AQSh Moliya vazirligining Xorijiy aktivlarni nazorat qilish boshqarmasi (OFAC) Rossiya harbiy-sanoat kompleksini rivojlantirish bilan bog‘liqligi taxmin qilinayotgan 275ga yaqin shaxs va tashkilotlarga nisbatan sanksiyalar joriy qildi.
SDN ro‘yxatiga 400ga yaqin jismoniy va yuridik shaxslar, shu jumladan Rossiya mudofaa vazirining besh o‘rinbosari kiradi. Cheklovlar orasida “Rosatom Digital Solutions” va “Rosatom Microelectronics”, shinalar ishlab chiqaruvchi “Cordiant”, “Chip and Dip” kompaniyasi, “Transmashholding” bosh direktori Kirill Lipa va Moskva aviatsiya instituti ham bor.
Bundan tashqari, sanksiyalar Xitoy, Shveysariya, Turkiya, BAA, Hindiston va boshqa mamlakatlarning chet el fuqarolari va yuridik shaxslariga ham ta’sir ko‘rsatdi.
AQSH Moliya vazirligi O‘zbekistondan ikki kompaniya — “Uzstanex” va “The Elite Investment Group"ni sanksiyalar ro‘yxatiga kiritdi.
Korxonalar va tashkilotlarning yagona davlat reyestri ma’lumotlariga ko‘ra, “Uzstanex” 2018-yil iyul oyida ro‘yxatdan o‘tgan va “mexanik dastgohlarning ulgurji savdosi” bilan shug‘ullanadi. Toshkent shahrining Yashnobod tumanida joylashgan kompaniyaning ustav fondi 65 mln so‘mni tashkil etadi. Firmaning yagona ta’sischisi — Abramov Vasiliy Vitalevich, uning direktori — Boysov Dmitriy Aleksandrovich.
“The Elite Investment Group” 2024-yil yanvarida “ulgurji ixtisoslashmagan savdo” uchun ta’sis etilgan. Ustav jamg‘armasi 3 mln so‘m bo‘lgan kompaniya Toshkent viloyatining Yangiyo‘l tumanida joylashgan. Uning asoschisi va direktori Kazakbayeva Nodira Abdusattorovna hisoblanadi.
AQSH Davlat departamentining ma’lum qilishicha, “The Elite Investment Group” 2024-yilning mart oyidan may oyiga qadar Rossiya kompaniyalariga, jumladan, AQShda ro‘yxatdan o‘tgan va Rossiyada joylashgan “GTS Group” kompaniyasiga yuqori ustuvorlikdagi tovarlarning umumiy ro‘yxatidan (CHPL) taxminan $190 minglik mahsulotlar, shu jumladan, Turkiyaning “Guclu Global” kompaniyasidan agent-tashuvchi sifatida foydalangan holda elektr transformatorlarini yetkazib bergan.
2023-yilning noyabrida AQSh O‘zbekistonning “Mvizion” kompaniyasiga qarshi sanksiyalar kiritdi. AQSh Savdo vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, bu Rossiya armiyasi uchun dronlarni ishlab chiqarish bilan bog‘liq edi.
Joriy yil fevral oyi oxirida AQSh Moliya vazirligi sanksiyalar ro‘yxatiga yana bir qo‘shimcha kiritilganini e’lon qildi. Ular orasida vakolatxonasi Toshkentda bo‘lgan “Polar Star Logistics” transport kompaniyasi, shuningdek, asli o‘zbekistonlik, Rossiya kichik energetika assotsiatsiyasi prezidenti, BAAdagi “Business Russia” savdo uyi direktori Maksim Zagornov ham bor edi.

Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) Минфина США ввело санкции в отношении около 275 лиц и организаций, связанных предположительно с развитием военно-промышленного комплекса РФ.
В SDN-лист включены почти 400 физических и юридических лиц, включая пять заместителей министра обороны России. Под ограничения также попали «Росатом Цифровые решения» и «Росатом Микроэлектроника», производитель шин «Кордиант», компания «Чип и Дип», гендиректор «Трансмашхолдинга» Кирилл Липа и Московский авиационный институт.
Кроме того, санкции коснулись иностранных граждан и юрлиц из Китая, Швейцарии, Турции, ОАЭ, Индии и других стран.
Американский Минфин включил в санкционный список две компании из Узбекистана — Uzstanex и The Elite Investment Group.
Соглано ЕГРПО, Uzstanex была зарегистрирована в июле 2018 года и занимается «оптовой торговлей механическими станками». Уставной фонд компании, которая располагается в Яшнабадском районе Ташкента, составляет 65 млн сумов. Единственный учредитель фирмы — Абрамов Василий Витальевич, ее директор — Бойсов Дмитрий Александрович.
The Elite Investment Group учреждена в январе 2024 года для «оптовой неспециализированной торговли». Компания с уставным фондом в 3 млн сумов располагается в Янгиюльском районе Ташкентской области. Ее учредитель и директор — Казакбаева Нодира Абдусатторовна.
Госдеп США сообщил, что The Elite Investment Group с марта по май 2024 года поставила российским компаниям, в том числе подсанкционной и базирующейся в России «ГТС Групп», продукцию из Общего списка товаров высокого приоритета (CHPL) на сумму около $190 тысяч, включая электрические трансформаторы, используя турецкую Guclu Global в качестве агента-перевозчика.
В ноябре 2023 года США ввели санкции против компании Mvizion из Узбекистана. По данным американского Минторга, она была связана с производством беспилотников для российской армии.
В конце февраля Минфин США объявил об очередном пополнении своих санкционных списков. В них вошли транспортная компания Polar Star Logistics с офисом в Ташкенте, а также уроженец Узбекистана Максим Загорнов — президент Российской ассоциации малой энергетики и директор Торгового дома «Деловой России» в ОАЭ.
Ранее Spot писал, что МИД Казахстана выступил против использования своей территория для обхода санкций.