2023-yilning shu davriga nisbatan platformada davogarlar soni 74%ga oshdi. Mutaxassislarning qayd etishicha, bu mehnat bozoridagi yuqori faollikni tasdiqlaydi.
Kasb-hunar sohalari
Professional sohalar orasida birinchi o‘rinda savdo va mijozlarga xizmat ko‘rsatish (21,6%). Keyingi o‘rinlarda marketing va reklama (12,8%), fitnes va go‘zallik sohasi, shuningdek, maishiy xizmatlar (har biri 12,2%) bor.
Shuningdek, ko‘pincha ma’muriy lavozimlarda (9,8%), IT (8,7%), transport-logistika sohasida va ishchi mutaxassisliklarida (8,5%) ish qidirishadi. Birinchi o‘ntalikni avtoulov biznesi (8,25%) va mehmonxona sohasi (8%) yakunlaydi.
Eng kam rezyumelar sug‘urta sohasiga tegishli (0,16%). Shuningdek, talabgorlarning nisbatan kichik qismi xaridlar (0,9%), huquq (1,2%), tog‘-kon sanoati (1,3%) va qishloq xo‘jaligi (1,4%) sohalarida ishlashga qiziqish bildirmoqda.
Shu bilan birga, sug‘urta sohasida ishlash istagida bo‘lganlar soni o‘tgan yilga nisbatan 2,5 barobar oshdi. Bundan tashqari, ishchi kuchi (2,45 marta), transport sanoati (2,2 marta) va avtomobil biznesida (2,1 marta) yuqori o‘sish kuzatildi.
Xarid qilish (+19%), IT (+27%) va xodimlarni boshqarish (+28%) sohasida taklif nisbatan zaif o‘sdi. Boshqaruv xodimlarining rezyumelarida ham kichik o‘sish kuzatildi (+29%).
Raqobat
Rezyumelarning bo‘sh ish o‘rinlari soniga nisbati sentabr oyi holatiga ko‘ra 10,93ga yetdi — boshqacha aytganda, bitta bo‘sh ish o‘rniga o‘rtacha 11 kishi ariza topshirdi. Yil davomida bu ko‘rsatkich 53%ga oshib, aksariyat sohalar va hududlarda o‘sishni ko‘rsatdi.
Eng yuqori raqobat qo‘riqlash sohasida kuzatilmoqda — bir lavozimga 36dan ortiq nomzod yoki o‘tgan yilga nisbatan ikki baravar ko‘p. Ikkinchi o‘rinda deyarli 24 nafar nomzod (+78%) bilan sug‘urta sektori, uchinchi o‘rinda uy xodimlari (23,5% yoki 1,5 barobar ko‘p).
Xodimlarni boshqarish raqobat darajasi o‘rtacha (7,8) deb belgilangan yagona sohaga aylandi. Shuningdek, marketing (8,1), chakana savdo (8,6) va avtoulov biznesi (8,9) uchun o‘rtacha ko‘rsatkichdan ancha past.
Raqobatning maksimal o‘sishi — 112% — ishchi mutaxassisliklar uchun qayd etildi. Boshqa tomondan, u xaridlar (-5%) va chakana savdo (-1%) sohasida biroz pasaygan.
Avvalroq “Spot” 2026-yil yakunigacha 1,8 mingta kasbdan iborat kasbiy standartlar ishlab chiqilishi haqida yozgandi.
Shuningdek, Milliy malaka tizimini rivojlantirish instituti tashkil etilib, unda malaka oshirish kurslari yo‘lga qo‘yiladi va yagona platforma ishlab chiqiladi.

Число активных резюме на hh.uz в третьем квартале превысило 400 тысяч. Об этом Spot сообщили в пресс-службе площадки.
По сравнению с тем же периодом 2023 года на платформе стало на 74% больше соискателей. Как отметили эксперты, это подтверждает высокую активность на рынке труда.
Сферы занятий
На первом месте среди профессиональных областей располагается сфера продаж и обслуживания клиентов (21,6%). Далее идут направления маркетинга и рекламы (12,8%), область фитнеса и красоты, а также домашние услуги (по 12,2%).
Также часто ищут работу на административных должностях (9,8%), в IT (8,7%), транспортно-логистической сфере и на рабочих специальностях (8,5%). Замыкают первую десятку автобизнес (8,25%) и сфера гостеприимства (8%).
Меньше всего резюме касаются сферы страхования (0,16%). Также относительно небольшая доля соискателей интересуется работой в области закупок (0,9%), юриспруденции (1,2%), добывающей отрасли (1,3%) и сельском хозяйстве (1,4%).
В то же время число интересующихся работой в страховом бизнесе увеличилось к прошлому году в 2,5 раза. Кроме него, высокий прирост отмечен по рабочему персоналу (2,45 раза), транспортной отрасли (2,2 раза) и автобизнесу (2,1 раза).
Относительно слабо выросло предложение в закупочной сфере (+19%), IT (+27%), управлении персоналом (+28%). Также небольшим был прирост в резюме управленческих кадров (+29%).
Конкуренция
Соотношение резюме к числу вакансий на сентябрь достигло 10,93 — иными словами, на одну вакансию претендует в среднем 11 человек. За год показатель поднялся на 53%, показав рост в большинстве сфер и регионов.
Наиболее высокая конкуренция наблюдается в сфере охраны — более 36 кандидатов на место или вдвое больше прошлогоднего. На втором месте находится страховая сфера — почти 24 кандидата (+78%), за ней идет домашний персонал (23,5 или в 1,5 раза больше).
Управление персоналом стало единственной сферой, где уровень конкуренции определяется как умеренный (7,8). Также заметно ниже среднего соотношение для маркетинга (8,1), розничной торговли (8,6) и автобизнеса (8,9).
Максимальный рост конкуренции — на 112% — отмечался для рабочих специальностей. С другой стороны, она немного снизилась в сфере закупок (-5%) и розничной торговли (-1%).