Avvalroq Iqtisodiyot va moliya vazirligining kelgusi yil uchun taqdim etgan budjetnomasi bilan 2025-yilda asosiy soliqlarni o‘zgarishsiz qoldirish belgilanayotgani ma’lum bo‘lgandi.
Foyda solig‘i 15%, QQS va jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i — 12%, aylanmadan olinadigan soliq — 4%, yuridik shaxslar mol-mulki solig‘i 1,5% bo‘ladi. Qishloq xo‘jaligi yerlarini sug‘orish uchun suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq 1 kub metri uchun 100 so‘mga tenglashtiriladi.
Keyingi yilda tovar va xizmatlarni elektron platformalar orqali sotuvchilarga soliqlarni oshirish taklif etilmoqda. Buning uchun foyda solig‘i 7,5%dan 10%ga, aylanmadan olinadigan soliq 2%dan 3%ga oshiriladi.
Shuningdek, JSTning subsidiyalar va kompensatsiya choralari to‘g‘risidagi bitimiga asosan tovar va xizmatlar eksportidan olinadigan daromadlar bo‘yicha foyda va aylanma soliq imtiyozlarini bekor qilish taklif etilmoqda. 2023-yilda bu imtiyozlar hajmi 1,13 trn so‘mni tashkil etgan.
2023-yilda birinchi marta joriy etilgan aylanmadan olinadigan soliqning qat’iy stavkalarini oshirish rejalashtirilgan va uning amal qilish muddati 2026-yilgacha etib belgilanmoqda. To‘lov miqdori quyidagicha o‘zgaradi:
Yillik tovar aylanmasi, mln so‘m
Amaldagi stavka, mln so‘mda
Taklif etilayotgan stavka, mln so‘mda
500 mlngacha
25
30
500−1000
34
40
Yakka tartibdagi tadbirkorlarning qat’iy belgilangan miqdordagi soliq stavkalarini 10%ga oshirish rejalashtirilgan. Faoliyat turi va joylashgan hududiga qarab minimal va maksimal stavkalar ham joriy etiladi.
Yiliga 100 mln so‘mgacha daromad oladigan YTTlar xodimlariga ish haqidan 12% stavkadagi JShODSni yoki yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun belgilangan qat’iy daromad solig‘ining 50%ini to‘lash huquqi beriladi. Shuningdek, bozor va savdo majmualaridagi bozorlardagi YTTlar xodimlari uchun ijtimoiy soliqni BHMning 1 baravarigacha kamaytirish taklif etilmoqda.
Bundan tashqari, kelasi yildan jismoniy va yuridik shaxslarning turar va noturar ko‘chmas mulkiga solinadigan mol-mulk solig‘i 10%ga oshiriladi. Shu bilan birga, yuridik va jismoniy shaxslardan olinadigan yer solig‘ining bazaviy stavkasi ham 10%ga indeksatsiya qilinadi.
Avvalroq Istiqbolli loyihalar milliy agentligi marketpleyslarni taqdim etilayotgan tovar va xizmatlar uchun javobgarlik zanjiriga kiritishni taklif qilgandi.

Основные налоги в 2025 году планируется оставить без изменений. Об этом говорится в бюджетном послании Минэкономфина на будущий год.
Ставка налога на прибыль составит 15%, НДС и налога на доходы физлиц — 12%, налога с оборота — 4%, налога на имущество юрлиц — 1,5%. Налог за пользование водными ресурсами для полива сельскохозяйственных земель будет равен 100 сумам за 1 кубометр.
В новом году предлагается поднять налоги для субъектов предпринимательства, реализующих товары и услуги через электронные площадки. Ставка налога на прибыль поднимется с 7,5% до 10%, налога с оборота — с 2% до 3%.
Также предлагается отменить льготы по налогам для доходов, полученных от экспорта товаров и услуг, на основе Соглашения ВТО по субсидиям и компенсационным мерам. Объем этих льгот в 2023 году составил 1,13 трлн сумов.
Впервые введенные в 2023 году фиксированные ставки налога с оборота планируется увеличить, а в качестве конечной даты действия нормы обозначается 1 января 2026 года. Размеры платежей изменятся следующим образом:
Годовой оборот, млн сумов
Текущая ставка, млн сумов
Предлагаемая ставка, млн сумов
до 500
500 — 1000
34
40
Фиксированные налоговые ставки для индивидуальных предпринимателей планируется поднять на 10%. Также вводятся минимальные и максимальные ставки в зависимости от местности и вида деятельности.
Жокаргы Кенес Каракалпакстана и региональные Кенгаши получат возможность устанавливать размеры платежей для районов и городов в пределах диапазонов. Ожидается, что это позволит учитывать экономическое развитие местности при определении налогов.
Сотрудники ИП, получающие в год до 100 млн сумов дохода, получат выбор платить НДФЛ по общей ставке 12% или в размере 50% от фиксированной ставки для ИП. Также предлагается снизить соцналог для работников ИП на базарах в торговых комплексах до 1 БРВ.
Налоги на движимое (автотранспорт) и недвижимое имущество физлиц и юрлиц будут увеличены на 10%. Также на 10−12% поднимутся минимальные размеры платы за аренду недвижимости.
Планируется отменить льготы по НДС для перевозки пассажиров общественным транспортом по установленным тарифам. Также прекратится действие льгот для продажи товаров и услуг юрлицами, единственными учредителями которых являются организации лиц с инвалидностью.
Ранее Spot писал, что в 2025 году 78 районов планируется перевести на самофинансирование местных бюджетов.