Shaharda Toshkent davlat texnika universitetining hamda Moskva po‘lat va qotishmalar instituti filiallari ochilgan. Yaqinda bularga qo‘shimcha Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining Muhandislik maktabi tashkil etildi.
Bu yerda Germaniya tajribasi asosida yiliga 480 nafar muhandis tayyorlanadi hamda ming nafar xodimning malakasi oshiriladi. Dars jarayonlari yo‘nalish va mavzulardan kelib chiqib, xorijlik professor-o‘qituvchilar ishtirokida olib boriladi.
O‘quv dasturi Germaniya ta’lim metodologiyalari asosida ishlab chiqilgan. Maktab mexanika, metallurgiya, ishlab chiqarishni avtomatlashtirish, foydali qazilmalarni boyitish, energetika yo‘nalishlari bo‘yicha o‘quv-amaliyot uskunalari bilan jihozlangan.
Prezident maktab samaradorligini oshirish zarurligini, buning uchun o‘quvlar muntazam tashkil etilib, amaliyot bilan bog‘liq bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
Muhandislik maktablarida “Tarmoq — korxona — oliygoh” zanjirini mustahkamlash maqsadida har birining sanoat hamkori belgilanadi. Ularda matematika, fizika, kimyo, muhandislik grafikasi, informatika va xorijiy tillar o‘qitiladi.
Prezident “Yoshlik-1” koni hamda uning negizida qurilayotgan 3-mis boyitish fabrikasini ko‘zdan kechirdi. Kon hududi — 11 ming gektar. Zaxirasi yiliga 65 mln tonna ma’danni tashkil etib, bu konda oltin, mis, kumush, molibden, selen kabi 13 turdagi qimmatli va nodir metallar bor.
3-mis boyitish fabrikasi 2021-yildan buyon barpo etilmoqda. Hozir 200 mln kub metr kon yuzasi ochilgan, 41 kilometr temir yo‘l yotqizilgan, 650 megavattli podstansiya qo‘yilgan. AQSh, Buyuk Britaniya, Germaniya, Turkiya, Xitoy, Rossiya va boshqa Yevropa davlatlaridan uskunalar keltirilgan.
Qiymati $4,6 mlrd bo‘lgan loyihaning birinchi bosqichida fabrika yiliga 60 mln tonna rudani qayta ishlash quvvatiga ega bo‘ladi. Bu orqali yilliga 917 ming tonna mis va 2,5 ming tonna molibden konsentratlari ishlab chiqariladi. Loyiha natijasida 5 600 kishining bandligi ta’minlanadi.
Ikkinchi bosqichda quvvat 160 mln tonnaga yoki hozirgi ko‘rsatkichdan 3 barobarga oshiriladi. 2028-yilga borib, korxona quvvati yiliga 400 ming tonna mis, 50 tonna oltin va 270 tonna kumush ishlab chiqarishga yetadi.
“Enter Engineering” kompaniyasi “Uralmashzavod” bilan 2021-yilning iyun oyida OKMK uchun boyitish zavodini yaratish bo‘yicha shartnoma imzoladi. Dastlab, ish 2023-yil oxirigacha yakunlanishi kutilgandi.
Soliq qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, “Uralmashzavod” shuba korxonasi joriy yil boshidan to‘qqiz oy davomida xususiy sektorning eng yaxshi soliq to‘lovchilari o‘ntaligiga kirdi. tushumlar miqdori 314,5 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Avvalroq Buyuk Britaniya OKMKga 12,6 mln yevro miqdorida kredit kafolati taqdim etgani haqida xabar berilgandi. Qayd etilishicha, mablag‘lar avtomatlashtirilgan uskunalarni xarid qilishni qayta moliyalashtirishga yo‘naltiriladi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с работами по освоению месторождения «Ёшлик-1» на территории Алмалыкского горно-металлургического комбината, сообщила пресс-служба президента.
Месторождение площадью 11 тыс. га содержит 13 видов редких и драгоценных металлов — золото, серебро, медь, молибден, селен и другие. Здесь планируется ежегодно добывать до 65 млн тонн полиметаллических руд, для чего в проект будет инвестировано $4,6 млрд.
К настоящему времени вскрыто 200 млн кубометров земли на поверхности месторождения. Для его освоения был проложен 41 км железнодорожных путей и построена подстанция на 650 МВт, а также доставлена техника из США, Великобритании, Германии, России, Китая
С 2021 года здесь возводится третья медно-обогатительная фабрика АГМК. На первом этапе она сможет перерабатывать 60 млн тонн добытой на «Ёшлик-1» руды, производить 917 тыс. тонн медного и 2,5 тыс. тонн молибденового концентрата.
В дальнейшем планируется увеличить мощность фабрики до 160 млн тонн руды. Корпуса фабрики будут соединены конвейерами, чтобы упростить транспортировку сырья между цехами и снизить расходы.
По расчетам, к 2028 году предприятие сможет производить 400 тыс. тонн меди, 50 тонн золота и 270 тонн серебра ежегодно, а суммарный объем производства АГМК вырастет более чем втрое. На фабрике будут трудоустроены порядка 5600 человек.
Enter Engineering подписала соглашение с «Уралмашзаводом» о создании обогатительного комбината для АГМК в июне 2021 года. Изначально закончить работы предполагалось до конца 2023 года.
Согласно данным Налогового комитета, дочернее предприятие «Уралмашзавода» вошло в топ-10 налогоплательщиков частного сектора за девять месяцев с начала нынешнего года. Сумма поступлений составила 314,5 млрд сумов.