Bog‘cha mudiralarini o‘qitish tizimi joriy etiladi. Bu haqda 30-sentabr kuni Shavkat Mirziyoyevning ta’lim-tarbiya sohasi vakillari bilan muloqotida ma’lum qilindi.
Davlat rahbari yig‘ilishdan oldin yangicha qiyofaga ega institutda yaratilgan sharoitlar, o‘qituvchilar malakasini oshirish bo‘yicha yangi tizim taqdimoti bilan tanishganini, bundan buyon ta’lim sifatini yangi bosqichga ko‘tarish uchun ish 7ta yo‘nalishda tashkil etilishini qayd etdi.
Abdulla Avloniy nomidagi institut pedagoglarda kasb mahoratini oshirishga mas’ul bo‘ladi. Institutning 12ta hududiy markazini yangi qiyofaga keltirish va jihozlash uchun yaqin 3 yilda budjetdan har yili 50 mlrd so‘m ajratiladi.
Hokimlarga joylardagi barcha malaka oshirish markazlarini yangi qiyofaga keltirish topshirildi. Malaka oshirishda vazirlik, malaka oshirish markazi, maktab va bog‘chani bog‘laydigan vertikal tizim yo‘lga qo‘yiladi.
Bundan tashqari, joylarda 1 300ta tayanch maktab va 200ta bog‘cha tanlab olinib, ulardagi yetakchi o‘qituvchilar yosh pedagoglar uchun “Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlanish soati"ni tashkil etadi. Buning uchun yetakchi o‘qituvchilarning ish haqiga 20% ustama qo‘shiladi.
Kelgusi o‘quv yilidan xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatini berish yo‘lga qo‘yiladi. Sinovlarda 86 va undan yuqori ball olgan pedagoglar qo‘shimcha 70% ustama oladi.
Masalan, oliy toifali biologiya o‘qituvchisi o‘z fani bo‘yicha xalqaro sertifikati bo‘lsa — 50%, direktor jamg‘armasidan 40%gacha va yangi talabga javob bersa, yana 70% ustama oladi. Shu bilan uning umumiy oylik maoshi 4,5 mln so‘mdan 12 mln so‘mga yetishi qayd etildi.
Bir yil oldin maktab direktorlarini o‘qitish tizimi joriy etilgandi, ulardan 1 206 nafari menejerlik sertifikatiga ega bo‘ldi hamda ularga ustama berilmoqda.
Endi bu amaliyot 2025-yilning 1-sentabridan bog‘cha mudiralariga ham tatbiq etiladi. Ularga har oyda 30%gacha qo‘shimcha ustama to‘lanadi.
Shuningdek, Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi har yili sog‘lig‘ini tiklash uchun sanatoriy va dam olish maskanlariga yuboriladigan o‘qituvchilar sonini 2 barobar oshirishi kerakligi, rektorlar oliygohlarni rivojlantirish jamg‘armasi hisobidan professor-o‘qituvchilar uchun sihatgoh yo‘llanmalari sonini 50%ga oshirishlari lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Avvalroq 2025-yildan kambag‘al oilalar farzandlari davlat bog‘chalariga imtiyoz asosida qabul qilinishi haqida xabar berilgandi.

Шавкат Мирзиёев выступил с обращением к педагогам по случаю Дня учителя и наставника, сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
Глава государства отметил активное развитие негосударственного образовательного сектора. За последние семь лет число частных школ выросло в 18 раз (с 27 до 500), частных детских садов — в 12 раз (с 250 до 3 тыс.).
К 2029 году планируется построить еще 200 частных детсадов за счет $50 млн, привлеченных от Исламского банка развития и Фонда ОПЕК. В них появится место для 30 тыс. детей.
Предпринимателям, открывающим частные школы, выделят льготные кредиты на сумму до 20 млрд сумов с компенсацией части процентов. Также до 50% расходов школ на ЖКХ будет возмещаться из бюджета.
На образовательную сферу с 2017 года направили 216 трлн сумов, включая 19,5 трлн сумов на обновление материально-технической базы. было построено и реконструировано 6 тыс. школ и 3,5 тыс. детсадов. В 2025 году планируется обновить еще 375 школ и 97 детсадов.
Также президент выделил цифровизацию образования. За пять лет в школах появилось 13,5 тыс. компьютерных классов с 200 тыс. рабочих машин, а в следующем году планируется создать еще более 2 тыс. кабинетов.
С 2025—2026 учебного года в 10 школах каждого региона будут созданы виртуальные лаборатории точных и естественных наук. В свою очередь, в государственных детсадах переведут в цифровой формат учет посещаемости, платежей и расходов на питание. По расчетам, это позволит сэкономить до 10% бюджета в год.
Кроме того, планируется создать кластеры педагогического образования для создания единой цепочки. Первые два кластера организуют в Андижане и Бухаре.
Будет расширена поддержка талантливой молодежи. Золотым медалистам международных школьных олимпиад выплатят 170 млн сумов, серебряным и бронзовым — 102 млн и 68 млн сумов соответственно. Их преподаватели также получат премии и надбавки к зарплате.
Ранее Spot писал, что в 14 техникумах планируется в порядке эксперимента ввести британскую программу BTEC.