“KPMG ma’lumotlariga ko‘ra, 2027-yilga borib „e-commerce“ tarkibida „e-grocery“ ulushi 8,3 baravarga o‘sishi mumkin,” — dedi top-menejer.
“Uzum Tezkor” tadqiqoti O‘zbekistondagi 85% iste’molchi oziq-ovqat mahsulotlarini onlayn yetkazib berishga buyurtma bermasligini ko‘rsatdi. Haftada bir necha marta buyurtma beruvchilarning ulushi umumiy miqdorning 2,5%idan ham oshmaydi, dedi u.
Kovakin elektron oziq-ovqat mahsulotlari savdosini rivojlantirish uchun bir nechta to‘siqlarni aniqladi:
- narx;
- assortimentning kengligi;
- savdolashish imkoniyatining mavjud emasligi.
“Uzum tezkor” tijorat direktorining so‘zlariga ko‘ra, “e-grocery"dagi eng ommabop pozitsiyalar qatorida “palov uchun zarur bo‘lgan barcha narsalar — guruch va yog‘” turadi. Top-kichik toifalar orasida yog‘, souslar va ziravorlar; suv, sharbat va ichimliklar; pishiriq va shirinliklar; makaron va yormalar; choy, qahva va kakao mavjud.
Kovakinning qo‘shimcha qilishicha, kompaniya assortimenti katta, ammo “mevalar, sabzavotlar, tarqatish punktlariga tashish qiyin bo‘lgan narsalarni” o‘z ichiga olmaydi.
Bundan tashqari, u moliyaviy texnologiyalar bilan yaqindan hamkorlik qilish zarurligini ta’kidlab, “fintex bilan katta sinergiya"ni” qayd etdi. Avgust oyi boshida “Uzum Bank” Visa virtual kartasiga oldindan buyurtmani ishga tushirdi.
Avvalroq, ILMA marketpleyslarni taqdim etilgan tovarlar va xizmatlar uchun javobgarlik zanjiriga kiritishni taklif qilayotgani haqida xabar berilgandi.

Коммерческий директор Uzum Tezkor Андрей Ковакин рассказал о развитии рынка электронной коммерции в Узбекистане. С презентацией он выступил 16 октября на форуме Retail Week Central Asia, передает корреспондент Spot.
«Доля e-grocery в составе e-commerce к 2027 году может вырасти в 8,3 раза, по данным KPMG», — поделился топ-менеджер.
Согласно исследованию Uzum Tezkor, в Узбекистане 85% потребителей не заказывают онлайн-доставку продуктов. Доля тех, кто делает заказы несколько раз в неделю, не превышает 2,5% от общего числа, сообщил он.
Ковакин выделил несколько барьеров для развития e-grocery:
- цена;
- широта ассортимента;
- отсутствие возможности для торга.
Фото: Retail Week Central Asia / Spot
По словам коммерческого директора Uzum Tezkor, самыми популярными позициями в e-grocery является «все, что нужно для плова — рис и масло». Среди топ-подкатегорий значатся масло, соусы и приправы; вода, соки и напитки; выпечка и сладости; макароны и крупы; чай, кофе и какао.
Ковакин добавил, что ассортимент у компании большой, но не включает «фруктов, овощей, всего, что тяжело транспортировать на пункты выдачи».
Кроме того, он подчеркнул необходимость тесного взаимодействия с финансовыми технологиями, отметив «большую синергию с финтехом». В начале августа Uzum Bank запустил предзаказ виртуальной карты Visa.
Ранее Spot писал, что НАПП предлагает включить маркетплейсы в цепочку ответственности за предоставляемые товары и услуги.