22-oktabr kuni Taras Shevchenko ko‘chasida sayyohlik xiyoboni yaratish bo‘yicha ishlarning ikkinchi bosqichi boshlandi. Bu haqda Mirobod tumani hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Shu sababli Said Baraka va Nukus ko‘chalari kesishmasidan avtomobillar harakatining chap qismi qisman to‘sib qo‘yilgan.
Cheklovlar soat 10:00 dan kuchga kirdi va faqat chap bo‘lakka tegishli. Taras Shevchenkodagi qurilish ishlari qachon yakunlanishi rejalashtirilgani ma’lum qilinmagan.
Hokimlik tirbandliklarni oldini olish uchun haydovchilarga aylanma yo‘llardan foydalanishni tavsiya qiladi va vaqtinchalik noqulayliklar uchun uzr so‘raydi.
Taras Shevchenkodagi “gastronomik” ko‘cha qurilishining birinchi bosqichi 11-oktabrda yakunlandi, garchi dastlab sentyabrda ochilishi rejalashtirilgan edi.
Biroq, asfalt granit qoplamaga almashtirilgani va manzarali daraxt ko‘chatlari ekish sustkashlikka yo‘l qo‘yilgani sababli muddat bir necha bor kechiktirilgan. Umuman olganda, ochilish to‘rt marta qoldirildi.
Gastronomik ko‘cha bo‘ylab 6ta foto-zona barpo etilgan, 39ta kichik va 17ta katta torsherlar o‘rnatilgan, 1ta avtobus bekati qurilgan, 39ta videokuzatuv kameralari va yuzni tanish tizimlari, 20ta o‘rindiq va axlat qutilari o‘rnatilgan hamda Wi-Fi tarqatish tizimlari montaj qilingan.

22 октября стартовал второй этап работ по созданию туристической аллеи на улице Тараса Шевченко в Ташкенте. Об этом сообщает пресс-служба хокимията Мирабадского района.
От пересечения улиц Саида Барака и Нукус частично перекрыта левая полоса движения. Ограничения вступили в силу с 10:00 и касаются лишь левой полосы движения. Когда планируется закончить строительные работы на Тараса Шевченко не уточняется.
Хокимият рекомендует водителям использовать объездные маршруты, чтобы избежать пробок, и приносит извинения за временные неудобства.
Первый этап строительства «гастрономической» улицы на Тараса Шевченко завершился 11 октября, хотя изначально ее планировали открыть еще в сентябре. Однако сроки неоднократно переносили из-за замены асфальта на гранитное покрытие и задержек с высадкой декоративных деревьев. В общей сложности открытие переносилось четыре раза.
Вдоль улицы было установлено шесть фотозон, 39 малых и 17 больших торшеров, 39 камер видеонаблюдения и система распознавания лиц, 20 скамеек и урн для мусора, смонтированы точки Wi-Fi и построена автобусная остановка.
Хокимият ранее сообщал о возможном третьем этапе строительства, который может затронуть участок от пересечения улиц Шахрисабз и Фидокор (400 метров). На данный момент детали не уточняются.