Sakkiz oy yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston gaz importini bir necha barobar oshirdi. Bu haqda “Spot” tomonidan o‘rganib chiqilgan Statistika agentligi ma’lumotida keltirilgan.
Yanvar-avgust oylarida Turkmaniston va Rossiyadan ko‘k yoqilg‘i importi 5,7 baravarga o‘sib, $1,15 mlrdga yetdi. Oylik tabiiy gaz yetkazib berish hajmi $168,3 mlnni tashkil etdi. O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston mustaqillik tarixida ilk bor gaz eksportchisidan gaz importchisiga aylandi.
O‘tgan oyda Xitoyga tabiiy gaz eksporti iyul oyi darajasida qoldi — taxminan $81,7 mln. Yil boshidan beri mamlakatga ko‘k yoqilg‘i yetkazib berish hajmi $404,8 mlnni tashkil etdi, bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 7,1%ga ko‘pdir.
Biroq Statistika agentligi ma’lumotlari Xitoy Bosh bojxona boshqarmasi ma’lumotlaridan biroz farq qiladi. Unga ko‘ra, O‘zbekiston joriy yil boshidan buyon $401,5 mlnlik gaz eksport qilgan, bu 2023-yilning shu davriga nisbatan deyarli 5%ga ko‘pdir.
Bundan tashqari, Xitoy bojxonasi avgust oyida O‘zbekistondan tabiiy gaz yetkazib berish sezilarli darajada oshganini ma’lum qildi — iyul oyidagi $69,1dan $97,3 mlngacha.
Xitoyga gaz eksporti bo‘yicha yetakchilikni yil boshidan buyon $6,55 mlrdlik gaz yetkazib berish bilan Turkmaniston egallamoqda. Ikkinchi o‘rinda Rossiya turibdi, mamlakat gaz eksportini sezilarli darajada — $5,4 mlrdgacha oshirdi. Keyingi o‘rinlarni Myanma ($913,3 mln) va Qozog‘iston ($897,2 mln) egalladi.
Avvalrpq “Spot” tadbirkorlar uchun elektr va gaz iste’molining 20%gacha oshgan qismiga bazaviy tarif saqlanib qolinishi haqida yozgandi.

По итогам восьми месяцев Узбекистан многократно нарастил импорт газа. Это следует из данных Агентства статистики, которые изучил Spot.
В январе-августе импорт голубого топлива из Туркменистана и России увеличился в 5,7 раза — до $1,15 млрд. Месячные поставки природного газа составили $168,3 млн. По итогам прошлого года Узбекистан впервые в истории независимости превратился из экспортера в импортера газа.
В прошлом месяце экспорт природного газа в Китай остался на июльском уровне — около $81,7 млн. С начала года поставки голубого топлива в Поднебесную составили $404,8 млн, что на 7,1% больше год к году.
Однако сведения Агентства статистики незначительно отличаются от данных Главного таможенного управления Китая, согласно которым Узбекистан с начала этого года экспортировал газ на $401,5 млн, что почти на 5% превышает аналогичный показатель 2023 года.
Кроме того, китайская таможня сообщает в августе об ощутимом росте поставок природного газа из Узбекистана — с июльских $69,1 до $97,3 млн.
Лидерство по экспорту газа в Китай продолжает удерживать Туркменистан, поставивший с начала года голубого топлива на $6,55 млрд. На втором месте расположилась Россия, существенно нарастившая экспорт газа, — до $5,4 млрд. Далее идут Мьянма ($913,3 млн) и Казахстан ($897,2 млн).
Ранее Spot писал, что в августе ускорилось замедление торговли с Китаем, Казахстаном и Южной Кореей.