Avvalroq Shavkat Mirziyoyev 2025-yilgi davlat budjeti loyihasining asosiy yo‘nalishlarini belgilab bergani haqida xabar berilgandi. Keyingi yilda 78 tuman budjet xarajatlarini o‘zini-o‘zi moliyalashtirishga o‘tadi.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Akmalxon Ortiqov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida 2025-yilda barcha sohada xususiy sektorni jalb qilish rejalashtirilayotganini qayd etdi.
“Har bitta davlat muassasasi va korxonalari qanday qilib xususiy sektorni jalb qilishi, qaysi aktivlarni xususiylashtirishi, shuningdek, raqamlashtirish va xususiylashtirish bo‘yicha o‘rinbosar darajasida rahbarlar tayinlanishi to‘g‘risida ko‘rsatmalar berildi”, — dedi u.
Ortiqovning qayd etishicha, davlat tashkilotlarida DXSh mexanizmini joriy qilish, keraksiz aktivlarni sotish hisobiga tushumlarni amalga oshirish, davlat korxonalarida tranformatsiya jarayonini tezlashtirish va xalqaro bozorlarga chiqish borasida vazifalar belgilangan.
Shuningdek, raqobatga ega sohalar aniqlanib, xususiy sektor kirib kelgan sohalardagi davlat ishtirokidagi korxonalarni xususiylashtirish hamda bo‘sh yer uchastkalarini auksion orqali sotish bo‘yicha dastur ishlab chiqilib, 2025-yildan joriy etiladi.
Bosh prokuror o‘rinbosari, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti boshlig‘i Shamsiddin Sohibnazarov tadbirkorlarni “soyadan” olib chiqish rejalarini ma’lum qilib, bu budjet daromadlarini oshirish imkonini berishini qayd etdi. Prezident davlat xarajatlarini kamaytirish, kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash hamda mahalliylashtirish dasturlarini ko‘paytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
“Joriy yilning 16-yanvar kuni davlat rahbari yashirin iqtisodiyotni qisqartirishda qo‘shimcha manbalarni aniqlash bo‘yicha topshiriqlar bergandi. Bu borada Bosh prokurotura tomonidan qariyb 10 trln so‘m mablag‘lar budjetga undirildi. Ishlar davom ettiriladi. Bunga erishish uchun tadbirkorlar “soya"dan chiqarilib, ularning faoliyatini qonuniylashtirish amalga oshiriladi. Buning hisobiga budjetning daromad qismini ko‘paytirish choralari ko‘riladi”, — deya xulosa qildi u.
2023-yilning sentabr oyida ekspertlar tomonidan yashirin iqtisodiyot hajmi $32 mlrd (YIMning qariyb 40%i) deb baholangandi. Asosiy tarkibiy qismlar uy-joy va avtomobillarning ikkilamchi bozori, qishloq xo‘jaligi, norasmiy savdo va xizmat ko‘rsatish sohasidir.
Yil yakuniga kelib, bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashish uchun naqd pul muomalasini qisqartirish bo‘yicha prezident qarori loyihasi tayyorlanganini ma’lum qildi. Bunda ayrim to‘lovlarni faqat bank kartalari orqali to‘lash nazarda tutilgan.
2024-yil boshida Bosh prokuratura Departamenti va Hisob palatasi yashirin iqtisodiyotni jilovlash va budjet mablag‘larini to‘g‘ri sarflanishi uchun javobgar qilib belgilandi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев определил основные направления проекта государственного бюджета на 2025 год. В следующем году 78 районов переведут на самофинансирование бюджетных расходов.
Директор Агентства по управлению государственными активами (АУГА) Акмалхон Ортиков в интервью телеканалу O’zbekiston 24 заявил, что каждая государственная организация или предприятие должны определить активы, которые могут подлежать приватизации. Президент поручил назначить заместителей руководителей по приватизации и цифровизации.
«В каждом учреждении, министерстве, а также в сфере предоставления государственных услуг будет внедрен механизм государственно-частного партнерства. [На совещании] Внимание уделено поступлениям в бюджет за счет продажи избыточных активов и ускорения трансформации крупных государственных предприятий с выходом на международные рынки», — рассказал Ортиков.
По его словам, особое значение придается снижению расходов и повышению эффективности труда. В 2025 году планируется проанализировать конкурентные сферы и определить возможности для участия частного сектора. Более того, глава АУГА анонсировал разработку и внедрение программы приватизации предприятий с государственным участием, а также выставление на аукцион пустующих земельных участков.
Директор АУГА Акмалхон Ортиков. Фото: O’zbekiston 24 / Spot
Замгенпрокурора, начальник департамента по борьбе с экономическими преступлениями Шамсиддин Сохибназаров сообщил о планах по выводу предпринимателей из «тени», что повысит поступления в бюджет. Глава государства дал указания по сокращению госрасходов, подразумевая поддержку малого бизнеса и увеличение программ по локализации.
«16 января этого года руководитель страны давал поручения по снижению уровня теневой экономики. За истекший период удалось вывести из этого положения почти 10 трлн сумов. Эти работы будут продолжаться. Для этого будет проводиться легализация субъектов предпринимательства, будут приняты меры по увеличению доходной части государственной казны», — резюмировал он.
В сентябре 2023 года объем теневой экономики был оценен экспертами в $32 млрд (около 40% ВВП). Основные составляющие — вторичный рынок жилья и авто, сельское хозяйство, неформальная торговля и сфера услуг.
В июле Генпрокуратура создала Telegram-бот для борьбы с теневой экономикой. Через площадку принимаются как жалобы на нарушения, так и предложения по решению проблем.
По данным Агентства статистики, объем «скрытой» экономики в 2023 году приблизился к 100 трлн сумов, 80% из которых пришлись на сферу услуг.
Ранее Spot писал, что вдоль международных автодорог разместят 70 объектов придорожной инфраструктуры.