dunyo tobora raqamli bo‘lib bormoqda, bizning pullarimiz ham. O‘zbekiston Markaziy banki ma’lumotlariga binoan, 2024-yil 1-avgust holatiga ko‘ra, 51 mln plastik kartalar muomalada bo‘lib turibdi. Bunday dinamik muhitda moliyaviy savodxonlik shunchaki ko‘nikma emas, balki zaruratdir, chunki firibgarlik ekrandagi raqamlar emas, balki o‘z jamg‘armalarini yo‘qotgan haqiqiy odamlar bilan bog‘liq haqiqiy voqealardir.
„Firibgarlardan qanday himoyalanish mumkin“ kursi nafaqat onlayn, balki telefon firibgarligi kabi oflayn tahdidlarni ham qamrab oladi. U jinoiy sxemalarni aniqlash va o‘z pullaringizni himoya qilishni o‘rganishga yordam beradigan oddiy tushuntirishlarga asoslangan", — dedi Mastercard kompaniyasining O‘zbekistondagi bosh direktori Denis Filippov.
“Hozirda, ko‘plab o‘zbekistonliklar turli xil mahsulotlarni onlayn xarid qilayotgan bir paytda, tovarlar va xizmatlar uchun to‘lovlarni amalga oshirishda bank kartalaridan xavfsiz foydalanish masalasi ayniqsa dolzarb bo‘lib turibdi. Kursda biz nazariya va amaliy ssenariylar o‘rtasidagi muvozanatga rioya qilamiz, nafaqat skamming va fishing, balki oflayn rejimda bank kartalaridan xavfsiz foydalanish haqida ham gapiramiz”, — dedi Uzum Media rahbari Valeriya Bulicheva.
Bank kartalaridan foydalanish bo‘yicha bepul onlayn kursi bilan Uzum Media platformasida quyidagi havola orqali tanishish mumkin.

Курс «Как защититься от мошенников» состоит, как и первый курс, из 8 модулей. В каждом из них подробно разобраны различные сценарии мошенничества, причем и онлайн и оффлайн. Все практические вопросы в модулях комментируют эксперты Mastercard. В конце курса пользователи могут пройти тест, чтобы проверить и закрепить полученные знания.
«Мир становится все более цифровым, и наши деньги тоже. Согласно данным Центрального банка Узбекистана по состоянию на 1 августа 2024 года в обращении находится 51 млн пластиковых карт. В такой динамичной среде финансовая грамотность — это не просто навык, а необходимость, ведь мошенничество — это не цифры на экране, а реальные истории с реальными людьми, потерявшими свои сбережения.
Курс «Как защититься от мошенников» охватывает не только онлайн, но и офлайн-угрозы, такие как телефонное мошенничество. Он построен на простых и понятных объяснениях, которые помогут вам научиться распознавать преступные схемы и защищать свои деньги", — отметил Денис Филиппов, генеральный директор Mastercard в Узбекистане.
«Сейчас, когда все больше узбекистанцев переносят покупки самых разных товаров в онлайн, вопрос безопасного использования банковских карт при оплате товаров и услуг стоит особенно остро. В нашем курсе мы соблюдаем баланс между теорией и практическими сценариями, рассказываем не только об скамминге и фишинге, но и о безопасном обращении с банковскими картами в офлайне», — комментирует Валерия Булычева, руководитель Uzum Media.