Xususan, Olmaliq shahrida $1 mlrd investitsiya hisobidan 227 gektar maydonda “Buyuk ipak yo‘li” maxsus sanoat texnoparki quriladi. U yerda elektrotexnika, to‘qimachilik, qurilish materiallari, farmatsevtika kabi yo‘nalishlarda 100 ga yaqin korxona joylashtiriladi.
Bu orqali 3 mingta yangi ish o‘rni yaratilib, yiliga 5 trln so‘mlik mahsulot ishlab chiqariladi va $300 mlnlik eksport imkoniyati paydo bo‘ladi.
Yuqori Chirchiq tumanida $350 mln evaziga 69 gektar maydonda to‘qimachilik sanoat parki tashkil etiladi. Bu majmuada 20 dan ortiq ip-kalava, mato to‘qish va bo‘yash, tayyor tekstil mahsulotlari ishlab chiqarish korxonalari joylashtiriladi.
Yashil energetikani rivojlantirish bilan birga, yurtimizda energetika tizimi barqarorligini saqlash bo‘yicha ham ko‘p ishlar qilinmoqda. Shuning uchun 2030-yilgacha umumiy quvvati 4100 megavattli elektr energiyasini saqlash tizimlarini barpo etish rejalashtirilgan.
Xitoyning “Chayna Datang” kompaniyasi bilan Bo‘ka tumanida qiymati $240 mlnlik quyosh elektr stansiyasi barpo etiladi. Bu stansiyada yiliga 576 mln kilovatt soat yoki 240 ming xonadon uchun yetarli elektr energiyasi olinadi.
Natijada viloyatda generatsiya quvvatlari 6,5 gigavattga, elektr energiyasi ishlab chiqarish yiliga 24 mlrd kilovatt soatga yetkaziladi.
Yana ikkita loyiha — “China Energy Overseas Investment” kompaniyasi bilan hamkorlikda Parkent va Piskent tumanlarida quriladigan $220 mlnlik, 200 megavattli energiya saqlash tizimlaridir. Ular kunning tig‘iz paytlarida uzilishga yo‘l qo‘ymaslik va iste’molchilarni elektr bilan ishonchli ta’minlash imkonini beradi.
Bugungi kunda qiymati $880 mln va quvvati 340 megavatt bo‘lgan yana 4ta GES qurilmoqda. Shuningdek, 2028-yilgacha viloyatda umumiy quvvati qariyb 2400 megavatt bo‘lgan, $4 mlrd 800 mlnlik 23ta loyiha amalga oshiriladi.
Marosimda shundan ikkitasi — Ohangaron tumanida barpo etilgan 2,5 megavattli kichik GES hamda Bo‘stonliq tumanida qurilgan 1,5 megavattli Ugam kichik GESi ishga tushirilmoqda.
Mazkur quvvatlar yiliga 18 mln 400 ming kilovatt soat “yashil” energiya ishlab chiqaradi va 7 ming 600 ta xonadonni elektr energiyasi bilan ta’minlaydi.
AAvvalroq “Spot” 2026-yil oxirigacha Toshkent viloyatida $26 mlrdlik 100dan ortiq loyihalar amalga oshirilishi haqida yozgandi.
Xitoylik investorlar ishtirokida Olmaliqda Buyuk ipak yo‘li industrial texnoparki, Janubiy Koreyalik sarmoyadorlar bilan esa Zangiotada dori vositalarini ishlab chiqarish tashkil etiladi.

14 октября Шавкат Мирзиёев запустил девять инвестиционных проектов на $2 млрд в Ташкентской области, сообщает пресс-служба главы президента.
В столичном регионе ведется работа по 91 иностранному инвестпроекту на сумму $20,36 млрд и 28 отечественным инвестпроектам на $4,5 млрд.
В Алмалыке на площади 227 гектаров планируется построить специальный индустриальный технопарк «Великий шелковый путь» за $1 млрд. На его территории разместятся около 100 предприятий в сферах электротехники, текстиля, стройматериалов и фармацевтики. В результате создадут 3 тыс. новых рабочих мест, а также наладят производство промышленной продукции на 5 трлн сумов в год и экспорт товаров на $300 млн.
В Юкоричирчикском районе за $350 млн построят текстильный промышленный парк площадью 69 га. В нем разместятся более 20 предприятий по производству пряжи, крашеной ткани, готовой текстильной продукции.
В Букинском районе совместно с китайской компанией «Чайна Датанг» построят солнечную электростанцию стоимостью $240 млн. На ФЭС будет вырабатываться 576 млн кВт/ч электроэнергии в год для обеспечения 240 тыс. домохозяйств. В будущем мощности генерации в Ташобласти доведут до 6,5 ГВт, а производство электроэнергии — до 24 млрд кВт/ч в год.
Другие два проекта — системы хранения энергии мощностью 200 МВт за $220 млн в Паркентском и Пскентском районах с участием компании China Energy Overseas Investment, что позволит избежать отключений в часы пик.
Оставшиеся четыре проекта — это гидроэлектростанции стоимостью $880 млн и мощностью 340 МВт. До 2028 года в Ташобласти будет реализовано 23 проекта общей мощностью около 2,4 ГВт на $4,8 млрд.
Ранее Spot писал, что в Ташкентской области планируется реализовать 125 инвестиционных проектов на общую сумму $26 млрд.