O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lganidan keyin o‘tish davrini oladi. Bu haqda Soliq qo‘mitasi rahbari o‘rinbosari Mubin Mirzayev ma’lum qildi.
Debate Hallda bo‘lib o‘tgan “Men tadbirkorman” ochiq sessiyasida rasmiy JSTga a’zo bo‘lish uchun qonunchilikka qanday o‘zgartirishlar kiritilishi rejalashtirilganligini tushuntirib berdi.
Bu, birinchi navbatda, ichki bozor va import uchun QQS va aksiz soliqlarning bir xil stavkalarini nazarda tutadi.
Mahalliy tadbirkorlik subyektlari uchun pasaytirilgan stavkalar va boshqa soliq imtiyozlari bekor qilinadi, import uchun ham imtiyozlar berilmaydi. Bojxona to‘lovlari JSTga a’zo boshqa davlatlar bilan tuzilgan shartnomalar asosida o‘rnatiladi.
“Bu kichik biznes uchun yaxshi — raqobat uchun va umuman biznes yuritish uchun qulay. [O‘zgarishlar] faqat yirik korxonalarga [salbiy] ta’sir qilishi mumkin”, — dedi Mirzayev.
O‘tish davri ishlab chiqarishni qo‘llab-quvvatlash uchun beriladigan imtiyozlar bekor qilinishining salbiy ta’sirini kamaytirishga yordam beradi. Mirzayevning so‘zlariga ko‘ra, u boshqa davlatlar bilan tuzilgan kelishuvlarga qarab ikki yildan uch yilgacha davom etadi.
O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi raqobatning kuchayishi bilan bog‘liq qiyinchiliklar bilan bir qatorda qator afzalliklarni ham keltirmoqda, deya qo‘shimcha qildi Soliq qo‘mitasi rahbari o‘rinbosari.
Hozirgi vaqtda mamlakat eksport tovarlariga nisbatan yuqori bojlar qo‘llanilmoqda, bu esa ularni xorijga yetkazib berish imkoniyatlarini cheklaydi.
“[Qo‘shilish] buni osonlashtiradi. Boshqacha qilib aytganda, bizning mahsulotlarimiz uchun boshqa mamlakatlarda bozorlar paydo bo‘ladi va ularni muammosiz sotish imkoniyati paydo bo‘ladi”, — deya ta’kidladi Mirzayev.
Uning qo‘shimcha qilishicha, o‘zgarishlar sanoatning ayrim tarmoqlariga ijobiy ta’sir ko‘rsatsa, boshqalariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Shavkat Mirziyoyev avgust oyida biznes vakillari bilan bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotda JSTga a’zo bo‘lishni “islohotlarning ajralmas qismi” deb atagandi. Prezidentga ko‘ra, proteksionizm O‘zbekistonning o‘sish imkoniyatlarini cheklaydi.

Узбекистан получит переходный период при вступлении во Всемирную торговую организацию. Об этом заявил замглавы Налогового комитета Мубин Мирзаев.
На открытой сессии «Я — предприниматель» в Debate Hall чиновник объяснил, какие изменения планируются в законодательстве для присоединения к ВТО. В первую очередь, оно подразумевает одинаковые ставки НДС и акцизных налогов для внутреннего рынка и импорта.
Будут отменены пониженные ставки и другие льготы по налогам для местных предприятий, при этом не предусматривается льгот и для импорта. Таможенные пошлины будут устанавливаться на основе соглашений с другими странами-членами ВТО.
«Для малых предприятий это хорошо — для конкуренции, в целом удобно для ведения бизнеса», — отметил Мирзаев. — «[Изменения] могут [отрицательно] повлиять только на крупные предприятия».
Снизить отрицательный эффект от отмены льгот, предоставленных для поддержки производства, поможет переходный период. По словам Мирзаева, он продлится от двух до трех лет в зависимости от договоренностей с другими государствами.
Наряду с вызовами из-за усиления конкуренции вступление Узбекистана в ВТО несет ряд плюсов, добавил замглавы Налогового комитета. Сейчас к экспортным товарам республики применяются более высокие пошлины, что ограничивает возможности для их поставок за рубеж.
«[Присоединение] упростит эту задачу. Иными словами, для наших товаров в других странах появятся рынки, и появится возможность беспрепятственно продавать их», — подчеркнул чиновник.
Изменения могут положительно сказаться на одних отраслях и отрицательно — на других, отметил Мирзаев. Он выразил уверенность, что их влияние на экономику в целом будет благотворным.
Шавкат Мирзиёев на открытом диалоге с бизнесом в августе назвал вступление в ВТО «неотъемлемой частью реформ». По словам президента, протекционизм ограничивает возможности роста для Узбекистана.