Avvalroq 15-oktabr kuni Shavkat Mirziyoyev raisligida Toshkent viloyatini rivojlantirishga qaratilgan yig‘ilish o‘tkazilgani haqida xabar berilgandi.
Unda Toshkent viloyatida qishloq yerlari Andijondan 1,5 baravar ko‘pligiga qaramay, yetishtiriladigan mahsulot hajmi bir xil ekani qayd etildi. Viloyatda 1 gektardan o‘rtacha daromad Andijondan 2 karra, Namangan va Farg‘onadan 1,5 baravar, Buxorodan 1,3 baravarga kam.
So‘nggi uch yilda viloyatdagi 21 ming gektar yer dehqonchilik uchun 51 ming nafar aholiga berildi. Lekin, yil boshidan bor-yo‘g‘i $72 mlnlik meva-sabzavot eksport bo‘ldi.
Viloyatdagi samarasiz 2 200 gektar bog‘ va tokzor hisobiga yiliga $10 mln eksport yo‘qotilayotgani, suv tejovchi texnologiya bo‘yicha Toshkent viloyati eng oxirgi o‘rinlarda ekanligi ta’kidlandi.
Toshkent viloyati hokimining qishloq xo‘jaligi bo‘yicha birinchi o‘rinbosari Botir Alimbekov qishloq xo‘jaligidagi imkoniyatlardan foydalanmagani, tayyor tizimni ishlata olmagani uchun lavozimidan ozod etildi.
Yig‘ilishda Ohangaron va Bo‘stonliqda 1 ming gektardan adir va tog‘ oldi yerlarida malina va golubika plantatsiyasini, Parkentda 2 ming gektar va Ohangaronda 1 ming gektarda uzum va gilos bog‘larini tashkil qilish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi.
Bunda, 5 ming aholini, ayniqsa kambag‘al oilalardan bo‘lganlarni daromadli qilish mumkin. Mutasaddilarga bir yilda 2,2 ming gektar bog‘ va tokzorni yangilash, Angrenda anor sharbatini ishlab chiqarishni boshlash, Ohangaron tumanida olxo‘rini qayta ishlash quvvatini yaratish topshirildi. Viloyatda bog‘dorchilik orqali eksportni $300 mlnga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, hududda prezident “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturi doirasida kelasi yili 116 ming aholini kambag‘allikdan olib chiqish bo‘yicha hisob-kitoblarni ma’qullamadi.
“Bor imkoniyatlar va yaratib berilayotgan sharoitlar hisobiga viloyatda kambag‘al oila qolishining o‘zi uyat”, — dedi davlati rahbari.
Toshkent viloyati kichik biznes orqali aholini ishli qilish bo‘yicha mamlakatda eng oxirgi o‘rinlarda turibdi. Viloyat sanoatining 25%i kichik biznesga to‘g‘ri keladi. Oilalar daromadida kichik biznes ulushi 1,5%ni tashkil qiladi.
Viloyatdagi 12 ming vakant o‘rinning 2 mingtasi obodonlashtirish, gul ekish, ko‘cha supirish kabi malaka talab etilmaydigan mehnatga to‘g‘ri keladi. Lekin, ish izlab yurgan 2 ming aholini bu ishlarga jalb qilish o‘rniga, ularga har yili 4 mlrd so‘m ishsizlik nafaqasi to‘lanayotgani qayd etildi.
Faoliyatidagi kamchiliklar va sohadagi ishlar qoniqarsiz olib borilayotgani uchun viloyat hokimining birinchi o‘rinbosari Erkin Muxitdinov lavozimidan ozod etildi.
Yig‘ilishda “Sayxunobod”, “Zarbdor”, “Uychi”, “G‘ijduvon” tajribalari asosida kambag‘al aholini band qilish bo‘yicha mutasaddilar oldida turgan vazifalar belgilab olindi.
Shuningdek, mehnat migratsiyasi masalalari bilan tizimli ishlash, chet elda mavsumiy ishlarda ishlab qaytgan va yana ketish istagida bo‘lganlarni hamda bu yil ish topa olmagan maktab bitiruvchilarini yuqori daromadli kasblarga, xorijiy tillarga o‘qitish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Viloyatning turizm salohiyatini to‘liq ishga solish, ayniqsa Bo‘stonliq, Parkent, Ohangaron tumanlari va Angren shahrida turistik maskanlarni ko‘paytirish vazifalari belgilab olindi.

Как ранее писал Spot, 15 октября Шавкат Мирзиёев провел совещание на тему социально-экономического развития Ташкентской области.
Несмотря на обилие земли и воды, средний доход с 1 гектара в столичном регионе ниже, чем в других областях. За последние три года более 21 тыс. га земельных участков переданы для земледелия 57 тыс. жителей. Объем их экспорта достиг $72 млн, что меньше прошлогоднего показателя.
Из-за неэффективости 2,2 тыс. га садов и виноградников теряется экспорт на сумму $10 млн в год. По внедрению водосберегающих технологий столичная область занимает последнее место, отмечалось на совещании.
Из-за этих и других недостатков первый замхокима области по сельскому хозяйству Ботир Алимбеков освобожден от должности.
На основе новой системы садоводства планируется создать плантации малины и голубики на предгорных землях в Ахангаране и Бостанлыке, виноградники и вишневые сады — в Паркенте и Ахангаране. В Ангрене наладят производство гранатового сока, в Ахангаранском районе — переработку сливы.
В этом году семьям в Ташобласти будет предоставлено дополнительно пять тыс. га земли для ведения сельского хозяйства и садоводства.
Президент поручил сделать столичный регион образцовым в садоводстве и довести экспорт до $300 млн.
Кроме того, глава государства не утвердил программу по выводу из бедности 116 тыс. человек в регионе. Ташкентская область занимает последнее место по трудоустройству населения через малый бизнес.
Так, из имеющихся 12 тыс. вакансий 2 тыс. связаны с неквалифицированной работой. Однако вместо привлечения безработных на эти рабочие места, им ежегодно выплачиваются пособия по безработице на 4 млрд сумов.
Первый замхокима Ташобласти по экономике и финансам Эркин Мухитдинов освобожден от должности в связи «с недостатками в деятельности и неудовлетворительной работой на местах».
В течение года была поставлена задача обеспечить занятость 27 тыс. малообеспеченных на основе опыта Сайхунабада, 8,5 тыс. — на основе опыта Зарбдора, 39 тыс. — на основе опыта Уйчи, а также 10 тыс. — на основе опыта Гиждувана. В результате выделения 1 трлн сумов льготных кредитов и 32 млрд сумов субсидий на проекты малого бизнеса к предпринимательской деятельности будет привлечено 30 тыс. человек.
Шавкат Мирзиёев отметил возможность по привлечению 10 млн туристов в столичный регион и поручил сформировать проекты на $1,5 млрд на следующий год. Высокие цены на туристические услуги объясняются превышением спроса над предложением, подчеркнул президент.