Davlat rahbari o‘z nutqida yetakchi davlatlar o‘rtasidagi raqobat va ishonchsizlik muhiti keskin kuchayayotgani, ziddiyatlar sabab turli xavf-xatarlar ortayotgani savdo, investitsiya, transport, energetika kabi sohalardagi qo‘shma reja va loyihalarga to‘siq bo‘layotganini qayd etdi.
Turkiy dunyo xartiyasining qabul qilinishi qardosh davlatlar va xalqlar o‘rtasida kuchayayotgan hamkorlik misoli ekani ta’kidlandi. Sammit kun tartibidan kelib chiqib, prezident bir qator ustuvor masalalarga to‘xtalib o‘tdi.
Xususan, tashkilotning shartnomaviy-huquqiy bazasini kengaytirish va mustahkamlash muhimligi ta’kidlandi. Bunda Turkiy davlatlarning strategik sheriklik, abadiy do‘stlik va qardoshlik to‘g‘risidagi shartnomasini qabul qilish taklif etildi.
Tashkilot doirasida yangi iqtisodiy imkoniyatlar makonini yaratish uchun quyidagi yo‘nalishlarda aniq bitim va kelishuvlarni ishlab chiqish tashabbusi ilgari surildi:
- tarif va notarif to‘siqlarni bartaraf etish;
- savdo-bojxona tartib-qoidalarini yengillashtirish;
- elektron tijorat platformalarini rivojlantirish.
Savdo sohasidagi salohiyatni kengaytirishga qaratilgan chuqur tadqiqotlar olib borish uchun yaqin istiqbolda Toshkentda yetakchi tahlil markazlarining anjumanini o‘tkazish taklif qilindi.
Kelgusi yil uchun iqtisodiy forum, savdo va sanoat ko‘rgazmalari, mintaqa va viloyatlarning o‘zaro tashrif rejalarini, davlat xaridlarida ishtirok etish, kooperatsiya va lokalizatsiya qo‘shma dasturini qabul qilish kerakligi aytildi.
Shu bilan birga, oliyaviy instrumentlarni joriy etish, Turkiy investitsiya fondi faoliyatini faollashtirish va Turkiy taraqqiyot bankini tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
Mintaqaviy ahamiyatga ega loyihalarga xalqaro moliya institutlari va xorijiy investitsiya kompaniyalarini jalb qilish maqsadida Turkiy investitsiya forumini tashkil etish va uning birinchi yig‘ilishini O‘zbekistonda o‘tkazish taklif qilindi.
Transport yo‘laklaridan samarali foydalanish, O‘rta yo‘lak bo‘yicha tranzit tariflarini maqbullashtirish, chegaralarni kesib o‘tish jarayonlarini soddalashtirish, yangi logistika tizimlari va qo‘shma operatorlarni yaratish masalalari belgilandi.
Prezident “Raqamli turkiy dunyo” konsepsiyasini ishlab chiqishni taklif qildi. U kelajak iqtisodiyotini joriy etish, IT-sohasida bilimlarni almashish, innovatsiyalar, infratuzilma va ilm-fanning raqamli tizimlarini, yirik ma’lumotlar markazlarini yaratishga qaratilgan.
Shuningdek, tashkilot doirasida tashishlarda elektron hujjat aylanishiga o‘tish va ularni o‘zaro tan olish bo‘yicha ko‘p tomonlama bitimni imzolash tashabbusi ilgari surildi. Buning uchun Turkiy davlatlar logistika markazlari va yuk tashuvchilar alyansi bilan Xalqaro logistika konferensiyasini o‘tkazish kerakligi qayd etildi.
Sammit yakunida Bishkek deklaratsiyasi, Turkiy dunyo xartiyasi, shuningdek, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha qator kelishuvlar qabul qilindi.

Шавкат Мирзиёев выступил на проходящем в Бишкеке заседании глав стран, входящих в Организацию тюркских государств. Речь опубликовала пресс-служба президента.
Глава Узбекистана отметил принятие на саммите Хартии тюркского мира как «отражение многогранного сотрудничества» между участниками ОТГ. Также он обозначил несколько приоритетных направлений для сотрудничества.
Одним из них стало создание «пространства новых экономических возможностей». Мирзиёев призвал увеличить взаимную торговлю внутри блока, ускорить устранение тарифных и нетарифных барьеров, упростить торговые и таможенные процедуры.
Президент выдвинул инициативу совместной программы промышленной кооперации, локализации и участия в госзакупках. Также он рекомендовал проработать создание общих платформ электронной коммерции.
Также Мирзиёев обратил внимание на обеспечение непрерывности инвестиционных процессов. Подорожание кредитных ресурсов для развивающихся стран должно стимулировать ОТГ ко внедрению своих финансовых инструментов, подчеркнул он.
В частности, президент призвал создать Тюркский банк развития и активизировать работу Тюркского инвестфонда. Он предложил провести инвестфорум для привлечения международных финансовых институтов и инвестфондов к региональным проектам.
Кроме того, Узбекистан предложил разработать концепцию «цифрового тюркского мира». Ожидается, что она простимулирует обмен опытом в IT-сфере, развитие инновационных экосистем, цифровой инфраструктуры и дата-центров.
Еще одно приоритетное направление — использование транспортных коридоров. Глава государства указал на целесообразность оптимизации транзитных тарифов и упрощенного пересечения границ для грузоперевозок по Срединному коридору.
Узбекистан выступает за соглашение между членами ОТГ о переходе на электронный документооборот в перевозках, отметил президент. Также он призвал развивать совместные транспортные предприятия.