Qoraqalpog‘istonning Qozog‘iston bilan chegara qismida yangi bojxona terminali ochilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Bojxona qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
Yangi terminal Nukus shahridan 450 km olisdagi “Dovut-ota” chegara bojxona postiga tutash hududda joylashgan bo‘lib, uning umumiy maydoni 6 gektarni tashkil etadi.
Hozirda terminal qurilishining yakuniy bosqichi davom etmoqda. Asosiy konstruktiv ishlar bajarilib, pardozlash va ichki muhandislik tarmoqlarini o‘tkazish ishlari yakunlanmoqda.
Terminal tarkibida bojxona, fitosanitariya, veterenariya va boshqa nazorat organlarining rasmiylashtiruv markazi, tovarlar bilan yuk operatsiyalarini amalga oshirish uchun ombor, bojxona ko‘rigini amalga oshirish maydonchasi joylashadi.
Shuningdek, terminal ishga tushgach bir vaqtning o‘zida 350tagacha yuk avtomobilini joylashtirish mumkin bo‘ladi. Haydovchilar uchun mexmonxona va oshxona, transport vositalariga texnik xizmat ko‘rsatish shoxobchalari faoliyat ko‘rsatadi.
Terminalni ishga tushirish bilan birga, yaqin kunlarda “Qo‘ng‘irot-Beynau” yo‘nalishidagi 240 km. yo‘lning foydalanishga topshirish rejalashtirilmoqda. Bu esa bojxona posti orqali tashqi savdo yuklari harakati samaradorligini oshirishi kutilmoqda.
Avvalroq Andijon va Namanganda O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi chegara posti ochilgani haqida xabar berilgandi.

В Каракалпакстане готовится к открытию новый таможенный терминал на границе с Казахстаном, сообщила пресс-служба Таможенного комитета.
Терминал располагается на территории пограничного поста Даут-ата, в 450 км к северо-западу от Нукуса, и занимает площадь в 6 га. Основные конструктивные работы уже завершены, сейчас идет отделка и прокладка коммуникаций.
На парковке терминала после его открытия смогут одновременно разместиться до 350 грузовых автомобилей. Здесь же наряду с таможенным будет организован ветеринарный, фитосанитарный досмотр и другие виды контроля по принципу «единого окна».
Комплекс будет включать специальный склад для проведения грузовых операций. Кроме того, при терминале будут работать хостел и столовая для водителей, а также пункты техобслуживания.
Параллельно с открытием терминала планируется сдать в эксплуатацию реконструированный участок автодороги Кунград — Бейнеу длиной 240 км. Ожидается, что это повысит эффективность внешнеторговых операций, проводимых через пост.
В июле близ погранперехода «Олот» в Бухарской области таможенный терминал и логистический центр. Комплекс со складом на 6 тыс. кв. м. может одновременно разместить до 900 грузовиков.