O‘zbekistonning bir nechta yangi aviakompaniyalari Janubiy Koreyaga muntazam reyslar tashkil etish huquqiga ega bo‘ladi. Bu haqda Transport vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Transport vazirligi delegatsiyasi Seulda Koreya aviatsiya ma’muriyati bilan muzokaralar o‘tkazdi. Unda O‘zbekiston bilan Koreya aviatsiya hukumatlari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Xususan, tomonlar tayinlangan aviakompaniyalar soni bo‘yicha cheklovni bekor qilish hamda ularga parvozlar uchun tegishli huquqlarni berish masalasini ko‘rib chiqishdi. Bu orqali ikki davlat o‘rtasidagi aviaqatnovlar sonini oshirish hamda parvozlar geografiyasini kengaytirish mumkinligi qayd etildi.
Uchrashuvda mamlakatlar o‘rtasidagi aviaqatnovlar “Uzbekistan Airways” aviakompaniyasi bilan birga “Qanot Sharq”, “My Freighter” (Centrum Air) hamda “Air Samarkand” aviakompaniyalari tomonidan ham amalga oshirilishi ma’lum qilindi.
Ikki davlat aviatsiya hukumatlari o‘rtasidagi oxirgi maslahatlashuvlar 2018-yilda o‘tkazilgan. Unga ko‘ra ikki mamlakat o‘rtasidagi aviaqatnovlar har bir tomon aviakompaniyalari uchun haftasiga 10 tadan etib belgilangan va har bir tomondan 2 tadan aviakompaniyalarga aviaqatnovlarni amalga oshirish huquqi berilgan.
Jori yilning iyun oyida “Qanot Sharq” aviakompaniyasi Toshkentdan Seulga to‘g‘ridan to‘g‘ri reyslarni yo‘lga qo‘ydi. Parvozlar haftasiga ikki marta — chorshanba va yakshanba kunlari amalga oshiriladi. Bungacha “Korean Air” sotuvlar pasayishi va aviakompaniya siyosati o‘zgarishi sabab, poytaxtlar o‘rtasidagi aviareyslarni to‘xtatgandi.
Avvalroq, 29-sentabrdan “Air Samarkand” Samarqanddan Toshkentga muntazam aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘ygani haqida xabar berilgandi.

Несколько новых авиакомпаний из Узбекистана получат право организовать регулярные рейсы в Южную Корею. Об этом сообщила пресс-служба Минтранса.
Делегация ведомства недавно провела в Сеуле переговоры с представителями Корейского управления авиации. На встрече обсуждалось сотрудничество между авиационными властями двух стран и увеличение числа полетов.
Стороны рассмотрели возможность отмены ограничений на число компаний, имеющих право летать между странами, и выдачи соответствующих разрешений. Ожидается, что это позволит как увеличить частоту рейсов, так и расширить их географию.
На встрече было объявлено, что компании Air Samarkand, My Freighter (бренд Centrum Air) и Qanot Sharq приступят к выполнению полетов в Южную Корею.
Предыдущие консультации между авиационными властями двух стран прошли в 2018 году, уточнили в Минтрансе. Тогда стороны договорились предоставить право выполнять 10 рейсов в неделю авиакомпаниям с каждой стороны и разрешить полеты двум перевозчикам.
В июне авиакомпания Qanot Sharq запустила прямые рейсы из Ташкента в Сеул. Перелеты выполняются дважды в неделю — по средам и воскресеньям. До этого Korean Air прекратила перелеты между столицами из-за падения продаж и изменившейся политики.