Postmarketing nazorati deganda muomaladagi dori vositalari va tibbiyot buyumlarining ta’siri bo‘yicha texnik standartlarga muvofiqligini baholash bo‘yicha chora-tadbirlar majmui tushuniladi. Yangi tartib 2025-yil 1-yanvardan kuchga kiradi.
Postmarketing nazorati sohasidagi vakolatli organ Sog‘liqni saqlash vazirligining Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi hisoblanadi. Nazoratni amalga oshirish uchun mahsulotlar sotib olinadi va laboratoriya sinovlaridan o‘tkaziladi.
Markaz har oy 25-kungacha postmarketingi nazorat rejasini tasdiqlaydi. Nazorat sotib olish uchun dori vositalarini tanlash (xalqaro nodavlat nomi bo‘yicha) xavf tahliliga asoslangan elektron tizim tavsiyasiga ko‘ra amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, xaridlar fuqarolarning so‘rovlari yoki mahsulotlarning sifati va xavfsizligi, ularning noqonuniy aylanishi va nojo‘ya ta’sirlari to‘g‘risidagi boshqa manbalardan olingan ma’lumotlar asosida amalga oshirilishi mumkin. Bunday holda, savdo nomi ishlatiladi.
Xarid qilish markazning ixtisoslashtirilgan bo‘limi xodimlari tomonidan bank kartalaridan amalga oshiriladi. Dorixona assortimentida bo‘lmagan texnika yoki dori-darmonlar bo‘lsa, sotib olish o‘rniga ishlab chiqaruvchining omboridan namunalar olinadi.
Namunalar sotib olinganidan keyin ikki kun ichida laboratoriyaga yuborilishi kerak. Namunani sinovdan o‘tkazish, bayonnomalar tuzish va ularni ishchi organga o‘tkazish uchun 5 ish kunigacha vaqt ajratiladi (zarurat tug‘ilganda, muddat 15 ish kunigacha uzaytirilishi mumkin).
Keyinchalik, ishchi organ 3 ish kuni ichida olingan bayonnomalar asosida xulosa tuzadi. Markaz keyingi 3 kundan kechiktirmay xulosa asosida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan chora-tadbirlarni ko‘rsatishi shart.
Avvalroq “Spot” Vazirlar Mahkamasi retsept bo‘yicha beriladigan dori vositalari uchun xarajatlarni qoplash tartibi tasdiqlanganini yozgandi.

Кабинет министров утвердил положение о постмаркетинговом контроле за фармацевтической продукцией. Документ опубликован в базе Lex.uz.
Под постмаркетинговым контролем понимается комплекс мер по оценке соответствия техническим нормативам действия препаратов и медицинских товаров, находящихся в обороте. Новый порядок постмаркетингового контроля вступает в силу с 1 января 2025 года.
Уполномоченным органом в сфере постмаркетингового контроля выступает Центр безопасности фармацевтической продукции Минздрава. Для проведения контроля проводится закупка продукции и их дальнейшие лабораторные испытания.
Центр ежемесячно до 25 числа утверждает план постмаркетингового контроля. Отбор лекарств для контрольной закупки (согласно международному непатентованному названию) проводится по рекомендации электронной системы на основе риск-анализа.
Кроме того, закупка может проводиться по обращениям граждан либо информации из других источников касательно качества и безопасности продукции, ее незаконного оборота и побочных эффектов. В этом случае используется торговое наименование.
Закупка проводится сотрудниками специализированного отдела Центра с банковских карт. В случае техники или лекарств, которых нет в аптечном ассортименте, вместо закупки проводится забор образцов со склада производителя.
В течение двух дней после закупки образцы требуется передать в лабораторию. На испытания образца, составление протоколов и их передачу рабочему органу отводится до 5 рабочих дней (при необходимости срок может быть продлен до 15 рабочих дней).
Далее рабочий орган в течение 3 рабочих дней оформляет заключение на основе полученных протоколов. Не позднее чем через следующие 3 дня Центр должен обозначить меры, которые требуется принять исходя из заключения.