Raqobat qo‘mitasi “Davr Bank"ka nisbatan moliyaviy jarima qo‘lladi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati xabar berdi.
Bank tomonidan e’lon qilingan tashqi reklamalarda “Davr mobile ilovasida 50 mln so‘mgacha onlayn mikrokredit” mazmunidagi reklama axboroti berilgan.
Mazkur reklama bo‘yicha bankning rasmiy veb-sayti o‘rganilganda, mikroqarz istalgan maqsadlarda foydalanish uchun ajratilishi, “Davr mobile” ilovasi orqali rasmiylashtirilishi, qarz oluvchi kamida oxirgi 6 oy davomida doimiy ish joyiga hamda oylik daromadga ega bo‘lgan bo‘lishi ko‘rsatilgan. Bunda mikroqarz muddati 60 oygacha, foiz stavkasi — 43%, qarz miqdori — 50 mln so‘m etib belgilangan.
Toshkent shahrining bir qator ko‘chalarida joylashgan LED monitorli reklama obyektlarida “Tadbirkorlar uchun 5 mlrd so‘mgacha kredit, 24%dan” mazmunidagi reklamalar joylashtirilgan.
Mazkur reklama bo‘yicha bankning rasmiy veb-sayti o‘rganilganda, kredit asosiy vositalarni sotib olish uchun ajratilishi, uning muddati 60 oygachani tashkil etishi, foiz stavkasi — 32,99%, miqdori esa 5 mlrd so‘mligi ko‘rsatilgan.
Har ikki holatda ham mikroqarz va kredit bo‘yicha qo‘shimcha shartlar va muhim ma’lumotlar tashqi reklamada ko‘rsatilmagan.
Qo‘mita Maxsus komissiyasi tomonidan qonunchilik talablari buzilishi alomatlari bilan “Davr Bank"ga nisbatan ish qo‘zg‘atilib, moliyaviy jarima qo‘llash haqida qaror qabul qilindi. Qonunbuzilish holatini bartaraf etish va kelgusida yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Oktabr oyi boshida reklama qonunchiligini buzgani uchun Hamkorbank jarimaga tortilgandi. Bank mikroqarz bo‘yicha reklamasida uning muhim shartlarini ko‘rsatmagani ma’lum bo‘ldi.

Комитет по конкуренции провел расследование в отношении Davr Bank по поводу рекламы на внешних носителях. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
В одном из рекламных материалов сообщалось о возможности получить микрокредит на сумму до 50 млн сумов через приложение Davr Mobile. При этом, как выяснил Комитет, не упоминались дополнительные условия и другая важная информация.
Для получения микрокредита требуется иметь постоянную работу на протяжении 6 месяцев до подачи заявки, а также иметь ежемесячный официальный трудовой доход. Кроме того, не была указана ставка по кредиту — 43% годовых.
Также Комитет отметил рекламу на LED-экранах с предложением для бизнеса получить до 5 млрд сумов по ставке от 24%. На сайте уточнялось, что кредит предназначается для покупки основных средств и выдается на срок до 5 лет при максимальной ставке в 32,99%.
Спецкомиссия возбудила в отношении банка дело о нарушении законов «О рекламе» и «О защите прав потребителей». На финансовое учреждение наложили штраф, а также направили предписание с требованием прекратить нарушения.
За июль-август Комитет оштрафовал пять банков за нарушения закона «О рекламе». В случае «Ипотека-банка», «Ипак Йули», AVO bank и Universalbank причиной стало неуказание в рекламе важной информации об услугах.
Еще один штраф был выписан в октябре. Тогда орган выявил нарушения в рекламных материалах о микрозаймах от Hamkorbank.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции признал доминирующее положение Yandex Eats и Express24 на рынке доставки еды.