Markaziy bank boshqaruvi 31-oktabrdagi yig‘ilishida asosiy stavkani yillik 13,5% darajasida saqlab qolish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu haqda regulyator matbuot xizmati xabar berdi.
Iqtisodiyotdagi yuqori iste’mol va investitsion faollik hamda ayrim turdagi tovarlar va xizmatlar taklifidagi o‘zgarishlar ta’sirida inflyatsiyani oshiruvchi bosimlar saqlanib qolmoqda.
Inflyatsiyaning barqaror pasayib borishi va o‘rta muddatda 5%lik target ko‘rsatkichiga erishish uchun pul-kredit sharoitlarini nisbatan qat’iy darajada saqlab qolish lozim bo‘ladi.
Sentabr oyida umumiy inflyatsiya yillik 10,5%ni tashkil etib, uchinchi chorak davomida o‘zgarishsiz qoldi. Bazaviy inflyatsiya dinamikasi yillik 7,1% doirasida shakllandi. Bunga yuqori iste’mol talabi, yoqilg‘i resurslari narxi va tariflarining erkinlashtirilishi xizmatlar narxlariga o‘tishi hamda ayrim turdagi oziq-ovqat mahsulotlari narxining oshishi ta’sir qildi.
Meva va sabzavotlar o‘rtacha narxlarida pasayish davom etib, bu umumiy inflyatsiyani pasaytiruvchi omillardan bo‘lmoqda. Oktabr oyidagi haftalik kuzatuvlar iste’mol tovarlari narxlarining nisbatan barqaror bo‘lganligini va oylik o‘zgarish o‘tgan yilning mos davridagi ko‘rsatkichlardan past shakllanishini ko‘rsatmoqda.
Aholi va tadbirkorlarning inflyatsion kutilmalari hamda inflyatsiyaning joriy va prognoz darajasi o‘rtasidagi tafovut yuqoriligicha qolmoqda. Sentabrda o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, inflyatsion kutilmalar mos ravishda 13,3% va 12,6%ni tashkil etdi.
Joriy yilning so‘nggi choragida nisbatan qat’iy pul-kredit sharoitlari ta’sirida inflyatsion jarayonlarning ma’lum darajada pasayishi hamda yil yakunida umumiy inflyatsiyaning 9,5% atrofida shakllanishi kutilmoqda.
To‘qqiz oyda iqtisodiyotning barcha asosiy tarmoqlarida kuzatilgan ijobiy o‘sish dinamikasi hisobiga YIMning real o‘sishi 6,6%ni tashkil etdi. Investitsion faollikning yuqoriligi iqtisodiy o‘sishni qo‘llab-quvvatlamoqda.
Transchegaraviy pul o‘tkazmalarining o‘sishi aholi daromadlarining oshirishga, o‘rtacha ish haqi va real daromadlarning o‘sishi esa iste’mol faolligini oshirmoqda. Bunda xizmatlar va chakana savdo sohalaridagi yuqori o‘sish kuchli iste’mol talabi shakllanayotgani bilan izohlanadi. Mazkur tendensiyalaridan kelib chiqib, joriy yilda YIMning real o‘sishi 6,0−6,5% atrofida bo‘lishi kutilmoqda.
Pul bozori foiz stavkalari va davlat qimmatli qog‘ozlari daromadliligi iqtisodiyotda nisbatan qat’iy pul-kredit sharoitlari saqlanayotganligini ko‘rsatmoqda. Bank tizimidagi yuqori real foiz stavkalari aholining jamg‘arish faolligini oshirmoqda. Kredit qo‘yilmalari o‘sishining mo‘tadillashuvi va omonatlardagi yuqori o‘sish talabni muvozanatlashtirish va inflyatsiyaga monetar omillarni pasaytirish imkonini beradi.
Inflyatsiyani oshiruvchi, xususan, kelgusi choraklarda energiya resurslarining yetarli ta’minoti va narxining qisqa muddatli o‘zgarishi, ayrim tovarlar taklifida uzilishlar va xizmatlar narxining nisbatan yuqori darajalari saqlanib qolishi bilan bog‘liq xatarlar yuzaga chiqishi mumkin.

31 октября правление Центрального банка решило сохранить основную ставку на уровне 13,5% годовых, сообщает пресс-служба регулятора.
В сентябре годовая инфляция составила 10,5%, не изменившись в третьем квартале. Базовая инфляция растет из-за высокого потребительского спроса, переноса в цены на услуги либерализации тарифов и цен топливных ресурсов, роста цен на отдельные виды продовольственных товаров, сформировавшись в последнем месяце на уровне 7,1% год к году.
При этом средние цены на фрукты и овощи продолжают снижаться — это один из факторов замедления общей инфляции. Еженедельные наблюдения в октябре указывают на относительную стабильность цен потребительских товаров, а месячное изменение формируется ниже годовых показателей.
В ЦБ отмечают большой разрыв инфляционных ожиданий населения и бизнеса с текущим и прогнозируемым уровнями инфляции. Ожидания граждан по инфляции составили 13,3%, а предпринимателей - 12,6%.
«В последнем квартале текущего года под влиянием относительно жестких денежно-кредитных условий ожидается некоторое снижение инфляционных процессов, а общая инфляция по итогам года прогнозируется на уровне около 9,5%», — говорится в сообщении.
В январе-сентябре реальный рост ВВП составил 6,6% благодаря положительной динамике роста, наблюдавшейся во всех основных отраслях. Высокие темпы прироста денежных переводов по сравнению с прошлым годом способствуют увеличению доходов населения.
Рост средней зарплаты и реальных доходов поддерживают потребительскую активность — особенно в сфере услуг и розничной торговли. Регулятор прогнозирует в 2024 году реальный темп роста ВВП на уровне 6,0−6,5%.
Процентные ставки денежного рынка и доходность облигаций отражают сохранение относительно жестких денежно-кредитных условий. Высокие реальные процентные ставки в банках повышают сберегательную активность населения. Умеренные темпы роста кредитования и высокие темпы роста депозитов позволят сбалансировать совокупный спрос и снизить влияние монетарных факторов на инфляцию.
«При этом в ближайшие кварталы могут возникнуть проинфляционные риски, связанные с поставками энергоресурсов и краткосрочным изменением их цен, перебоями в поставках отдельных товаров, сохранением относительно высоких цен на услуги», — предупреждают в Центробанке.
Регулятор подчеркивает, что «при любых условиях» продолжит реализацию денежно-кредитной политики, направленной на достижение целевого показателя инфляции в 5%, «уделяя особое внимание балансу спроса и предложения в экономике, инфляционным ожиданиям и темпам реализации структурных реформ».