O‘zbekiston va Janubiy Koreya parvozlar sonini haftasiga 24taga yetkazadi. Bu haqda Transport vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Ikki mamlakat aviatsiya ma’muriyatlari o‘rtasida Seulda bo‘lib o‘tgan muzokaralarda tomonlar anglashuv memorandumini imzolashdi. Hujjat bilan, avval xabar berilganidek, ikki mamlakat o‘rtasida tayinlangan aviakompaniyalar soni bo‘yicha cheklovlar bekor qilindi.
O‘zbekiston bilan Koreya o‘rtasidagi amaldagi aviaqatnovlar sonini har bir tomon uchun haftasiga 10tadan 24taga oshirish huquqi berildi. Bu jami aviaqatnovlar sonini 48taga oshiradi.
Bunda Toshkent va Seul o‘rtasida haftasiga 12tagacha parvozlar amalga oshiriladi. Koreyaning hududiy viloyatlaridan Toshkentga haftasiga 4tagacha, o‘z navbatida, O‘zbekistonning hududiy viloyatlaridan Seulga ham bir xil miqdorda aviaqatnov yo‘lga qo‘yiladi. Hududlar o‘rtasidagi muntazam aviaqatnov esa haftasiga 4tagacha harakatlanadi.
Shuningdek, har ikki tomon aviakompaniyalari uchun “ochiq osmon” rejimidan foydalanish imkoniyati yaratiladi. Bu Janubiy Koreya tomonidan “Jeju”, O‘zbekiston “Samarqand” xalqaro aeroporti orqali taqdim etiladi.
Erishilgan kelishuvlar ikki mamlakat o‘rtasida savdo va iqtisodiy aloqalarining rivojlanishi, yo‘lovchi, yuk va tovar aylanmalari hajmining ortishi hamda Koreyalik sayyohlarni O‘zbekistonning tarixiy shaharlariga jalb etish uchun xizmat qilishi qayd etildi.
Avvalroq “Flynas” va “Qeshm Air” aviakompaniyalari O‘zbekistonga parvozlarni vaqtincha to‘xtatgani haqida xabar berilgandi. Bunga Yaqin Sharqdagi vaziyatning keskinlashuvi va havo hududining bir qismi yopilishi sabab bo‘ldi

Как ранее писал Spot, несколько авиакомпаний Узбекистана планируют запустить авиарейсы в Южную Корею.
Ведомства гражданской авиации двух стран провели в Сеуле переговоры и подписали меморандум о взаимопонимании. В Минтрансе заявили, что стороны договорились снять ограничения на число авиакомпаний, имеющих допуск к полетам между странами.
Перевозчики каждой стороны смогут еженедельно выполнять до 24 двусторонних рейсов вместо нынешних 10. Общее число направлений для воздушного сообщения достигнет 48.
До 12 рейсов будет выполняться между Ташкентом и Сеулом. Еще 4 рейса свяжут столицу Узбекистана с региональными аэропортами Кореи и столько же — Сеул с узбекистанскими областными центрами. Наконец, 4 рейса будет организовано напрямую между регионами.
Также авиакомпании обеих стран смогут использовать специальный режим «открытого неба». Со стороны Узбекистана он предоставляется в аэропорту Самарканда, с корейской — в Чеджу.
Увеличение числа перелетов преследует цель увеличить приток иностранных туристов в Узбекистан, отметили в министерстве. Ожидается, что дополнительные рейсы позволят также увеличить объемы двустороннего грузо- и товарооборота.
В июне Узбекистан договорился с Китаем увеличить суммарное число рейсов до 100 в неделю. Китайские авиакомпании смогут летать во все аэропорты Узбекистана, а узбекские — в 12 городов КНР.