O‘zbekiston Afg‘oniston hukumati bilan o‘zbek yuk tashuvchilari uchun to‘lovlarni kamaytirish bo‘yicha kelishib oldi. Bu haqda Transport vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan yuk avtomobilining Afg‘oniston hududiga kirishi uchun yig‘im 28-sentabrdan boshlab 3 500 afg‘oniga (hozirgi kurs bilan $53,3) tushirildi. Bungacha bu 5 ming afg‘oni ($76,14) edi.
Amudaryo orqali o‘tuvchi “Do‘stlik” ko‘prigida ham yig‘im miqdori kamaytirilmoqda: 12 ming afg‘onidan ($182,73) 7 ming afg‘oni ($106,6)gacha. Jami yig‘imlar miqdori 6 500 afg‘onini ($98,97) tashkil etadi.
Shuningdek, Transport vazirligi Transafg‘on multimodal transport yo‘lagi orqali yuk tashuvlari uchun yig‘imlar miqdorini optimallashtirish bo‘yicha ishlar davom ettirilayotganini qayd etdi.
2023-yil yakunida tomonlar xalqaro avtomobil tashuvlarida undiriladigan yig‘im va to‘lovlarni paritet asosida o‘rnatishga kelishishgandi. Shu bilan birga, Afg‘oniston hududi orqali temir yo‘l yuk tashuvlariga o‘rnatilgan cheklov bekor qilindi.
Janubiy koridor
2021-yilning noyabr oyida O‘zbekistondan tranzit yuk, ya’ni to‘rt yuk mashina paxta ipidan iborat karvon Pokistonga yetib keldi. 2022-yilning fevralida Pokiston bilan tranzit savdo bitimi tasdiqlandi.
O‘sha yilning iyunida o‘zbekistonlik haydovchilar ilk marotaba O‘zbekiston-Afg‘oniston-Pokiston yo‘nalishi bo‘ylab yuk tashuvlarini bajardi. Toshkent — Termiz — Mozori-Sharif — Qobul — Peshavor — Karachi yo‘nalishi bo‘ylab 2760 km yo‘lni bosib o‘tildi.
Marshrutga xizmat ko‘rsatish uchun Termiz shahrida Xalqaro savdo markazi tashkil etildi. Uning birinchi bosqichi 2023-yil oxirida ish boshlagan. Joriy yilning may oyida erkin savdo zonasi faoliyatini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha prezident qarori qabul qilingan. Rasmiy ochilishi esa avgust oyida bo‘lib o‘tgan.

Узбекистан договорился с временным правительством Афганистана о снижении платежей для узбекистанских грузоперевозчиков, сообщила пресс-служба Минтранса.
Сбор за въезд зарегистрированного в Узбекистане грузового автомобиля на афганскую территорию с 28 сентября уменьшается до 3500 афгани ($53,30 по нынешнему курсу). До этого он составлял 5000 афгани ($76,14).
Также снижается плата за проезд по мосту Дружбы через Амударью. Если раньше она составляла 12 000 афгани ($182,73), то сейчас — 7000 афгани ($106,60).
Общая сумма экономии составляет 6500 афгани ($98,97). Минтранс продолжает работу по оптимизации размера платежей для перевозок по Трансафганскому транспортному коридору.
Южный путь
Узбекистан несколько лет назад начал работать над увеличением роли южных маршрутов экспорта товаров. Так, в ноябре 2021 года в Пакистан прибыл первый узбекистанский транзитный груз, а с марта 2022 года Пакистан запустил поставки мяса узбекским потребителям.
Для обслуживания маршрута в Термезе был создан Международный торговый центр. Его первая очередь заработала в конце 2023 года, а официальное открытие состоялось в августе этого года.
Незадолго до этого правительства двух стран заключили Соглашение о преференциальной торговле, отменяющее таможенные пошлины на 14 видов товаров. Также Узбекистан упростит выдачу фитосанитарных разрешений для афганской сельхозпродукции.
Погранпереход Айритом — Хайратон с 1 августа работает круглосуточно. Для посетителей Международного торгового центра в Термезе предоставляется 15-дневный безвизовый режим, а также налоговые льготы.
Три страны также совместно работают над проектом Трансафганской железной дороги — по плану, она в разы сократит время и расходы на доставку грузов. Ожидается, что магистраль сдадут в эксплуатацию в 2027 году.
Ранее Spot писал, что узбекская компания планирует инвестировать около $1 млрд в энергетику Афганистана.