O‘zbekiston Rossiya, Xitoy, Yevropa Ittifoqi va boshqa rivojlangan davlatlar bilan Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda. Bu haqda 6-noyabr kuni “O‘zbekistonda Yevropa iqtisodiyoti kunlari” haftaligida prezidentning JST bo‘yicha maxsus vakili Azizbek Urunov ma’lum qildi, deya xabar berdi “Spot” muxbiri.
Noyabr oyida O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha AQSh bilan bir yildan ortiq davom etgan muzokaralarni yakunladi. Shu tariqa, Qo‘shma Shtatlar mamlakatning tashkilotga a’zoligini qo‘llab-quvvatlagan 21-davlatga aylandi.
“Bizda [JSTga a’zo bo‘lish borasida] bosqichma-bosqich yakunlanayotgan ikki tomonlama muzokaralar bo‘yicha davlatlarning arizalari mavjud. Biz 21ta davlat bilan muzokaralar yakunlanganini ma’lum qilgan edik. Muzokaralarni yakunlashimiz kerak bo‘lgan yana bir necha davlat qoldi. [Bu] Rossiya, Yevropa Ittifoqi, Xitoy, Buyuk Britaniya, Shveysariya va shunga o‘xshash bir qator davlatlardir”, — dedi Urunov.
“Spot” muxbirining O‘zbekistonga ikki tomonlama muzokaralarni yakunlash uchun yana nechta davlat kerakligi haqidagi savoliga Azizbek Urunov aniq raqamlarni keltirmadi, ammo, ular “ko‘p emas"ligini qo‘shimcha qildi.
Shu bilan birga, maxsus vakil JSTga a’zo bo‘lishdan oldin nomzod davlat tashkilotning boshqa a’zolari bilan ikki tomonlama muzokaralarni boshlashi mumkin, deya ta’kidladi.
Avvalroq Azizbek Urunov Jahon banki hisob-kitoblariga ko‘ra, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi 5−7 yil ichida mamlakat iqtisodiyotining qo‘shimcha 17%ga o‘sishiga yordam berishini qayd etgandi.

Узбекистан ведет переговоры о вступлении во Всемирную торговую организацию (ВТО) с Россией, Китаем, Евросоюзом и другими развитыми странами. Об этом 6 ноября в кулуарах форума «Дни Европейской Экономики в Узбекистане» заявил специальный представитель президента по вопросам ВТО Азизбек Урунов, передает корреспондент Spot.
В ноябре Узбекистан завершил переговоры с США по вступлению в ВТО, которые продлились больше года. Таким образом, США стали 21 страной, предоставившей свою поддержку членству республики в организации.
«У нас есть заявки государств по двусторонним переговорам [по вступлению в ВТО], которые постепенно завершаются. Мы сообщали, что уже завершены переговоры с 21 страной. Еще осталось несколько государств, с которыми мы должны закончить переговоры. [Это] Россия, Европейский союз, Китайская Народная Республика, Великобритания, Швейцария и ряд подобных стран», — сообщил он.
На вопрос корреспондента Spot о том, сколько еще осталось стран, с которыми Узбекистану необходимо завершить двусторонние переговоры, Азизбек Урунов не назвал конкретную цифру, добавив, что их «немного». До вступления в ВТО страна-кандидат может начать двусторонние переговоры с другими членами организации, подчеркнул чиновник.
Первый замглавы Налогового комитета Мубин Мирзаев сообщил, что Узбекистан получит переходный период при вступлении в ВТО. Таможенные пошлины будут устанавливаться на основе соглашений с другими странами-членами организации.