Yuqori tezlikda harakatlanuvchi “Afrosiyob” elektropoyezdi 2023-yilni zarar bilan yakunlagan. Bu haqda Oliy Majlis Senatining ellik sakkizinchi yalpi majlisida “O‘zbekiston temir yo‘llari” boshqaruv raisi Zufar Narzullayev ma’lum qildi.
“„Afrosiyob“ elektropoyezdlari biron yil daromad bilan ishlamagan, faqat zarar bilan ishlagan. O‘tgan yilning o‘zida 238 mlrd so‘m zarar ko‘rgan. Chunki, poyezdlar narxi, Yevropa, umuman jahon miqyosida tezyurar poyezdlar narxi samolyot, [boshqa] poyezdlar narxidan doim qimmat yurgan. Oddiy poyezdlar narxi tarif asosida ushlab turilgan”, — dedi u.
Narzullayev shundan kelib chiqib, xalqaro kompaniyalar bilan ishlar olib borilayotganini, o‘rganishlar natijasida bozor iqtisodiyoti tamoyiliga o‘tilganini qayd etdi.
“O‘TY” raisi kelajakda yuqori tezlikda yuruvchi poyezdlarning chipta narxini samolyot chiptalari kabi o‘zgaruvchan narxlarda sotish joriy etilishini ma’lum qildi.
“[2025-yilning] 1-yanvaridan boshlab, milliy dastur [joriy etiladi]. Hozirda dasturchilar [tomonidan] ishlab chiqilmoqda. Bunda poyezdlar [chipta narxi] talabga qarab, xuddi samolyot [chiptalari narxlari kabi] o‘zgarib turadi. Qolgan poyezdlarning chipta narxlari Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan tartibga solinib turiladi”, — dedi Zufar Narzullayev.
Iyun oyida “O‘zbekiston temir yo‘llari” tezyurar poyezdlar uchun chiptalar narxini oshirdi. 1-iyuldan “Nasaf”, “O‘zbekiston” va “Sharq” yo‘nalishidagi chiptalar narxi 25%ga oshdi. Bu yil boshidan beri tezyurar poyezdlar narxining ikkinchi o‘sishidir. Yanvar oyida chiptalar narxi 20%ga oshirilgandi.
Bundan tashqari, kompaniya tomonidan “Afrosiyob” tezyurar poyezdlarining chiptalari narxi bir necha bor oshirilgan. Birinchi marta narxlar o‘tgan yilning noyabr oyida 60%ga ko‘tarilgan, keyin esa ikki marta — yanvar va may oylarida oshirildi.
Kompaniya ko‘p yillik zarardan keyin foydaga chiqdi. Yangi yo‘lovchi vagonlar ishlab chiqarish, Xitoydan lokomotiv olib kelish va elektrovozlarni modernizatsiya qilishga jami $231 mln ajratish rejalashtirilgan.

Скоростные электропоезда Afrosiyob завершили прошлый год с убытком в размере 238 млрд сумов. Об этом сообщил председатель правления «Узбекистон темир йуллари» Зуфар Нарзуллаев на пленарном заседании Сената Олий Мажлиса.
По его словам, стоимость билетов на высокоскоростные поезда обычно должна быть выше, чем на самолеты и другие виды транспорта, в то время как цены на обычные поезда контролируются тарифной госполитикой.
Нарзуллаев отметил, что ведется работа с международными компаниями, и в результате исследований был принят принцип рыночной экономики.
«С 1 января 2025 года будет внедрена новая национальная программа. В настоящее время она разрабатывается. Согласно ей, цены на билеты будут изменяться в зависимости от спроса на поезда, как это происходит с авиабилетами. Стоимость билетов на другие поезда продолжит регулироваться Министерством экономики и финансов», — отметил глава «Узбекистон темир йуллари».
В 2023 году зампред правления госкомпании Хикматулла Рахметов объяснил повышение цен на билеты необходимостью покрытия убытков, связанных со «сверхубыточностью» пассажироперевозок в Узбекистане.
Кроме того, «Узбекистон темир йуллари» несколько раз увеличивала тарифы на проезд высокоскоростными поездами Afrosiyob. Первый раз цены подняли на 60% в прошлом ноябре, затем последовало еще два повышения: в январе и в мае. Второй раз за год билеты подорожали в июне.
В результате реструктуризации «Узбекистон темир йуллари» впервые за «долгие годы» получила прибыль. На производство новых вагонов, модернизацию и закупку в Китае локомотивов будет выделено $231 млн.
Ранее Spot писал, что южнокорейская Hyundai Rotem планирует производить электропоезда в Узбекистане.