Turnirning joriy yilgi sovrin jamg‘armasi 1,75 mlrd so‘mga ($135 ming) oshirildi. 2023-yil bu $81,2 mingni tashkil etgandi.
Unda o‘zbekistonlik dasturchilar ham quyidagi 6ta yo‘nalish bo‘yicha ishtirok etishlari mumkin:
- tahlil;
- frontend ishlab chiqish;
- bekend ishlab chiqish;
- mobil ishlab chiqish;
- mashinali o‘rganish;
- sport dasturlashga bag‘ishlangan “Algoritm” yo‘nalishi.
Qatnashchilar bir nechta yo‘nalishda o‘z kuchlarini sinab ko‘rishlari mumkin, lekin yarim finalga kelganda eng mos yo‘nalishni tanlashlari kerak.
“Yandex Cup 2024” uchta bosqichdan iborat bo‘lib, saralash 14−20 oktabr kunlari, yarim final esa 2-noyabr kuni onlayn tarzda bo‘lib o‘tadi. Oflayn final bosqichi hamda ishtirokchilarni taqdirlash marosimi 2−6 dekabr kunlari Toshkentda o‘tkaziladi.
Joriy yilgi musobaqada “Gold-final” bosqichi ham tashkil etildi hamda unda strim g‘oliblari, shuningdek “Yandex” xodimlari har bir yo‘nalish bo‘yicha mutlaq chempion unvoni uchun kurashadi.
Musobaqada ishtirok etish uchun nomzodlar joriy yilning 20-oktabrigacha havola orqali ariza jo‘natishlari kerak.
G‘oliblar pul mukofotlari bilan taqdirlanadi. Har bir yo‘nalishda eng yaxshi natija ko‘rsatgan ishtirokchilar “Yandex"da soddalashtirilgan tartibda suhbatdan o‘tish imkoniyatiga ega bo‘lishadi.
Musobaqa qoidalari bilan bu yerda tanishish mumkin. Batafsil ma’lumotlarni havola orqali olish imkoniyati mavjud.

Yandex начинает регистрацию на международный онлайн-чемпионат по программированию Yandex Cup. Об этом Spot сообщили в пресс-службе компании.
Соревнование проводится в седьмой раз, причем финал и награждение в этом году пройдут в Ташкенте. Для участников предлагаются шесть направлений:
- аналитика;
- фронтенд-разработка;
- бэкенд-разработка;
- мобильная разработка;
- машинное обучение;
- «Алгоритм» (спортивное программирование).
Участники смогут попробовать свои силы в нескольких направлениях, а к полуфиналу выбрать наиболее подходящее. Кроме того, в программу входит отдельное соревнование для сотрудников Yandex за титул чемпиона компании.
На первом этапе Yandex Cup с 14 по 20 октября претенденты должны будут пройти онлайн-квалификацию. Регистрация участников будет продолжаться до последнего дня отборочного тура.
2 ноября состоится онлайн-полуфинал. Финал и церемония награждения будут проходить со 2 по 6 декабря, причем победители направлений (кроме машинного обучения) будут бороться за звание абсолютных чемпионов в Gold-финале.
Призовой фонд Yandex Cup в этом году составляет 12,5 млн рублей или 1,75 млрд сумов. Узнать подробности и зарегистрироваться можно на странице мероприятия.