“Uzbekistan Airways” aviakompaniyasi 1-oktabr kuni Tel-Aviv-Samarqand-Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha parvoz qilayotgan HY304 reysi majburiy kechiktirilgani haqida xabar berdi.
O‘zbekistonning turli shaharlaridan Jiddaga parvozlarni amalga oshiruvchi “Air Samarkand” xususiy aviakompaniyasi ham kechikishlarga duch keldi. Parvoz yo‘nalishlari uzoqroq bo‘lgani uchun parvoz vaqti ortadi, deya ogohlantirdi kompaniya.
“Flightradar24” xizmati ma’lumotlariga asoslanib, “Spot” chorshanba kuni parvozlari 1 soat va undan ko‘proq muddatga kechiktirilgan yettita reysni aniqladi. Xususan, samolyotlar Quvayt, Dubay va Sharm el-Sheyxga harakatlangan.
Bundan tashqari, Saudiyaning “Flynas” aviakompaniyasining Toshkentdan (KNE633/634) va Namangandan (KNE651/652) Jiddaga, Eronning “Qeshm Air” aviakompaniyasining Toshkentdan Tehronga (QSM2143/2142) parvozlari bekor qilindi.
Aviakompaniyalar qanday yo‘l tutmoqda?
“Uzbekistan Airways” matbuot xizmatining “Spot"ga ma’lum qilishicha, Yaqin Sharqdagi vaziyat yomonlashgani sababli Tel-Avivdan Toshkentga parvoz kechiktirilgan. Biroq Isroilga va ortga qaytish parvozlari jadvaliga o‘zgartirish kiritilmagan. “Vaziyat nazorat ostida”, deya ta’kidladi aviakompaniya.
“Flightradar24” ma’lumotlariga ko‘ra, “Uzbekistan Airways” aviakompaniyasining Tel-Aviv-Samarqand (HY 304) yo‘nalishi bo‘yicha reysi Eron havo hududini Turkiya, Armaniston va Ozarbayjon orqali aylanib o‘tgan.
Bundan bir kun avval — 1 oktabr kuni milliy aviakompaniyaning poytaxtdan Isroilga uchgan navbatdagi reysi (HY303) Tel-Avivdan Iordaniya poytaxti — Ammonga yo‘naltirilgan.
Bugun, 2-oktabr kuni “Uzbekistan Airways” aviakompaniyasining (HY341) reysi Eron havo hududini chetlab o‘tib, Toshkentdan Sharm-el-Sheyxga yo‘l oldi. Yangi yo‘nalish sezilarli darajada uzoqroq bo‘ldi va sayohat vaqti avvalgisiga nisbatan uzoqroq davom etdi.
Yana bir “Jazeera Airways” aviakompaniyasi Toshkentdan Al-Quvaytga (J9650) parvoz qilib, Ozarbayjon, Armaniston, Turkiya va Iroq orqali aylanma harakatlanib, Eron hududini chetlab o‘tdi.
“Centrum Air” matbuot xizmati “Spot"ga Eron orqali Sharm el-Sheyxga uchishda davom etishini, biroq mamlakatning sharqiy qismi orqali xavfsiz yo‘nalishdan foydalanishini ma’lum qildi. Biroq, bu parvoz masofasini oshiradi, shuning uchun qarama-qarshi yo‘nalishda samolyot qo‘shimcha yonilg‘i baklari bo‘lgan Airbus A321 bilan almashtiriladi.
“Spot” suhbatdoshlaridan birining aytishicha, “O‘zaviatsiya” agentligi aviatashuvchilarga Eron havo hududidan foydalanmaydigan muqobil parvoz yo‘nalishlarini ishlab chiqish bo‘yicha og‘zaki ko‘rsatma bergan.
Natijada, aviatashuvchilar Eronni chetlab o‘tish uchun yoqilg‘i sarfining yuqoriligi sababli qo‘shimcha xarajatlarga duch keladi, deya ta’kidladi manba.
Bundan tashqari, Qozog‘istonning eng yirik aviakompaniyasi “Air Astana” Eron havo hududini aylanib o‘tib, Dubayga parvozlarni amalga oshirishga qaror qildi. O‘z navbatida, bu parvoz vaqtining oshishiga olib keladi.
Maqola tayyorlanayotgan vaqtda Transport vazirligi va “O‘zaviatsiya” agentligi O‘zbekistondan Yaqin Sharq mamlakatlariga parvozlar jadvali va yo‘nalishidagi ehtimoliy o‘zgarishlarga o‘zgarishlarga izoh bermadi.
Avvalroq O‘zbekistonning xususiy aviakompaniyalar Janubiy Koreyaga parvozlar sonini oshirishi haqida xabar berilgandi.

Утром 2 октября в международном аэропорту Ташкента наблюдались задержки рейсов, пролетающих через воздушное пространство Ирана. Это связано с ракетным ударом по Израилю, из-за чего вводились временные ограничения на полеты через некоторые страны Ближнего Востока.
Uzbekistan Airways сообщила о вынужденной задержке рейса HY304, следовавшего 1 октября по маршруту Тель-Авив — Самарканд — Ташкент.
С задержками также столкнулась частная Air Samarkand, осуществляющая полеты из различных городов Узбекистана в Джидду. Из-за более длинных маршрутов облета увеличивается время в пути, предупредили в компании.
Опираясь на данные сервиса Flightradar24, за среду Spot насчитал семь рейсов, чей вылет был отложен на 1 час и больше. В частности, самолеты направлялись в Эль-Кувейт, Дубай и Шарм-эш-Шейх.
Кроме того, рейсы саудовской авиакомпании Flynas из Ташкента (KNE633/634) и Намангана (KNE651/652) в Джидду, а также иранской Qeshm Air из Ташкента в Тегеран (QSM2143/2142) были отменены.
Авиакомпании облетают территорию Ирана. Фото: Flightradar24 / Spot
Что делают авиакомпании
В пресс-службе Uzbekistan Airways сообщили Spot, что в связи с обострением ситуации на Ближнем Востоке был задержан рейс из Тель-Авива в Ташкент. Однако изменения в график авиарейсов в Израиль и обратном направлении не вносились. «Вопрос на контроле», подчеркнули в авиакомпании.
Согласно Flightradar24, рейс Uzbekistan Airways по маршруту Тель-Авив — Самарканд (HY 304) облетел воздушное пространство Ирана через Турцию, Армению и Азербайджан.
Днем ранее — 1 октября — другой рейс национального перевозчика (HY303), следовавший из столицы в Израиль, был перенаправлен из Тель-Авива в столицу Иордана — Амман.
Фото: Flightradar24 / Spot
Сегодня рейс (HY341) Uzbekistan Airways отправился из Ташкента в Шарм-эш-Шейх в обход иранского воздушного пространства. Новый маршрут оказался заметно длиннее, а время в пути дольше прошлого.
Другая авиакомпания Jazeera Airways, совершая полет из Ташкента в Эль-Кувейт (J9650), облетела территорию Ирана, сделав крюк через Азербайджан, Армению, Турцию и Ирак.
В пресс-службе Centrum Air Spot сообщили, что продолжают летать в Шарм-эш-Шейх через Иран, но будут использовать безопасный маршрут через восточную часть страны. Тем не менее, это приведет к увеличению дальности полета, поэтому в обратном направлении будет произведена замена самолета на Airbus A321 с дополнительными топливными баками.
Один из собеседников Spot рассказал, что «Узавиация» в устном порядке поручила авиаперевозчикам разработать альтернативные маршруты полетов, которые не используют иранское воздушное пространство.
В результате перевозчики столкнутся с дополнительными издержками из-за более высокого расхода топлива на облет Ирана, подчеркнул источник.
Кроме того, крупнейшая авиакомпания в Казахстане Air Astana решила выполнять полеты в Дубай в обход воздушного пространства Ирана. В свою очередь, это приведет к увеличению полетного времени.
На момент написания материала Министерство транспорта и Агентство «Узавиация» публично не комментировали возможные изменения в графике и маршруте полетов из Узбекистана в страны Ближнего Востока.