Pokiston Belarusdan Hind okeanigacha bo‘lgan transport koridori loyihasiga rasman qo‘shildi. Bu haqda Transport vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
18-sentabr kuni Pokiston aloqa vaziri Abdul Alim Xon loyiha bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladi.
Hujjat Belarus-Rossiya-Qozog‘iston-O‘zbekiston-Afg‘oniston-Pokiston xalqaro transport koridorini yaratish va rivojlantirishga qaratilgan.
Transport vazirligi Pokistonning loyihaga qo‘shilishini “mintaqaviy savdo aloqalarini mustahkamlash va xalqaro yuk tashish jarayonini tezlashtirishdagi muhim qadam” deb atadi. Yo‘lak tovarlarni tranzit qilish uchun samarali yo‘nalishni ta’minlashi kerak.
Loyiha muhokamasi O‘zbekiston va Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasining o‘zaro hamkorligi bo‘yicha qo‘shma ishchi guruhining 2022-yil avgust oyida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishida boshlangan. Loyihaga Rossiya va Belarusdan alohida qiziqish bildirildi.
O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov yo‘lak yaratish tashabbusini 2023-yil iyun oyida Mixail Mishustin bilan muzokaralar chog‘ida ma’lum qilgan edi.
Hukumat rahbari yangi yo‘laklarni ishga tushirishda istiqbolli savdo bozorlarini ochish imkoniyatini ta’kidladi.
2023-yilning noyabr oyida bo‘lib o‘tgan ShHT davlatlarining transport forumida Belarus-Rossiya-Qozog‘iston-O‘zbekiston-Afg‘oniston-Pokiston yo‘lagi bo‘yicha memorandum imzolandi.
Unda dastlab Toshkent, Ostona va Moskva ishtirok etgan bo‘lsa, joriy yilning aprel oyida unga Belarus qo‘shildi.
Bunga parallel ravishda O‘zbekiston Afg‘oniston va Pokiston hukumatlari bilan o‘zaro yuk tashish hajmini oshirish bo‘yicha muzokaralar olib bordi.
Iyul oyi boshida transport vaziri o‘rinbosari Mamanbiy Omarov uch davlat o‘rtasida tranzit to‘g‘risida bitim tuzish rejalari haqida ma’lum qilgan edi.
Avvalroq “Spot” Pokiston O‘zbekiston va yana 125 mamlakat uchun soddalashtirilgan viza rejimini joriy qilgani haqida yozgandi.
Qayd etilishicha, ushbu davlatlar uchun viza to‘lovi bekor qilinib, ariza berish jarayoni ancha soddalashtirilgan.

Пакистан официально присоединился к проекту транспортного коридора от Беларуси до Индийского океана. Об этом сообщила пресс-служба Минтранса.
18 сентября министр коммуникаций Пакистана Абдул Алим Хан подписал меморандум о взаимопонимании по проекту. Документ направлен на создание и развитие международного транспортного коридора Беларусь — Россия — Казахстан — Узбекистан — Афганистан — Пакистан.
В Минтрансе назвали присоединение Пакистана к проекту «важным шагом в укреплении региональных торговых связей и ускорении процесса международных грузоперевозок». Коридор должен обеспечить эффективный маршрут для транзита товаров.
Обсуждение проекта началось на заседании совместной рабочей группы по взаимодействию между Узбекистаном и Евразийской экономической комиссии в августе 2022 года. Отмечался особый интерес к проекту со стороны России и Беларуси.
Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов озвучил инициативу по созданию коридора в июне 2023 года, на переговорах с Михаилом Мишустиным. Глава правительства указал на возможности открытия перспективных рынков сбыта при запуске новых коридоров.
На транспортном форуме стран ШОС в ноябре того же года был подписан меморандум о коридоре Беларусь — Россия — Казахстан — Узбекистан — Афганистан — Пакистан. Изначально в нем участвовали Ташкент, Астана и Москва, а в апреле этого года к нему присоединилась Беларусь.
Параллельно Узбекистан вел переговоры с афганским и пакистанским правительствами об увеличении взаимных грузоперевозок. В начале июля замминистра транспорта Маманбий Омаров объявил о планах заключить транзитное соглашение между тремя странами.
Ранее Spot писал, что Пакистан отменил визовые сборы для туристов из Узбекистана и 125 других государств.